Vytlačiť orgány a tým aj vyriešiť otázku ich nedostatku na transplantácie, nie je, zdá sa vôbec vzdialená budúcnosť.
Obľuba 3D tlačiarní rýchlo rastie k čomu výrazne prispieva výskum ich využitia na rôzne účely. Číňania vytvorili prvú BIO tlačiareň, ktorá dokáže tlačiť rôzne časti tela. Výskumný tím z Hangzhou University of Electronic Science and Technology prišiel s prvou čínskou BIO 3D tlačiarňou.
Tím spoločne s vedúcim výskumu Xu Ming-En postavili biotlačiareň, ktorá používa hydrogél postupne vrstvený na seba, do ktorého môžu byť vložené bunky. Postupne sa tak vytvorí biomateriál. Podľa výskumníkov je tlačiareň veľmi presná a vytvára materiál s veľmi nízkou hodnotou bunkového poškodenia. Má dve trysky, jedna pre použitie pri nízkych teplotách a druhá pre použitie pri vysokých teplotách.
Pri posledných testoch Xu vytvoril objekty ako ucho o veľkosti palca za zhruba 50 minút. Podľa výskumníkov je tlačiareň schopná tlačiť oveľa zložitejšie tkanivá, ako napríklad pečeňové laloky. Xu vysvetľuje, že proces vôbec netrvá dlho a trvá od 40 minút do jednej hodiny. V súčasnosti sa tím venuje príprave na tlačenie svalových vlákien a ciev a zároveň aj zdokonaľuje metódy na tlačenie častí tela obsahujúce chrupavku ako sú nos alebo uši.
Po zdokonalení tlačiarne sa chce tím venovať zložitejšiemu projektu, ktorým je tlačenie celých orgánov ako sú pečeň a obličky. Pravdepodobne nie sme ďaleko od tlače celistvých orgánov a tým aj zníženiu počtu čakateľov odkázaných na darcov.
Zdroj: engineering.com
Frosty