Facebook úspešne otestoval solárne lietadlo pre šírenie Internetu

 
Solárne lietadlo Aquila od Facebooku má za sebou prvý veľký test, ktorý absolvovalo úspešne.

Facebook spoločne s Google pracujú vo vzduchu na tom, aby pripojili do Internetu čo najviac ľudí. Google pomocou balónov, Facebook zas cez solárne drony. Vo svete je totiž stále asi 60% populácie, ktorá nemá prístup na internet. 1,6 miliardy z týchto ľudí žije jednoducho príliš ďaleko od mobilného pokrytia internetom a pre firmy tak predstavuje táto skupina ľudí veľký balík potenciálnych zákazníkov.
 
Pre pokrytie týchto oblastí Internetom chce Connectivity Lab, čo je divízia Facebook-u ktorá pokrýva tento projekt, využívať solárne drony Aquila. Ide o bezpilotné drony schopné letu vo vysokej výške, ktoré vo vzduchu vydržia veľmi dlho. Rozpätie krídel takýchto lietadiel je väčšie ako má Boeing 747 nakoľko majú až 42m, no Aquila lietadlá sú oveľa ľahšie vďaka použitiu uhlíkových vlákien. 
 
 
Aquilla lietadlo lieta počas dňa s využitím slnečnej energie a v noci ťahá energiu zo záložných batérii. Tie zaberajú približne až polovicu z konštrukcie. Lietadlo letí vo výške asi 18,2km a vyžaduje energiu 5000W. Solárne články stačia pokrývať tento dopyt. Batérie vydržia poháňať lietadlo 13-14 hodín, cez deň sa znova dobijú.
 
Plánom je umiestniť viac takýchto lietadiel do výšky 18-27km, pričom každé bude vysielať internetový signál v okruhu takmer 100km po dobu 90 dní. Jednotlivé solárne lietadlá sa budú medzi sebou dorozumievať pomocou laseru.
 
 
Doterajšie testy boli vykonané iba s lietadlami, ktoré majú jednu pätinu z veľkosti finálnych Aquila lietadiel. Nedávny test však prebehol s lietadlom plnej veľkosti a bol tak úspešný, že tím Connectivity Lab predĺžil dobu testu z 30 minút na 96 minút. Počas testovania lietadlo vyvinulo rýchlosť len 40km/h, no to je spôsobené unikátnou konštrukciou lietadla. V neďalekej budúcnosti je v pláne otestovať celú flotilu týchto lietadiel.
 
 
Zdroj: gizmag
 
Komentáre (1)
passco
Sa mi to zdalo az nemozné ze to bude fungovať nonstop len vdaka solarnym článkom
Pridať nový komentár
TOPlist