Dosky s novými čipsetmi nVidia

Prednedávnom uviedla nVidia dvojicu nových čipestov pre Intel - 680i a 650i. Ako sa s novinkou popasovali výrobcovia základných dosiek? Prinášam krátky prehľad.

ABIT

V ponuke ABITu je zatiaľ iba jediná doska, a to IN9 32X-MAX  [1], osadená čipsetom nForce 680i SLi a s podporou všetkých Intel CPU pre LGA775. V prevedení rozhodne nezaostáva – Silent-OTES heat-pipe pre chladenie North aj South Bridge, 5-fázový PWM modul namiesto kondenzátorov okolo pätice, kvalitné japonské pevné kondenzátory po celej doske. Podľa zahraničných webov je vraj schopná behať na FSB 2800MHz (4x700MHz). Do štvorice DDR2 slotov je možné osadiť max 32GB DDR2 pamäte, podporované sú moduly do 1200MHz (aj SLi certifikované pamäte). Na zadnom panely nájdete okrem 2xPS2 aj dva Gigabit LAN, dva eSATA (vďaka radiču Silicon Image Sil3132), audio,4x USB 2.0 (z celkových 10), S/PDIF IN aj OUT, ale aj celkom užitočnú pomôcku, keď to užívateľ preženie s overclockingom – CMOS RESET. Na doske ostal nevyvedený aj HDMI konektor (audio), taktiež FireWire (2x). Na pripojenie HDD či mechaník poslúži šesť SATA 3Gb/s portov a jeden ATA133, ďalej diagnostický VF display + sada diagnostických LED diód, osadené priamo na doske sú tlačidlá pre rýchly reset a zapnutie PC. Samozrejmé sú 2 PCI-E 16x pre grafiky, jeden PCI-E 8x, 1x PCI-E 1x, 2x PCI.

Ďalšie vymoženosti sú napr. μGuru (možnosti ladenia výkonu v BIOSe), FAN EQ (regulácia ventilátorov), AutoDrive (overclocking profily pre aplikácie), ABIT EQ (HW monitoring).

Keďže doska je plánovaná až na Q1 2007, nie je známe, čo bude pribalené spolu s doskou. Cena tiež nie je známa, ale málo to rozhodne nebude.


ASUS

ASUS má už v ponuke 2 dosky - P5N32-E SLI [2] Striker Extreme [3], oba s nForce 680i SLi. Doska P5N-E SLI [4] s nForce 650i SLi čipsetom na vydanie ešte čaká.

 

Striker Extreme je najnovší prírastok do rodiny dosiek Republic Of Gamers. Doska by sa charakterizovať všetkými možnými superlatívmi. Okrem „základných“ vymožeností použitého čipsetu ako 2x PCI-E 16x, PCI-E 8x, 6x SATA 3Gb/s, 2x Gbit LAN, 2x eSATA, či použitie 1200MHz DDR2 (podpora až do 1400MHz DDR2) a 4-jadrového CPU, má, ako už istú dobu robí ABIT, konektory pre zvuk riešené ako audio raiser, tzv. SupremeFX Audio Card. Vymoženosťou integrovanej zvukovky ADI 1988B je aj DTS Connect – signál môže byť digitálne spracovaný pre DTS zariadenia a dokáže tiež previesť stereo signál na priestorový. Napájanie CPU je riešené až 8-fázovým PWM modulom. Všetky SATA aj jediný ATA133 sú orientované smerom nabok, vďaka čomu nie je problém do dosky namontovať hoci aj dve GeForce 8800GTX a nebudú pritom niečomu zavadzať. Na doske nájdeme aj 3 tlačidlá pre zapnutie, reset a reset CMOS. Revolučnou novinkou je aj tzv. LCD Poster – LCD display, ktorý ukazuje, čo sa počas POST testu deje. Niektoré dosky vám na displeji ukážu 2 číslice a človek musí hľadať v manuáli, čo to znamená - táto doska to však užívateľovi vypíše! Napr. pri detekcii pamätí píše Det RAM, pri HDD zase Det IDE a pod, čiže v prípade problému na displeji ostane napísané, v čom je problém. Jeho nevýhodou môže byť azda jeho umiestnenie – na zadnom panely dosky medzi I/O konektormi. Na pravom a dolnom okraji sú modré LED diódy, ktoré sa zapínajú tlačidlom pri LCD displeji. Slúžia pre lepšiu orientáciu v case a majú uľahčiť inštaláciu HW. Aj z pohľadu overclockingu má doska čo ponúknuť – FSB do 3000MHz, CPU Volatage do 1.6V v krokoch po 0.00625V, napätie pamätí do 3.425V v krokoch po 0.025V, napätie North Bridge do 2.75V, HyperTransport (medzi mostami) do 1.95V, dokonca aj napätie južného mosta (do 1.85V). Napätie pre RAM sa dá nastaviť pre každý kanál zvlášť.

