Exkluzívne: Ďalšia generácia AMD Ryzen môže rozdrtiť Intel Core procesory

, Autor: Ján Kisty

Bude Ryzen kladivo na Intely? Prvé náznaky výkonu to naznačujú.

Prvé ukážky výkonu naznačujú, že v niektorých testoch 4GHz Ryzen dáva zabrať nielen 6950X ale dokonca v jednovláknových testoch aj KabyLake 7700K. Ako sme už dnes písali, Intel chystá značné zlacňovanie.

Ryzen doslova postáva z mŕtvych a pravdepodobne sám Intel je z výkonu prekvapený. Je dosť možné, že nové Skylake-X sa oneskoria alebo sa architektúra ešte upraví. Dovtedy tu máme asi nového kráľa na poli herných počítačov ako aj do pracovných staníc. Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, Ryzen vôbec nekúri, má nízku spotrebu a ohromné rezervy na zvýšenie výkonu v ďalšej generácii. AMD má šancu sa dostať na pole pracovných notebookov.

Jeden z vývojárov benchmarkov nám poskytol exkluzívne informácie a naznačil trojicu dôvodov, kedy Ryzen má nižší výkon než by mohol mať:

8-jadrový Ryzen je pravdepodobne zlepenec dvoch 4 jadier, to znamená, že jeho výkon je limitovaný užšou internou zbernicou. V praxi to znamená, že je modulárny a pôvodne navrhnutý ako 4-jadro s 8MB L3 cache. Ďalej to znamená, že pri nesprávnom zaradení viacvláknových aplikácií k samotným jadrám v rámci jedného CCX modulu, pôjdu aplikácie cez dva rôzne procesory. To je značný boost pri nezávislých vláknach. Pri vzájomnej komunikácii medzi CCX modulmi ale dochádza k miernej degradácii výkonu. Vzhľadom na to, že hry sú najviac 8-vláknové (s pár výnimkami) problém sa ich skoro netýka. V našich recenziách otestujeme obe situácie.

Vyrovnávacia pamäť L2, L3 a prístup k RAM má vysoké latencie ale ohromnú priepustnosť. Vývojár tvrdí, že sa môže jednať o L2 TLB bug (spomeňte si na Phenom!). Na druhej strane AMD možno zvolilo väčšiu priepustnosť v neprospech prístupovej doby. Už napríklad vieme, že Ryzen výborne škáluje s pamäťami (kedy sa zvyšuje priepustnosť) a ďalšia generácia procesorov pôjdu výkonom len hore.

Poslednou možnosťou má byť neprítomnosť alebo nefunkčnosť prefetchera. Údajne kvôli šetreniu lebo zaberá dosť miesta.

To všetko znamená, že v určitých situáciách, kde sa využíva veľké množstvo jadier (resp. vlákien) dochádza k miernemu znižovaniu (vieme aj presné %, ale sme pod NDA) výkonu na jedno jadro. Najvýkonnejšie procesory čo sa týka výkonu na takt (perf per core) budú modely bez SMT (alebo s vypnutým SMT). To znamená, že v situáciách, kde aplikácia nevie alebo nevyužíva SMT môže AMD úplne vydrviť Intel. Len dodám, že aj technológia Intel SMT (HT) má niekedy tento problém, najviac sa ale vyskytoval v prvej generácii Pentií 4 HTT. Intel má v tomto smere asi 13 rokov náskok, takže výborná práca AMD!

Pokiaľ AMD vyrieši alebo len pozmení architektúru v Zen+ s malými optimalizáciami môže získať aj 30% výkonu na takt.

Prevezme Ryzen status najvýkonnejšieho procesora? Či sa tak naozaj aj stane uvidíme už za 3 dni. Všetko nasvedčuje, že aj napriek niektorým šetreniam áno.

 

Kľúčové slová
AMD, Intel
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Len aby to nedopadlo ako Bulldozer.

pokles výkonu je minimálny a napriek tomu je IPC vyššie než má B-E

Tu sa skôr bavím o tom, že Ryzen dokáže konkurovať aj oveľa rýchlejším Skylake a KabyLake.

To áno, ale kým procesory nie sú otestované redakciami a vyskúšané v reálnom používaní tak si nikto nemôže byť na 100% istý.

Staci sledovat viac zdrojov a zistit, ze autor ma pravdu.
Procesory su uz intenzivne skusane a v obehu su uz aj prve vysledky.
http://www.svethardware.cz/ryzen-r7-1700x-vs-core-i7-6800k-v-hernich-tes...
Nieco k moznostiam pretaktovania Ryzenov: http://www.svethardware.cz/jak-pujdou-taktovat-cpu-ryzen-msi-nam-to-pood...
A aj pripadna (dalsia) mozna spinava hra Intelu: http://www.svethardware.cz/snizuje-se-intel-kvuli-ryzenu-opet-ke-spinavy...
.
Aj tak sa najviac tesim sa na tunajsi redakcny test.

Re: Exkluzívne: Ďalšia generácia AMD Ryzen môže rozdrtiť ...

Spamataj sa, uz tyzden sa vie, ze R7 1800X ma az 2x vyssi kumulativny vykon (t.j. vsetky jadra/vlakna) ako FX8350/8370. Aj Ryzen aj FX su 8jadraky, ale Ryzen ma poriadne plnotucne nadupane jadra s IPC o 52% vyssim (navyse s HT co prida este dalsich cca 10% v multivlakne) zatialco FX ma 8 kvazi-jadierok, co niektore veci este zdielaju v module.

Aj logika vravi, ze to tak musi byt, ponivac v FX su 4 ALU na modul (t.j. iba 2 na jadro) a Zen ma 4 ALU na jadro - t.j. ALU ma Zen na jadro 2x viac! Dalej FX ma 2 ks. 128bit FPU na modul (t.j ak to surovo prepocitame tak iba jedna jedina 128bit FPU na jadro!!!), kdezto Zen ma 2 ks. 256bit FPU ma jadro !!!!!!!!!! FPU ma Zen na jadro az 4x viac vykonu!

Re: Exkluzívne: Ďalšia generácia AMD Ryzen môže rozdrtiť ...

a tie Zeny boli stabilne ? Ja som mal negativne skusenosti s Athlonom, stale to mrzlo, sekalo sa, padalo, restartovalo sa .

moj skromny nazor je, ze za to nemohol procesor, absolutni favoriti by boli: doska a zdroj - teda co sa tyka HW

mohlo byt aj nieco na prd nastavene, lebo napr. nemozem do lubovole podtaktovavat, alebo pretaktovavat a nezvysovat voltaz .....

Poslať nový komentár

TOPlist