Švajčiarskí vedci vyrobili implantát pre poškodenú miechu, ktorý umožnil ochrnutým myšiam znova chodiť.
Poškodenie miechy najčastejšie pre človeka znamená stratu schopnosti ovládať svoje končatiny, teda napríklad aj chodiť. Problémom je, že poškodenie je nezvratné a neliečiteľné. Novú nádej však takto postihnutým pacientom dali švajčiarski vedci s implantátom nazvaným e-Dura.
Ich novinka sa v prvých testoch na ochrnutých myšiak osvedčila ako veľmi účinná. Len po pár týždňoch od operácie a následných cvičení boli myši schopné znova samé chodiť.
Implantát e-Dura prebral svoje meno z tzv. Dura Mater, jemnej membrány, ktorá chráni miechu a mozog. Práve jej vlastnosti by mal napodobniť – je flexibilný, prispôsobivý povrchu mozgu či chrbticovej miechy, kde bude implantovaný. Vďaka svojmu zloženiu však nepodráždi citlivé orgány, a nevyvolá tak zápaly či dokonca odmietnutie implantátu telom ako sa stáva u iných voperovaných zariadení. Predpokladá sa dlhodobé nasadenie, kedy by pacienti mohli nosiť e-Dura bez obmedzení aj desať rokov.
Základným kameňom sú elektródy z kremíka a platiny, dopĺňajú ich vodiče zo zlata. Tieto však nie sú pevné, ale zámerne „popraskané“, vďaka čomu sú mimoriadne flexibilné bez straty schopnosti viesť elektrické impulzy z mozgu na nervové bunky. Celý systém je doplnený mikrokanálikmi, ktorými sa dajú dávkovať napríklad lieky.
Hlavným účelom implantátu je prenášať elektrické impulzy z mozgu, a obísť tak napríklad nevratné poškodenie miechy. Vďaka tomu by mohli pacienti znova chodiť. Po prvých úspešných testoch na zvieratách chcú vedci pokročiť ku klinickým testom u ľudí s poškodením miechy. Vedľajšou funkcionalitou je napríklad aj možnosť sledovania elektrických impulzov v mozgu. Vedci mali teda možnosť u myší detegovať zámer spraviť pohyb ešte skôr, ako bol tento vykonaný skutočným pohybom končatín.
Implantát by sa dal využiť aj pri liečbe Parkinsonovej choroby, epilepsie či bolesti.
passco
evolve
passco
expodan
MQ