K doske prislúcha aj bohaté príslušenstvo: manuál, inštalačné CD, kabeláž (IDE, Floppy, 6x SATA, niekoľko napájacích redukcii), hra Ghost Reckon, Kaspersky Anti-Virus Personal, 3DMark06 Advanced Edition, 3 kábliky s teplotnými čidlami, ASUS Q-Connector (malá pomôcka pri pripájaní tlačidiel a diód z case), SLi mostík, HDMI a FireWire bracket, eska pásky, mikrofón (dokáže vraj odstrániť neželaný ruch PC), a ako malý bonus kľúčenka s logom Republic Of Gamers. Na dosku za 400USD celkom pekné.


P5N32-E SLI je lacnejším príbuzným novej vlajkovej lode ASUSu, napriek tomu disponuje väčšinou z toho, čo dokáže Striker  - 8-fázové napájanie, heat-pipe chladenie (aj keď nie toľko trubíc ako Striker), SupremeFX audio raiser, extrémne ladenie výkonu v BIOSe. Nemá však LCD Poster a nie všetky kondenzátory má pevné. Jednoducho povedané, ak si odmyslíte všetok prepych vyčačkaného Strikera, dostanete práve toto. Cena stanovená na 300USD.



P5N-E SLI – o tejto doske nie je toho veľa známe, má čipset nForce 650i SLi. Podporuje všetky Intel CPU, DDR2 do 800MHz (a možno aj viac), pre VGA má 2x PCI-E 8x, 4x SATA 3Gb/s, 2x ATA133, 1x Gigabit LAN, 8x USB 2.0. O zvuk sa stará Realtec ALC883 čip, ktorý však ponúka „iba“ 6-kanálový zvuk. Čo je však na doske zaujímavé, sľubuje podporu pre 1333MHz FSB Conroe. Prepínanie medzi SLi/Single VGA je riešené už dosť zastaraným spôsobom – prostredníctvom ASUS EZ karty (staré dobré časy nForce4 SLi J ). Viac o nej nám prezradia až prvé testy. Vydanie dosky sa očakáva v decembri, podobne ako všetky 650i dosky.


ECS

ECS sa snaží napraviť si reputáciu doskou PN2-SLI2+ Extreme [5]. Doska sa skalopevne drží referenčného dizajnu vrátane chladenia čipsetu. Výrobca sľubuje množstvo možností ladenia výkonu, či už CPU alebo pamätí. Na doske je aj diagnostický VF display a sada LED diód. Prečítal som si manuál a možností ladenia výkonu sú kvantitatívne naozaj pestré.V manuáli sa však nikde nepíše rozsah hodnôt, čo sa dá v položkách nastaviť (keďže sa drží referenčného PCB, nastavenia OC budú zrejme veľmi podobné s eVGA 122-CK-NF68-AR). V BIOSe je možné uložiť si 3 profily pre nastavenie napätia a časovania pamätí, nie však pre frekvencie (FSB, pamäte,..). Uvidíme, ako to bude s jej stabilitou pri OC, čo býval u ECS často problém. Okrem manuálu a CD zo škatule vypadne aj I/O krytka, USB(4x) a FireWire(2x) bracket, SLi mostík, kabeláž (SATA, eSATA, IDE, SATA napájacia redukcia), dokonca aj sieťový kábel (dĺžka sa však neuvádza).


eVGA

Americký výrobca prevažne grafických kariet bol jeden z prvých, čo vydal dosku s nForce 680i SLi. Presný názov dosky je 122-CK-NF68-AR [6]. Opäť referenčné 6-vrstvové PCB, ktoré je však navrhnuté celkom rozumne, v okolí CPU je dosť miesta aj pre rozmernejší chladič, rovnako aj SATA/IDE a napájacie konektory sú umiestnené na okraji dosky. Grafickým kartám patria dva PCI-E 16x sloty (čierne), ktoré sú od seba dostatočne ďaleko, medzi nimi je modrý PCI-E 8x, buď pre ďalšiu grafiku a tým dosiahnuť výstup na 6 monitorov, alebo pre kartu na akceleráciu fyziky.  Na doske je 2x Marvell 88E1116-NNC1 Gigabit LAN kontrolér, Texas Instruments TSB43AB22A (FireWire), 8-kanálové audio Realtek ALC885. Doska nemá prídavný SATA kontrolér, čiže všetkých 6 SATAII portov sa nachádza na doske a žiaden nie je vyvedený na I/O panely ako eSATA, (aj keď každý z portov eSaTA podporuje). eSATA kábel dokonca nie je ani v dodávke, ale takýto bundle nie je pravidlom. Referenčný BIOS á-la nVidia toho poskytuje dosť, čo sa týka OC: FSB 400-2500MHz v krokoch po 1MHz, pamäte 400-1400MHz tiež po 1MHz, PCI-E frekvencia 100-200MHz po 1MHz (nastavuje sa zvlášť pre každý slot), napätie CPU do 1.8V v krokoch po 0.00625V, napätie pamätí 1.8-2.5V po 0.025V, napätie SPP 1.2-1.55V po 0.05V, MCH 1.5-1.75V po 0.025V, HTT napätie 1.2-1.55V po 0.05V, FSB napätie 1.2-1.5 po 0.1V. Cez BIOS je možné regulovať otáčky ventilátorov v závislosti na teplote komponentov alebo prostredia. K doske sa bundluje okrem manuálu a 6 SATA káblov aj guľaté IDE/FDD káble, 4-portový USB bracket, 1-portový FireWire bracket, COM-port bracket, SATA-RAID disketa, prídavný ventilátor (primárne určený na chladenie NorthBridge). Na dosku dáva výrobca doživotnú záruku. Cena na Slovensku sa pohybuje okolo 9000SK.

