Severokórejský vládca má údajne smartfón od HTC, Barack Obama sa nechce vzdať svojho BlackBerry, Putin pre istotu žiaden mobil nepoužíva.
Mobilné telefóny pre mocných politikov v popredných funkciách štátov nie sú len o spojení so svetom, ale v stále väčšej miere aj o obezpečnosti. Hlavne po tom, čo vyšli a stále vychádzajú na povrch správy o špehovaní politických špičiek spravodajskými agentúrami ako napr. americkou NSA. Je preto zaujímavé zistiť, ako sa ku voľbe telefónov postavili tí najznámejší politici sveta. Prehľad priniesol denník Guardian.
Nemecko
Angela Merkelová a jej telefón sa stali asi najskloňovanejšou kombináciou posledných mesiacov. Hovory nemeckej kancelárky viac ako „štandardne“ zaujímali americkú NSA, ktorá má mať podľa posledných správ na ňu vyše 300 zložiek. Zrejme aj kvôli týmto udalostiam je BlackBerry Z10 Angely Merkelovej dodatočne vybavený bezpečnostnou elektronikou od domácej, nemeckej firmy Secusmart. Tá tvrdí že smartfón je zaručene bezpečný. Kancelárka má ale aj druhý mobil – Nokiu 6260, ktorý však využíva iba na vnútrostranícke záležitosti, pre riešenie štátnych problémov má zabezpečený BlackBerry.
Angela Merkelová dostala BlackBerry Z10 vylepšený nemeckou firmou o ďalšiu bezpečnostnú elektroniku
USA
Barack Obama sa navzdory nátlaku bezpečnostných agentúr nechcel vzdať svojho BlackBerry. Úrady nakoniec tvrdohlavosti prezidenta podľahli a vybavili ho špeciálnou verziou so zosilneným šifrovaním. Jeho súkromnú mailovú adresu pozná navyše iba blízka rodina a niekoľko členov bieleho domu. Že „domáci“ iPhone od americkej firmy Apple Obama mať nebude potvrdil v nedávnom rozhovore, keď odpovedal na jednu z otázok „Z bezpečnostných dôvodov nemám dovolené mať iPhone.“
Rusko
Ruský prezident Vladimir Putin je známy hlavne tým, že o sebe tvrdí, že žiaden mobilný telefón nevlastní a nepoužíva. Má však mať údajne viacero telefónov, žiaden z nich však nemá používať, a to z dôvodu zaneprázdnenosti a preferencie využívania iných komunikačných kanálov. „keby som mal mobil, neustále by som z neho volal“ povedal Putin ešte v roku 2010.
To však nemusí byť jediný dôvod prečo jeden z najmocnejších mužov planéty nechce mobilný telefón. Svoju rolu na opatrnosti určite hrajú aj jeho skúsenosti ako agenta KGB. Putin sa dokonca údajne vyhýba aj internetu a namiesto nich si necháva informácie „servírovať“ prostredníctvom pravidelných správ od jeho spravodajských služieb.
Francúzsko
Francúzsky prezident François Hollande je nadšeným používateľom iPhone 5. Tento však využíva iba na súkromné účely, aby ostal v kontakte so svojou priateľkou cez textové správy. Už pred odhalením rozsiahleho špehovania mali Francúzi pripravený pre svojich vládcov zabezpečenú komunikáciu prostredníctvom telefónu Teorem so šifrovaním. Hollandov predchodca Sarkozy však tento telefón odmietal, pretože ho považoval za veľmi ťažkopádny a vadilo mu aj polminútové vytáčanie každého hovoru.
Severná Kórea
Akékoľvek informácie z izolovaného režimu sú aspoň z časti zahalené tajomstvom či špekuláciami, inak to nie je ani v prípade mobilného telefónu vodcu Kim Čong-un-a.
V komunistickom štáte, kde domáci môžu volať len medzi sebou a zahraniční návštevníci sa nedovolajú žiadnemu Severokórejcovi, má prístup k mobilom len veľmi malé množstvo ľudí. Z 25 miliónov obyvateľov je „mobilných“ ani nie 10% z nich, okolo dvoch miliónov. Aj keď režim predáva telefóny označované ako vlastnej výroby, v skutočnosti sa dovážajú zo susednej Číny a domáci pracovníci iba menia značky zariadení.
O telefóne, ktorý má vlastniť samotný Kim Čong-un, toho veľa známe nie je. Na jednej z mála fotografií z bezpečnostného stretnutia z januára minulého roka bol na stole videný smartfón pravdepodobne od taiwanského HTC. Juhokórejské médiá odhadli model na HTC Butterfly. Je jasné, že takáto voľba je najviac politicky prípustná, vlastníctvo iPhone by celkom určite pobúrilo mnohých spolustranníkov.
Severokórejský vládca si doprial politicky korektný HTC z Taiwanu
Taliansko
Matteo Renzi, nový taliansky premiér, je nielen používateľom iPhone, ale aj veľkým fanúšikom Apple. Raz sa fotografoval aj pred vstupom do sídla spoločnosti, po smrti zakladateľa Apple, Steva Jobsa, ho nazval Leonardom da Vinci našej doby.
Zdroj: Guardian
passco
snajprikx
romco777
Ferdomravec
ludmila
Ferdomravec