Čína postaví „vesmírnu stanicu“ 3km pod morskou hladinou

 
Číňania plánujú výstavbu vesmírnej stanice. Nie však na obežnej dráhe Zeme, ale 3km pod hladinou mora.

Portál Bloomberg prišiel so správou, podľa ktorej sa v Číne schyľuje k veľkému vedeckému projektu. Čínske ministerstvo vedy odsúhlasilo stavbu „vesmírnej stanice“ pod hladinou Juhočínskeho mora, pričom tento projekt je súčasťou aktuálneho 5-ročného hospodárskeho plánu a obsadil druhú priečku v rebríčku top 100 vedeckých a technologických priorít pre čínsku vládu.
 
Stanica má trochu nešťastné pomenovanie nakoľko s vesmírom nemá nič spoločné a ide skôr o podmorské laboratórium, ktoré bude ťažiť minerály z morského dna. „Hlboké more obsahuje poklady, ktoré zostávajú neobjavené a nevyvinuté a aby sme získali tieto poklady musíme ovládať kľúčové technológie v oblasti pobytu v hlbokom mori, objavovaní hlbokého mora a rozvíjaní hlbokého mora“, povedal prezident Číny Si Ťin-pching.
 
Zatiaľ však nie je jasné kedy a presne kde bude stanica postavená a neexistujú ani odhady na finančné náklady. Pozícia stanice však bude kľúčová nielen z vedeckého, ale aj politického hľadiska nakoľko na vody Juhočínskeho mora si kladie nároky aj Vietnam a Filipíny. Čína si však presadila kontrolu nad viac ako 80% tohto mora a vybudovala v ňom dokonca niekoľko umelých ostrovov, prístavov a radarov. Čína by si tak výstavbou stanice nemala pohnevať ostatné krajiny a vyvolať v nich strach zo špehovania či možnej vojenskej hrozby.
 
„Rozvíjanie oceánu je dôležitou stratégiou pre čínsku vládu, ale hlbokomorská vesmírna stanica nie je navrhnutá proti žiadnej krajine či regiónu. Čínsky projekt bude najmä pre civilné použitie, ale nemôžeme vylúčiť, že ponesie nejaké vojenské funkcie. Mnoho krajín na svete skúma takýto druh projektov v hlbokom mori a Čína je jednoducho jedna z týchto krajín“, povedal Xu Liping, senior výskumník v čínskej akadémii pre sociálne vedy.
 
Stanica pojme desiatky členov až po dobu jedného mesiaca a okrem skúmania mora bude slúžiť na ťaženie minerálov. Taktiež by mala prispieť k tomu, aby sa Čína do roku 2030 stala technologickou superveľmocou sveta.
 
Zdroj: theverge
 
Pridať nový komentár
TOPlist