NOCTUA NH-U12P, alebo nenechajte CPU upiecť sa.

Rakúska firma NOCTUA ani tentokrát nenechala nič na náhodu. Vynikajúce meno v segmente chladenia PC si táto firma spravila s modelmi CPU chladičov NH-U9F a pozastaveným modelom NH-U12F už dávnejšie. Model NH-U12P má teda vynikajúce korene, ktoré získali viac ako 150 ocenení. Ako sa viedlo tomuto chladiču na testeri? Bude plnohodnotným nasledovníkom? Poďme sa naň teda bližšie pozrieť v málinko graficky pozmenenej - novej podobe.

Úvod

Noctua nám teda tesne pred koncom roka 2007 priniesla nový, oproti predošlému modelu upravený chladič. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené jeho základné parametre a vlastnosti.




Po zbežnom preštudovaní tabuľky padá hneď viacero otázok ohľadom rozmerov, hmotnosti, hluku a samozrejme výkonu chladiča.
Udreli vám do očí jeho rozmery? Tie sú akceptovateľné a chladič sa zmestí takmer všade, okrem slim PC bední.
Hmotnosť je vysoká? No áno, trochu je. No vďaka kvalitným doplnkom na montáž chladiča sa pod váhou tohoto "obríka" nebude prehýbať žiadna matičná doska.
Výkon chladiča je dostatočný aj pre žhavých kandidátov na pretaktovanie? Áno je. Výrobca udáva jeho predchodcovi viac ako 5000 cm^2 plochy, dá sa teda predpokladať, že plocha rebier nového modelu bude podobná.


Chladič (zatiaľ iba pasív) pozostáva z medenej základne, medených heatpipe a hliníkových chladiacich rebier.
Zo základne vychádza štvorica duálnych heatpipe tvaru U. Mohlo by ich byť aj viac, no nepomestili by sa asi do základne :). Na naše "hítpajpy" je osadených a prispájkovaných celkovo 36 chladiacich hliníkových rebier.




Rebier tiež mohlo byť viac, ale to by už asi zavadzali modulom RAM-iek, ktoré obťažkané hliníkovými nálepkami potrebujú pre svoj kľudný život cca 40 mm voľnej výšky. Prípadne vo väčšom počte rebier by sa medzi nimi znížili rozostupy, alebo by niekoľko vyčnievajúcich nevyužitých rebier od ventilátora dostalo košom. Takže rebier je akurát a zaručí sa tým aj pri nízkych otáčkach ventilátora optimálny prenos tepla z chladiča do okolia, vďaka nízkemu priechodziemu aerodynamickému odporu.




Na obrázku vyššie heatpipy "hučia" zo základne k rebrám a sú natlačené na dosť malom mieste. Taktiež ako aj u predchodcu tohto chladiča mi to málinko pripomína rómsku rodinu s ôsmimi detvákmi, naskladanú v jednoizbáku. Proste vysoký výkon sústredený na malej ploche :). Rebrá sú z užšej - viditeľnej bočnej strany zahnuté a zlícované. Tento počin slúži na potlačenie ich vibrácií - rebrá sú vzájomne na seba fixované a povedzme si pravdu je to aj pekné :).




Konečne máme našeho adepta kompletného - s nahodeným ventilátorom. Cez "venťák" toho, z nášho doteraz opisovaného pasívu, skoro nič nevidno - nevadí. Dôležité je to, že náš pasív má s ním v prípade nutnosti "okamžite zasiahnuť proti teplu" postarané o poriadny prievan medzi rebrami.



Už som naznačil že vďaka tomu, že rebrá začínajú vyššie, má chladič oproti svojmi predchodcovi zaručenú lepšiu kompatibilitu s rôznymi matičnými doskami. Tie, v dnešnej dobe oplývajúce mnohokrát monštróznymi pasívmi, riešiacimi skorej otázku odbytu ako otázku tepla, nemusia vždy akceptovať to že chladič - jak sa povie "čupí". Náš chladič nad komponentmi matičných dosiek vo väčšine prípadov stojí v pozore - nezavadzia a tak to má byť :D .



Pasív je symetrický a je ho možné veľmi jednoducho doplniť o druhý - výfukový ventiláror.
Tvary okrajov rebier sú vlnovkovité, nie nepodareným strižným nástrojom, ale zámerne kvôli znižovaniu hlučnosti chladiča ako celku. Vďaka vlnovkám prúdiaci vzduch medzi rebrami chladiča a lopatkami ventilátora nepíska - minimalizujú sa tlakové rázy - chladič je počas svojej prevádzky tichší.



