Do roku 2040 spotrebujú počítače viac elektriny, ako dokáže ľudstvo vyrobiť

 
Podľa Semiconductor Industry Association bude výpočtová technika do roku 2040 vyžadovať viac energie ako dokáže ľudstvo vyprodukovať.

Skupina Semiconductor Industry Association publikovala tento mesiac poslednú International Technology Roadmap for Semiconductors (ITRS) správu, podľa ktorej vývoj výpočtovej techniky smeruje k tomu, že do roku 2040 budú počítače vyžadovať viac elektrickej energie, ako dokáže ľudstvo vo svete vyrobiť. Podľa správy je prekážkou v dodržiavaní Moorovho zákona skôr ekonomika ako fyzika a výroba tranzistorov pod 10nm nebude zďaleka ekonomicky efektívna.
 
 
Podľa správy čelí výpočtová technika však oveľa vážnejším problémom ako je dodržiavanie Moorovho zákona a tým najväčším je elektrina. Už v súčasnosti spotrebuje výpočtová technika významnú časť z celkovej produkcie elektrickej energie a ITRS správa hovorí, že ak sa zachová súčasný trend a vyplnia prognózy, tak už do roku 2040 bude nedostatok elektrickej energie pre výpočtovú techniku nakoľko dopyt po nej bude prevyšovať svetovú výrobu elektriny.
 
Výrobcovia polovodičov ako Intel či Global Foundries by sa tak nemali sústrediť len na zmenšovanie výrobného procesu a zvyšovanie taktov, ale adresovať aj ďalšie problémy. ITRS však naznačuje, že bez pomoci vlády to nepôjde a firmy s vládou by spoločne mali vyriešiť energetické problémy budúcnosti.
 
 
Komentáre (4)
erytropus
bude spotrebovať ?
*?*
Nespotrebuju. Lebo nebude. To sa - nastastie - neda dopredu pozicat.
Mi Ke
ha ha
MMe17
za 30 rokov nevzrastie mnozstvo vyrobenej energie? to vazne? eia.gov vo svojom poslednom reporte uvadza ze vyroba el.energie vzrastie z 21,6 biliona kWh v roku 2012 na 36,5 biliona kWh v roku 2040. co je narast o 69%. Takze asi tolko k zmysluplnosti spravy
Pridať nový komentár
TOPlist