AMD R400 - zase len rebrandy? Na 14nm postavené zrejme len dve karty

Nové Radeony rady R9 400 by mohli prísť na trh už v apríli. Okrem toho vybehli nové informácie o slabších modeloch.

Nové karty architektúry Polaris budú postavené na novom 14nm čipe, pričom menší čip má nahradiť Radeon R9 285. Väčší brat (nástupca R9 290X/390X) by mal údajne prekonať s prehľadom Fury X či výkon GeForce 980Ti. Spoločnosť AMD sa ale údajne zameria predovšetkým na cenovku okolo $349, aby priniesla vhodný upgrade z kariet ako je GTX 970. Je tak možné, že High-end čip bude opäť nedostatkový produkt, tak ako je napríklad Fury Nano. Videocardz predpokladá, že R9 Fury či R9 495/X bude nakoniec iba jedna z dvoch kariet postavených na novom 14nm procese (Greenland). Druhou by mala byť R7 470/X s jadrom Baffin (XT). Tá ponesie GDDR5/X s kapacitou 4GB. Weston X3 a Weston Pro S3 budú čipy určené do nižšej triedy s kapacitou VRAM 2GB, pôjde zrejme o karty 450(X) – 460(X). Nič ale nevylučuje, či nepôjde len o rebrandové karty s rýchlejšími pamäťami, postavené na overenom 28nm procese. Najslabším čipom pre HTPC bude Banks alebo OLAND s pamäťami DDR3.

Ďalší zdroj naznačil, že nový FinFET proces prinesie nárast výkonu o 25 až 30% pri zachovaní rovnakej veľkosti čipu, údajne sú ale čipy menšie a nejaký extrémny nárast nie je možné očakávať. Dá sa predpokladať, že takty jadier pôjdu smerom nadol.  

Čo sa mobilných kariet týka, pôjde zrejme len o rebrandy starších kariet s novým označením R5 M430 a R7 M460, AMD ale údajne plánuje úplne vyradiť DDR3 pamäte a prejsť na výkonnejšie GDDR5, či dokonca GDDR5X. To by pri 64 či dokonca 128 bitovej zbernici prinieslo riadny nárast výkonu (až do 35%). Low – endové grafické karty si tak zrejme čo sa výkonu týka značne polepšia, nárast spotreby má byť pritom len pár wattov. Prvé notebooky s týmito kartami prinesie na trh Lenovo.

Zdroj: v texte

Komentáre (4)
Kalo
"Ďalší zdroj naznačil, že nový FinFET proces prinesie nárast výkonu o 25 až 30% pri zachovaní rovnakej veľkosti čipu, údajne sú ale čipy menšie a nejaký extrémny nárast nie je možné očakávať." Niekde som čítal, že 16nm TSMC má mať dvojnásobnú hustotu ako 28nm. Teda presnejšie, že čipy s rovnakým počtom tranzistorov boli "tape-outnuté" na kremík s polovičnou plochou. Preto nechápem, prečo by mal byť nárast len 25%, keď počet tranzistorov narastie o 100%. Samozrejme netvrdím že výkon musí stúpnuť tiež o 100%, ale pripomínam, že sa jedná o GPU teda takmer ideálny paralelný stroj kde tie tranzistory použijú na ďalšie výpočtové jednotky... a tiež optimalizácie samotných jednotiek, ktoré bude mať určite nejaký vplyv... Iba ak by na tom bol 14nm Samsungu rovnako ako 14nm Intelu, teda že by na čipoch s vyšším TDP boli viac obmedzení hustotou (tranzistory ďalej od seba).
lezgy
lebo zarabat treba?
Ján Kisty
a) zalezi od architektury b) AMD sa urcite zameria na mensie cipy = viac cipov z jedneho wafera = mensia naklady na cip = vyssie vynosy z jedneho wafera c) vzrast vykonu o 30% je v poriadku
mano8
vies co je "v poriadku nárast ?" z ati 3000 na 4000 ! to bol "v poriadku nárast..." cize 100% tieto lowfail 30% dokazatelne pri 3 hrach su pekna kravina. ja mam staru 5770 a hra na strednych detailoch mi fici rovkako ako na podobnych kartach o 3gen vyzsie... tak co je to za "nárast" ? nárast je FPS / € ! tak definujme nárast ! a potom sa zbadas ze sa pohybujes v riadne vysokych -a cisto len marketingovych- cislach (teda €) co je s prepacenim kurevsky smutne ! ako etalón si urči crysis 1 aby to bolo ako tak porovnatelne.
Pridať nový komentár
TOPlist