IBM vyvinulo nový materiál pre výrobu nevolatilných pamätí, ktoré by spotrebovali menej elektrickej energie ako súčasné Flash. Inšpirovali sa pri tom ľudským mozgom.
Polovodiče v dnešných počítačoch sú obvykle vyrábané technológiou CMOS, u ktorej sme si dlho mysleli, že dvojnásobne zvýši výkon a zníži spotrebu každé 2 roky, so zmenšujúcim sa výrobným procesom. Avšak pomaly sa naráža na limity materiálov, ktoré sa pri tomto procese používajú.
Na jedno z riešení prišli výskumníci v IBM. Využívajú princíp iónových tokov, podobne ako sa prenášajú impulzy v ľudskom mozgu. Pomocou toho môžu vytvárať inzolujúce a vodivé stavy polovodiča. Elektrickým poľom totiž dokážu vkladať a vyberať ióny kyslíka na rozhraní oxid-kvapalina (medzi elektródami tranzistora je v tomto prípade iónový roztok v kanáliku) a tým nastavovať stav vodivosti. Čo je však zaujímavé, stav vodivosti sa zachováva aj po odpojení od prúdu.
(tranzistor s kvapkou roztoku iónov na vrchu bázy a čiastočne na oxidovom kanáli. Zlaté plôšky slúžia na pripojenie vodičov. Napravo vidno detail na kanál (šedivý) a kontakty (žlté). Kolektor je naľavo, emitor napravo. Zvyšné kontakty sú pre meranie (Hallov jav))
Základom experimentu bol dioxid vanádu, ktorý je sám o sebe nevodivý. Avšak jeho vodivosť bola zmenená aplikovaním kladne nabitého rozku, pričom materiál si vodivý stav udržal až do doby, kým neprišiel do styku so záporne nabitým elektrolytom.
Zdroj: xbitlabs.com
Pridať nový komentár