13 ročný chlapec vytvoril výrazne účinnejší solárny systém

Inšpiráciou mu boli konáre stromov, netradičné usporiadanie solárnych článkov dokáže získať až o 50% viac energie pri slabom svetle.

Všetko to začalo pri výlete, na ktorom si Aidan Dwyer zo štátu New York všimol zaujímavé usporiadanie konárov stromov a listov na nich. Ako neskôr zistil, toto usporiadanie súhlasí s tzv. Fibonacciho postupnosťou čísel, ktorú objavil v roku 1209 matematik Leonardo Pisano Fibonacci. Táto postupnosť sa objavuje v mnohých prípadoch v prírode, ako napríklad dráhy letu sokolov, pomerov veľkostí v ľudskom tele či semenách rastlín.

Po ďalšom štúdiu dospel k názoru, že tento vzor pomáha stromom v procese fotosyntézy a rovnaký dizajn sa rozhodol použiť pre svoj pokus. Vytvoril pokusný solárny systém, ktorý kopíroval tvar konárov a listov stromov. Ten počas niekoľkých mesiacov porovnával s tradičným usporiadaním ktoré všetci poznáme - ploché, rovné panely.


Upravený solárny systém a tradičné ploché panely pod nim

Údaje z fotovoltaických článkov zaznamenával cez zberač dát a zobrazoval priamo na počítači. Pri tom zistil veľmi zaujímavé fakty - solárny systém v tvare stromu generoval o 20% viac elektrickej energie a zachytil 2,5x viac slnečného žiarenia počas dňa. Ešte väčšie rozdiely nastali v zimnom mesiaci december, kedy slnko stúpa len nízko nad obzor a dni sú krátke. Strom vyrobil o 50% viac elektrickej energie a zachytával slnečné žiarenie o polovicu dlhšie ako bežný panel.

Tento dizajn vyhral 13-ročnému Aidanovi ocenenie Amerického múzea prírodnej histórie, no možno bude tiež základom pre budúce vylepšenie získavania energie zo slnečného žiarenia. Inovácie nevznikajú len v laboratóriách vedcov, niekedy stačí sledovať viac prírodu.

 

Kompletný popis pokusu nájdete na stránke AMNH.org

Komentáre (7)
16cmfan
Pekné :)
AmOK
Pekne, aj mne sa to paci, ale ma to mnoho ale.. Plocha, resp. priestor ktory zaberie strom je ovela vacsi. Na fotke je evidentne viac clankov na strome ako na porovnavacom paneli a strom zachytava aj odrazy z bielej budovy za nim... Na stranke sa pise o vyssej ucinnosti, ked je panel a strom tieneny a v zimnych mesiacoch, ked je 45° naklon panelu nanic. Vacsina rastlin pocas celeho dna nataca listy za slnkom... Riadeny panel so servo pohonom ma tiez ovela vyssiu ucinnost ako staticky. Myslim si ze ohodnotili skor myslienku ako realny prinos. Klobuk dolu pred mladikom s hlavickou vedca. Evidentne nezabija cas pri pc gamesach ako 99% deciek. :-D
passco
Ja by som povedal ze dalsie clanky su z druhej strany len ich na fotke nevidiet .. ten podnos ma trojuholnikovy tvar a ak si vsimnes nieco tam zo zadu vytrca :) Takze je tam mozno rovnaky pocet clankov a teda tie clanky vzadu nasavaju tiez odrazene svetlo od steny :) A teda cely pokus moze byt realny :)
AmOK
Z druhej strany su len drotove prepoje. Pozri si kompletny, originalny clanok na amnh.org. Je tam aj ina fotografia, ako meria napatie na clankoch. On to porovnava s klasickym solarnym panelom osvetlovanym za tych najhorsich podmienok a taky panel niekam stavat pri dnesnych cenach clankov by bol nezmysel. Skor je logicky argument bezudrzby pri porovnani s automatickymi systemami, ale ani to podla mna nebude ziadna vyhra. Alebo je tam ako priklad uvedeny panel na aute jazdiacom v zastavbe ci v zacpe... Dost dobre si neviem predstavit, kto by si na strechu auta nainstaloval solarny strom. :-D Je to vlastne 3D panel a vtedy snad zabera mensiu plochu ako klasicky 2D, ale ked uvazujeme o 3D aparature, tak potom by asi solarne zrkadla sustredujuce slnecnu energiu na kotol a nejaka turbina boli ucinnejse. Zas az tak sa mi to skumat, googlit a prepocitavat nechce. Tymto tu zaujimavu myslienku nechcem znevazovat samozrejme.
Lukeo
na tej fotografii je jedna polovica strechy otocena k budove cize je v podstate permanentne v tieni a ten strom je vyssie a nech mi nikto nehovori ze taky strom ma lepsiu efektivitu ako panel ktory by sa behom dna pretocil z vychodu na zapad tak ako by svietilo slnko
lil_b
ano určite maš pravdu a nie zo srandy sa to montuje tak ako sa to montuje nie ako stromy, ale mladenec prišiel na to, že ak maš nepriazdnive slnečne podmienky strom dokaže byt efektivnejši ( i ked by možno stačilo vylepšiť umiestnenie celeho panelu, ale budiš) :)
Frosty
aj ja raz v sebe objavim skryty talent
Pridať nový komentár
TOPlist