MSI 870A-G54 – overclocking predovšetkým

Vlna nových čipsetov od AMD priniesla so sebou aj zástupcu strednej triedy bez grafického jadra – AMD 870. Spolu s južným mostíkom SB850 tvoria platformu pre počítače s extra dôrazom na dobrý pomer ceny, funkcií a výkonu. Dnes sa pozrieme na jednu z najlacnejších základných dosiek s týmto kombom – MSI 870A-G54. Má čo ponúknuť hlavne ladeniu chtivým užívateľom...

Úvod, nové čipsety AMD 8xx

Aj keď by sa zdalo, že zmena označenia z AMD 770 na 870 bude prinášať veľa noviniek, nie je tomu tak. Čipset AMD 870 je v podstate zhodný s predchodcom, rozdiel je len v „pribaľovanom“ južnom mostíku.

Keďže sa pamäťový radič presunul do procesora už dávno, slúžia severné mostíky u AMD iba ako PCIexpress hub-y. Najvyšší model 890FX ich má až 42, pričom pre grafické karty je vyhradených 32 liniek (v konfigurácii x16 + x16, alebo štyrikrát x8). Model s integrovaným grafickým jadrom – 890GX, má pre grafické karty 16 PCIe 2.0 liniek, ktoré je možné podeliť na x8 + x8 do Crossfire. Potom je tu 880G, ktorý má rovnakú výbavu ako 890GX, no bez delenia na Crossfire režim, a nakoniec AMD 870.


AMD 890FX+SB850. Všetky čipsety série 8xx zdieľajú rovnaký južný mostík SB850


AMD 870 čipset má celkovo 22 PCIe 2.0 liniek, čím sa nelíši od predchodcu AMD 770. 16 liniek je vyhradených pre slot grafickej karty, no delenie na x8 + x8 režim nie je možné. Ak aj uvidíte na základnej doske s týmto čipom dva PCIe x16 sloty, plnohodnotný je len jeden, druhý slot využíva ďalšie štyri dostupné Pcie 2.0 linky. Zvyšné dve linky sa dajú využiť pre ďalšie prídavné zariadenia a čipy.

Novinkou je južný mostík SB850. Na rozdiel od predošlých čipov SB7xx, ktorých pôvod siaha až k neslávne známemu SB600, je tento celkom novým kusom hardvéru. Má dve PCIe 2.0 linky pre prídavné čipy, výrobcovia teda nemusia na rozdiel od Intel P55/H55 dosiek riešiť nedostatok priepustnosti napríklad pre USB 3.0 radiče. So severným mostíkom sa spája cez zbernicu A-link III, s rýchlosťou 2GB/s pre každý smer komunikácie (zrejme teda len spojené PCIe linky).
Najväčšou zmenou je zavedenie S-ATA III (S-ATA 6Gbps) rozhrania priamo do čipu. AMD má teda prvý čipset s natívnou podporou nového štandardu, celkovo poskytuje šesť konektorov a všetky najznámejšie RAID konfigurácie. Osekaná verzia AMD 810 sa na trhu ešte neobjavila, pravdepodobne sa bude líšiť len o absenciu RAID 5 módu (podobne ako SB750 vs. SB710).

U SB850 AMD odstraňuje funkciu Advanced Clock Calibration. Na nových základných doskách by sa teda nemali už dať odomykať skryté jadrá procesorov. Skutočnosť je ale iná, výrobcovia dosiek sa tejto funkcie nevzdali. Asus, Gigabyte či ASRock sa rozhodli ísť cestou prídavných čipov, MSI zas funkciu pridáva aktualizáciou BIOS-u. Viac o tejto téme v nedávnom článku.

Ostatná výbava je, dá sa povedať, celkom bežná. 14 USB 2.0 portov, PCI rozhranie, P-ATA radič a Gigabit ethernet (aj keď väčšina výrobcov siaha po externých čipoch, napríklad od Realtek).

Komentáre (10)
majo3131
Idú na nej aj 1600 MHz ram? Diki za odpoveď
jk2
Musím konštatovať, že MSI produkuje v poslednej dobe výborné dosky za dobrý peniaz. A ešte viac sa zlepšili v kvalite biosov pre ne. BIOS-y majú fakt vynikajúce. Takźe dosky od MSI považujem za veľmi dobrú kúpu.
16cmfan
Ako vždy, neviem si vynachváliť Vaše kvalitné recenzie. Opeť dobré čítaníčko :) *THUMB UP*
marcel_es
Som majitelom tejto zakladnej dosky par piatkov a tuto dosku mozem naozaj iba odporucit .. na mojej strane velka spokojnost ..
majo3131
c
meijin
Dear customers, thank you for your support of our company. Here, there's good news to tell you: The company recently launched a number of new fashion items! ! Fashionable and welcome everyone to come buy. If necessary, please plut: www.newgoin.com We need your support and trust! ╰—┘ 。 ┅★`_、 │\__╭╭╭╭╭__/│    │ │             │           │  │  ●       ● │  │≡    o    ≡│ │           │  ╰——┬O◤▽◥O┬——╯    |  o  |    |╭---╮| ┌┬┬┬┐  ╞╧╧╧╧══╧╧╧╧╧╧╧╧╡1
marfel
nikde sa neuvádza či sú podporovane aj grafické od nVidie konkrétne gtx 460 je to tak aj u všetkých dosiek od MSi?
elementar
Neda mi to nepridat sa a len pochvalit tuto dosku... som hrdy majtel a neviem si ju vynachvalit...
dk477
Silne neodporúčam túto dosku nikomu. Je možné že som mal "štastie" na zlú sériu ale prvú dosku MSI 870A-G54 ktorú som si kúpil som musel reklamovať pretože po zapojení síce všetky svetlá svietili na doske ale nebol žiadny video signál nedalo sa dostať do biosu žiadne chybové pípanie a nedala sa ani vypnúť a ešte k tomu aj to "super" tlačidlo na doske pre pretaktovanie stále svietilo a nedalo sa vypnúť čiže doska mi prišla úplne nefunkčná. Túto dosku som teda reklamoval a ako náhradu mi poslali daľšiu úplne novú dosku a hádajte čo sa stalo keď som ju zapojil? Presne to isté! Čiže u mňa MSI skončila na veky vekov a nikomu neodporúčam si tento šmejd kupovať. Čo som zisťoval na nete tak niesom jediný s týmto problémom viď.: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=13-130-275&SortField=0&SummaryType=0&Pagesize=10&PurchaseMark=&SelectedRating=1&VideoOnlyMark=False&VendorMark=&IsFeedbackTab=true&Keywords=%28keywords%29&Page=1#scrollFullInfo Radšej si priplatím za ASUS a budem mať istotu že mi neodíde a nabootuje hneď na prvý krát. MSI nikdy viac !
RaKo
to je taka malickost na doskach MSI staci osadit iba jeden pamataovy modul alebo ich osadit opacne ako je napisane v navode :) ver mi videl som to u nich mnohokrat. Osobne so mal za posledne roky dost kuskov od MSI a musim ich len chvalit lebo vzhladom na cenu mi poskytli vynikajuci vykon a skvele moznosti taktovania PS najvacsie problemy co som keday videl boli rpaves doskami ASUS :D
Pridať nový komentár
TOPlist