Komentáre (13)
madcop
Ja som dva roky chladil Pentium D 830, ktorý patrí do skupiny najhorúcejších Pentií v histórii a bol to prvý Intel processor z ktorého som zahodil továrenský chladič lebo stál za ..... aj keď malo medené jadro!! Po ňom som mal AC 7 freezer Pro dva roky, kedy mi odišla doska z 9,500,-Sk. Po tom ako som si kúpil novú MB za 7,770,-Sk (akože ináč ASUS) tak som sa rozhodol, že skoncujem s hlukom a teplom. Kúpil som túto Noctuu a teplota oproti AC klesla o 15 stupňov. Už mesiac mám nový processor Q6600 a teplota jadra je od 37 do 43 stupňa, čo je tak akurát, ale musel som ma mosfety dosky nainštalovať medené rebrá (Enzotech BMR-C1) a pridať vietor do skrine, lebo Noctua s jedným ventilátorom chladí iba processor a nie komponenty matičnej dosky v jeho okolí. Nakoľko chladič je tažký a ohýbala dosku tak mám skrinku ležato (nechcem prísť o dosku). Som s Noctuou nadmieru spokojný no na AC ventilátory som nezanevrel a každému odporúčam nasledovné, ktoré v hojnej miere inštalojem do PC zostáv: AF9225 PWM, AF12025 PWM, Fan 8L a Fan 9.
andydul
Výborná recenzia plná detailov, grafy sú dobré a rozsiahle, vidno, že si to nerobil hodinu a vyzhral si sa, fotky mohli byť niekdedy trošinka kvalitnejšie a sem tam sa vlúdila gramatická chybička. Celkovo na jednotku! Mňa osobne recenzia potešila, takže Ti môžem len poďakovať a za to samozrejme ako revanš očakávam balíček obsahujúci testovaci vzorku Noctua NH-U12P. Je to k nezaplateniu, takže je zbytočné písať čokoľvek o platení... :)
dexx
s procesorom E6750 v defaulte je teplota CPU +- 34 C
lkuzman
2 andydul: vďaka za ohodnotenie, trochu som si dal načas :D. Pár info :) recenzia pozostáva z cca dvoch - troch dní merania každého chladiča na testeri - čakám kým sa teploty naozaj ustabilizujú, nie 1 meranie 15 minút :D. Zvyšok ohľadom fotenia, písania v priemere tak cca 50-60 hodín sedenia za kompom ;-) .... 2 dexx: jj mám podobné skúsenosti na mojom PC. Všetky ventilátory mám v silent režime, teda otáčky sú do 700 za min. Teplota idle cca 32C a burne neprekročí 60C. Opakujem do 700 ot/min...
VeGaN
Tak tento cooler je asi len na AMD, lebo na nove C2D E8000 series staci aj obycajny pasív :)
lkuzman
Stačí aj pasív to máš pravdu, ibaže ak chceš pretaktovať procesor trebárs aj osmičkovej rady, tak Ťa ubezpečujem že potom pasív nestačí. A o tom toto všetko je :) Ľubo
andydul
Jediný pasív schopný reálne uchladiť E8xxx je Ninja, pri pretaktovaní a hlavne zvýšení napätia to už nehrozí.
VeGaN
mam 3.16GHz na 3420MHz (zatial) a mam tam obycajny original cooler dodavany k P4, procak ma teplotu cca30-35C. Cize Noctua je zbytocna.
Gudas
2 VeGaN: No pre teba možno je zbytočná ale...skús ten svoj procesor vyťažiť na 100% (obe jadrá) a počúvaj ako sa začne prejavovať tvoj chladič. Alebo skús pretaktovať poriadne, nie len o pár MHz, aj so zvýšením napájania...potom už Noctua má zmysel, a dosť veľký.
VeGaN
Napriklad ked si zagamesim alebo nieco konvertujem, ventilator ide stale v klude a to uz mam na 3.5GHz procak. Ak by som si mal kupit poriadny chladic, tak Artic cooler Freezer PRo 7 ktory som uz mal a som bol s nim max spokojny, stoji tretinu ceny. Ked som mal AMD BE 5000+, to mi procak vybehol aj na 70C s origos coolerom a o vykone ani nehovorim, bieda...
Gudas
Mno, v tom sa asi odlišujeme :) Ja som AC Freezer 7 Pro menil práve kvôli slabému chladeniu/hlučnosti, každý má iné nároky, Noctua je pre fajšmekrov...nechcel by som Freezera počúvať pri 4GHz a viac :)
lubothrone
ok je to trocha drahsi chladic ale fakt sa oplati, mam skrinu armor junior a v nej mam spolu 5x noktua vratane toho na chladici+ vetrak v seasonic SII 500W, len mam ten starsi typ, nie tento novy(vzetky su pustene cez ULNA okrem toho na chladici ale ten mi ide na takych otackach ze ho nepocut. aby som, aby som zistil ze mi ide komp tak nan musim dat ucho :-D), co chcem povedat, mam E6750@3.2 sice bez zmeny napatia ale po 8 hodinach orthosu nepresiahla teplota TAT 40 stupnov, maximum bola okolo 38-39, v evereste to bolo podobne, samozrejme jadra su o nieco teplejsie. tot moje osobne skusenosti, ak niekto vaha ci to kupit alebo nie. btw:teplota v izbe bola okolo 26st.
fetab
...len skoda ze v tých tabulkach som nenasiel pre porovnanie Ninju. Recenzia naozaj pekna a chvalihodna. Ninja je stale v ponuke, a asi aj dlho bude. Ale vyvoj ide dalej, tak by som si rad porovnal novinky s tym co bolo najvykonnejsie (alebo stale je???). Kazdopadne som rad ze som si to mohol precitat. Dakujem
Pridať nový komentár
TOPlist