Bol detekovaný záhadný rádiový signál v našej galaxii

Podľa kanadských astronómov ide o FRB signál z magnetaru.

FRB (Fast Radio Burts) je rádiový signál, ale je veľmi intenzívny a veľmi silný. Takýto signál má energiu ekvivalentu toho, čo vyžiari Slnko za 100 rokov, akurát sa táto energia zmestí do jednej mikrosekudny až pár milisekúnd, čo predstavuje obrovský zdroj energie. Adepti na zdroj FRB signálov sú čierne diery, neutrónové hviezdy a mimozemské civilizácie. K nám signál príde už značne oslabený, zhruba až tisíc krát slabší, než čo vyžiari váš smartfón. Tento druh signálov bol objavený nedávno, presnejšie v roku 2007.

Tentokrát FRB zachytil tím kanadských astronómov a vedcov z McGill Space Institute a McGill University Department of Physics. Presnejšie, 28. apríla 2020 približne 50 členný tím z kanadského experimentu s mapovaním intenzity vodíka (CHIME) Fast Radio Burst Collaboration zistil neobvykle intenzívny rádiový výbuch vychádzajúci z blízkeho magnetaru nachádzajúceho sa v Mliečnej ceste. V štúdii, ktorá bola zverejnená aj v magazíne Nature ukazujú, že intenzita rádiového výbuchu bola tritisíckrát vyššia ako u ktoréhokoľvek doteraz nameraného magnetaru, čo dáva váhu teórii, že magnetary sú pôvodom aspoň niektorých FRB.


„Zatiaľ všetky FRB, ktoré zachytili ďalekohľady ako CHIME sa nachádzali v iných galaxiách, čo spôsobuje, že je dosť ťažké študovať ich veľmi podrobne,“ uviedol Ziggy Pleunis, senior Ph.D. študent McGillovho odboru fyziky a jeden zo spoluautorov novej štúdie. Teóriu sa doposiaľ nepodarilo vedcom potvrdiť, aj keď hlavné predpoklady sú, že ide o "mladé" magnetary.

Zdroj: Phys,

Pridať nový komentár
TOPlist