Exkluzívne: Ďalšia generácia AMD Ryzen môže rozdrtiť Intel Core procesory

Bude Ryzen kladivo na Intely? Prvé náznaky výkonu to naznačujú.

Prvé ukážky výkonu naznačujú, že v niektorých testoch 4GHz Ryzen dáva zabrať nielen 6950X ale dokonca v jednovláknových testoch aj KabyLake 7700K. Ako sme už dnes písali, Intel chystá značné zlacňovanie.

Ryzen doslova postáva z mŕtvych a pravdepodobne sám Intel je z výkonu prekvapený. Je dosť možné, že nové Skylake-X sa oneskoria alebo sa architektúra ešte upraví. Dovtedy tu máme asi nového kráľa na poli herných počítačov ako aj do pracovných staníc. Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, Ryzen vôbec nekúri, má nízku spotrebu a ohromné rezervy na zvýšenie výkonu v ďalšej generácii. AMD má šancu sa dostať na pole pracovných notebookov.

Jeden z vývojárov benchmarkov nám poskytol exkluzívne informácie a naznačil trojicu dôvodov, kedy Ryzen má nižší výkon než by mohol mať:

8-jadrový Ryzen je pravdepodobne zlepenec dvoch 4 jadier, to znamená, že jeho výkon je limitovaný užšou internou zbernicou. V praxi to znamená, že je modulárny a pôvodne navrhnutý ako 4-jadro s 8MB L3 cache. Ďalej to znamená, že pri nesprávnom zaradení viacvláknových aplikácií k samotným jadrám v rámci jedného CCX modulu, pôjdu aplikácie cez dva rôzne procesory. To je značný boost pri nezávislých vláknach. Pri vzájomnej komunikácii medzi CCX modulmi ale dochádza k miernej degradácii výkonu. Vzhľadom na to, že hry sú najviac 8-vláknové (s pár výnimkami) problém sa ich skoro netýka. V našich recenziách otestujeme obe situácie.

Vyrovnávacia pamäť L2, L3 a prístup k RAM má vysoké latencie ale ohromnú priepustnosť. Vývojár tvrdí, že sa môže jednať o L2 TLB bug (spomeňte si na Phenom!). Na druhej strane AMD možno zvolilo väčšiu priepustnosť v neprospech prístupovej doby. Už napríklad vieme, že Ryzen výborne škáluje s pamäťami (kedy sa zvyšuje priepustnosť) a ďalšia generácia procesorov pôjdu výkonom len hore.

Poslednou možnosťou má byť neprítomnosť alebo nefunkčnosť prefetchera. Údajne kvôli šetreniu lebo zaberá dosť miesta.

To všetko znamená, že v určitých situáciách, kde sa využíva veľké množstvo jadier (resp. vlákien) dochádza k miernemu znižovaniu (vieme aj presné %, ale sme pod NDA) výkonu na jedno jadro. Najvýkonnejšie procesory čo sa týka výkonu na takt (perf per core) budú modely bez SMT (alebo s vypnutým SMT). To znamená, že v situáciách, kde aplikácia nevie alebo nevyužíva SMT môže AMD úplne vydrviť Intel. Len dodám, že aj technológia Intel SMT (HT) má niekedy tento problém, najviac sa ale vyskytoval v prvej generácii Pentií 4 HTT. Intel má v tomto smere asi 13 rokov náskok, takže výborná práca AMD!

Pokiaľ AMD vyrieši alebo len pozmení architektúru v Zen+ s malými optimalizáciami môže získať aj 30% výkonu na takt.

Prevezme Ryzen status najvýkonnejšieho procesora? Či sa tak naozaj aj stane uvidíme už za 3 dni. Všetko nasvedčuje, že aj napriek niektorým šetreniam áno.

Komentáre (7)
BiGTomEE
Len aby to nedopadlo ako Bulldozer.
Ján Kisty
pokles výkonu je minimálny a napriek tomu je IPC vyššie než má B-E Tu sa skôr bavím o tom, že Ryzen dokáže konkurovať aj oveľa rýchlejším Skylake a KabyLake.
BiGTomEE
To áno, ale kým procesory nie sú otestované redakciami a vyskúšané v reálnom používaní tak si nikto nemôže byť na 100% istý.
MQ
Staci sledovat viac zdrojov a zistit, ze autor ma pravdu. Procesory su uz intenzivne skusane a v obehu su uz aj prve vysledky. http://www.svethardware.cz/ryzen-r7-1700x-vs-core-i7-6800k-v-hernich-testech/44001 Nieco k moznostiam pretaktovania Ryzenov: http://www.svethardware.cz/jak-pujdou-taktovat-cpu-ryzen-msi-nam-to-poodhali/43998 A aj pripadna (dalsia) mozna spinava hra Intelu: http://www.svethardware.cz/snizuje-se-intel-kvuli-ryzenu-opet-ke-spinavym-hram/43999 . Aj tak sa najviac tesim sa na tunajsi redakcny test.
Pjetro de
Spamataj sa, uz tyzden sa vie, ze R7 1800X ma az 2x vyssi kumulativny vykon (t.j. vsetky jadra/vlakna) ako FX8350/8370. Aj Ryzen aj FX su 8jadraky, ale Ryzen ma poriadne plnotucne nadupane jadra s IPC o 52% vyssim (navyse s HT co prida este dalsich cca 10% v multivlakne) zatialco FX ma 8 kvazi-jadierok, co niektore veci este zdielaju v module. Aj logika vravi, ze to tak musi byt, ponivac v FX su 4 ALU na modul (t.j. iba 2 na jadro) a Zen ma 4 ALU na jadro - t.j. ALU ma Zen na jadro 2x viac! Dalej FX ma 2 ks. 128bit FPU na modul (t.j ak to surovo prepocitame tak iba jedna jedina 128bit FPU na jadro!!!), kdezto Zen ma 2 ks. 256bit FPU ma jadro !!!!!!!!!! FPU ma Zen na jadro az 4x viac vykonu!
Peter ffffff
a tie Zeny boli stabilne ? Ja som mal negativne skusenosti s Athlonom, stale to mrzlo, sekalo sa, padalo, restartovalo sa .
Pjetro de
moj skromny nazor je, ze za to nemohol procesor, absolutni favoriti by boli: doska a zdroj - teda co sa tyka HW mohlo byt aj nieco na prd nastavene, lebo napr. nemozem do lubovole podtaktovavat, alebo pretaktovavat a nezvysovat voltaz .....
Pridať nový komentár
TOPlist