EN

Bitka o 22nm - predstihne AMD Intel?

Spoločný vývoj IBM, AMD a ich partnerov priniesol prvú 22nm SRAM pamäťovú bunku, základ 22nm výrobného procesu. Podarí sa AMD po dlhom čase technologicky predbehnúť Intel?Skupina firiem združených v čele s IBM, menovite AMD, Toshiba, Freescale, STMicroelectronics a College of Nanoscale Science and Engineering (CNSE), ohlásili prvú funkčnú 22nm SRAM pamäťovú bunku, základ procesorovej cache.

22nm výrobný proces je ešte 2 generácie vzdialený - po 45 a 32nm, prvé procesory postavené na ňom by sme mali zhliadnuť niekedy na prelome rokov  2011-2012. Práve SRAM pamäte, použité vo vyrovnávacích pamätiach CPU, sú ako prvé testované pri prechode na pokročilejšiu výrobnú technológiu. Vyvinutá pamäťová bunka má rozmer len 0.1µm2, naproti tomu v súčasnosti používaná 45nm bunka v procesoroch Intel zaberá skoro 3,5-krát väčšiu plochu - 0.346µm2. Práve plocha cache je pomerne dôležitá, lebo tvorí nemalú časť celkovej plochy jadra procesora.


(demonštrácia percentuálneho zastúpenia cache na procesore Itanium s jadrom Tukwila - pomyslené "X" sú výpočetné časti, "výplň" tvorí cache)

Pamäť využíva doterajší koncept zložený zo šiestich tranzistorov na jednu pamäťovú bunku, avšak inžinieri vylepšili ich elektrické zapojenie, vďaka čomu sa nielen zmenšili rozmery, ale aj vylepšila stabilita. Počas vývoja sa tiež použili nové výrobné postupy, aby takáto pamäťová bunka mohla vôbec vzniknúť.

Intel si momentálne "špiní ruky" s 32nm procesom, a na IDF, konajúcom sa tento týždeň, by sa mali objaviť aj prvé prototypy procesorov postavených na tomto výrobnom procese. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude prechodu na 32nm zaoberať aj ďalší rok, a tak 22nm proces preň ostane bokom. AMD má stále čo dobiehať, so 45nm procesom je pozadu už niekoľko mesiacov, čo sa snáď ku koncu roka zmení. Preto súčasným absolútnym technologickým lídrom nie je ani Intel, ani AMD - je ním práve firma IBM, ktorá sa veľkou mierou podieľa na vývoji 22nm procesu, a popritom pracuje aj na 32nm procese, ktorého technológii "by sa nemala rovnať žiadna iná technológia vyvíjaná konkurenčnou firmou alebo konzorciom". Bližšie detaily však IBM nešpecifikovalo.

Firmám okolo IBM sa podaril významný krok, a to technologické predbehnutie Intelu. Zdá sa, že po desiatich rokoch panovania Intelu sa z méty 22nm stane ozajstný technologický závod.

Zdroj: tomshardware.com, xbitlabs.com

Komentáre (9)
Ondro1
dokedy sa to bude dat zmensovat....
lkuzman
<a href="http://www.itnews.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=7203"target="_blank">Moorov zákon.</a>
kubik5
pekne cim mensie tim lepsie:D dufam ze amd predbehne intel :)
Ondro1
to lkuzman: Poznam Moorov zákon. Ale miekde predsa hranica byt musi.
NaP0LeOn
hm.. teraz je kremik. vyroba by mala skoncit pri 16 nm. potom by mala prist nova generacia nie kremika ale uhlika. to som len cital. Ani sami vedci neviedia presne povedat co bude dalej.
PetoU
nie nie, niekde pisali ze hranica kremiku je 11 nm, cize este jeden step po 22 nm :) aspon myslim ze tak som cital...
shigi
jj tak je to 11nm, mne sa zda skor 12nm, ale to je detail
Trunks
11 nm... je velikos atomů křemíku.
slawo206
22nm max zmensenie vyhodne, potom je uz praca tranzistorv nevyhodna (strata elektronov, vzajomne rusenie)
Pridať nový komentár
TOPlist