Felixov Baumgartnerov rekord v zoskoku prekonaný

 
Senior vice prezident v Google, Alan Eustace, včera v tichosti prekonal rekord Felixa Baumgartnera. Eustace voľne padal z výšky 41,42 kilometrov.

Nehovorilo sa o tom, nečakalo sa to a predsa sa to stalo. Zatiaľ čo Felixov zoskok sprevádzala veľká medializácia aj vďaka sponzoringu zo strany Red Bull-u, Alan Eustace pomerne v tichosti absolvoval podobný zoskok. Určite si ešte spomínate na rakúšana Felixa Baumgartnera, ktorý14. októbra 2012 skákal z výšky asi 39km. Trvalo však iba 2 roky kým Alan Eustace so svojim héliovým balónom vystúpil ešte o viac ako 2km vyššie.
 
57-ročného Alana vyniesol balón do výšky 135 908 stôp (viac ako 41km) nad Nové Mexiko v špeciálne navrhnutom skafandri, ktorý ho chránil. Do tejto výšky stúpal viac ako 2 hodiny a cesta späť na zem mu trvala 15 minút. Počas voľného pádu dosiahol Alan rýchlosť asi 1287km/h čo stačilo na vytvorenie aerodynamického tresku niekedy nazývaného aj sonický tresk, ktorý zvyčajne vydávajú rýchle lietadlá. Alan je tak druhý človek v histórii ľudstva ktorému sa podarilo vytvoriť tento jav iba vlastným telom.

Odvážny skokan pracoval na projekte od roku 2011. Google ponúkol Alanovi pomoc no ten ju odmietol s odôvodnením, že nechce aby projekt vyzeral ako propagácia softvérového giganta. Na projekte prezývanom StratEx spolupracoval s Paragon Space Development Corporation. Zoskok bol úspešný a Alan pristál 112km od miesta štartu. Alan svoj úspech zaznamenal na GoPro kameru, na Internete sa však zatiaľ objavili iba zostrihy zo zoskoku.
 
Zdroj: engadget
 
Komentáre (7)
ArMoRKiN
Who cares? Nevidel som to v TV reklame, neverím, že ten rekord prekonal. Trololo
Pjetro de
V jakej reklame, co to dristas? Reklama sluzi na vymyvanie mozgov s cielom oblbnut divaka tak, aby si kupil reklamovany tovar/sluzbu. V sirsom kontexte reklama moze sluzit na upovedomenie ze nieco/niekto existuje, odkial sa to dalej odvija. Asi si chcel povedat v spravach. Ani na Mesiaci sme nepristali a data (obraz a zvuk) sa tiez neprenasaju vzduchom cez pol planety. To v kazdom mobile sedi taky maly trpaslik ...
ArMoR
omfg ..... veď to mala byť recesia ...
mm
Fakt: Dosiahnuť rýchlosť 1300km/h voľným pádom sa dá len v prostredí s riedkou atmosférou, akonáhle atmosféra počas pádu zhustne narastie viskozita prostredia, trecie sily a klesne rýchlosť padajúceho. V takej výške, v akej sa táto rýchlosť dá dosiahnuť, s takou riedkou atmosférou nič netrieska. Môže prekonať rýchlosť zvuku, ale že by niečo tresklo nie je pravda!
MQ
Zbytocne nevrieskaj a pockaj si na oficialne stanovisko. Ty tak isto nevies, ci nieco tresklo, netresklo, v akej vyske a pod. Od povrchu zeme, po urcitu vysku, to mozne je a horna hranica, je dost vysoko. Nemudruj a cakaj na oficialnu spravu. Lebo sa ti kludne moze stat, ze to bude dokazane, zachytene na audio/video a budes si pripadat trochu trapne.... Alebo dokazy vyhlasis za podvrh a dalej si budes mliet svoje. ;-)
Pjetro de
Oficialne stanovisko je taketo: on samotny na rozdiel od pozemskych pozorovatelov pri prekroceni rychlost zvuku ziadny sonicky tresk nepocul (kedze hustota atmosfery v 41 km vyske je cca 1/500 hustoty pri povrchu). Teda na zemi ho poculi a on nie.
Pjetro de
Mohli by zacat pouzivat vodik, to by mohli ist este o par km vyssie, a mozno prekonat 50 km, kde je tlak cca 1/1100 atmosferikeho tlaku. V 40 km vyske je to cca 1/500. Ked ostat pri heliu, potom jedine ovela vacsi heliovy balon (s trocha vacsim mnozstvom helia a nie o tolko vacsim mnoztvom, o kolko sa zvycsil objem balona).
Pridať nový komentár
TOPlist