MSI

Nová rada nForce 6xx dosiek od MSI bude mať označenie P6N, sprvoti to budú 3 modely: P6N Diamond (nForce 680i SLi), P6N SLi Platinum (nForce 650i SLi ) a P6N (nForce 650i Ultra).

 
P6N Diamond bude novou vlajkovou loďou MSI. Na rozdiel od vyššie spomenutých dosiek údajne disponuje až štvoricou PCI-E 16x/8x slotov, ale server The Inqurer tvrdí, že to budú opäť len dva PCI-E1 6x a jeden 8x. O perfektný zvuk sa postará integrovaná Creative X-Fi Extreme. Avšak oproti vyššie uvedeným doskám podporuje FSB „iba“ do 2000MHz, RAM maximálne 1200MHz DDR2.

P6N Diamond bude novou vlajkovou loďou MSI. Na rozdiel od vyššie spomenutých dosiek údajne disponuje až štvoricou PCI-E 16x/8x slotov, ale server The Inqurer tvrdí, že to budú opäť len dva PCI-E1 6x a jeden 8x. O perfektný zvuk sa postará integrovaná Creative X-Fi Extreme. Avšak oproti vyššie uvedeným doskám podporuje FSB „iba“ do 2000MHz, RAM maximálne 1200MHz DDR2.>P6N SLi Platinum má na rozdiel od Diamond modelu len 2x PCI-16x (SLi 8x), prepínanie je opäť riešené cez prepínaciu kartu. Čipset síce je chladený pasívne, ale na jeho chladenie sa nevyužívajú heat-pipe trubice. Podpora FSB a frekvencie RAM je zhodná s P6N Diamond. Ako jedna z mála má vyvedené aj eSata na zadnom panely (+ 4x SATAII na doske). Dátum vydania je stanovený na koniec decembra.

P6N – o tejto doske je akurát známe, že ponesie nForce 650i Ultra čipset. Viac sa dozvieme (ako inak) v decembri.

 
BIOSTAR

TF680i SLI Deluxe vychádza referenčného PCB, čiže od eVGA alebo ECS sa líši len pár nápismi, rozvrhnutie komponentov je identické. Keďže bude používať referenčný BIOS, možnosti ladenia výkonu budú dosť podobné (ak nie zhodné) s ECS/eVGA.


 

 

Ostatní výrobcovia

V decembri sa môžeme tešiť na 2 dosky od GigaByte, a to na GA-N680SLI-DQ6 (nForce 680i SLi) a GA-N650SLI-DS4 (nForce 650i SLi), prekvapenie chystá aj DFI v podobe dosiek Lanparty UT nF680i SLI-T2R/G,  LANPARTY UT NF680I SLI-T2/G a Infinity nF650i-SLI-T2/G.

Komentáre (5)
barco
Super novinka, takto by mohli vypadat vsetky ;)
marian2
Budú tieto nové dosky podporovať aj 45nm procesory? A kedy asi prídu na trh dosky s novými Intel čipsetmi ktoré už budú podporovať 1333MHz FSB?
nManJofo
No na 45nm je to asi moc skoro uvazovat (nevylucujem to)
marian2
No ja si to nemyslím, že je to skoro, 45nm procáky prídu za pol roka a ten čo si dnes kúpi dosku za 8000 a viac tak ju určite nebude chcieť meniť za 6 mesiacov len aby si mohol kúpiť Core2 Duo na 4GHz so 6MB L2 Cache. Ja si myslím že bude stačiť apdejtovať BIOS aby doska vedela nastaviť nižšie napätie, lebo pochybujem že 45nm bude vyžadovať ešte jemnejšie nastavenie napätia ako je teraz. A určite to pôjde na väčšine dosiek čo dnes podporujú Conroe.
nManJofo
Uz je tu aj DFI doska http://www.vr-zone.com/?i=4349&s=2
Pridať nový komentár
TOPlist