Modifikácia CASE

Dnes napíšem o úprave Case , ktorú som po dlhom čase doriešil (nie sám). Nemal som ani čas , ani potrebné vybavenie , takže mi pomohli chlapci z firmy ATOM , ktorým ďakujem. No pozrime sa , čo priniesla úprava Casu pre môj Duron 600@963 Mhz pri 1.88 V a chladiči Platinum ...

Case

V prvom rade je dôležité vybrať si dobrý Case. Ale čo je to dobrý case. Ak chcete skrinku modifikovať je potrebné kupovať miditower s min. 3 veľkými pozíciami ....tu je potrebné dodržať, aby bol poriadne šíroký a vysoký - sú na trhu miditowery , ktoré by som skôr nazval minitowerom :).

Ak teda máte vybratý poriadne široký a mohutný miditower , prichádza na rad ďalší výber - ako je situovaný vo vnútri Casu zdroj. Teda máme 2 prípady .....buď je zdroj situovaný takto :

alebo takto :

V prvom prípade je zdroj vo vodorovnej polohe , pričom procesor je viditeľný (samozrejme ak ja Case dostatočné mohutný). V druhom prípade je zdroj vo zvislej polohe , pričom z časti zakrýva procesor. Ktorý vlastne vybrať? Ani jeden prípad nie je zlý , ale podstatne lepšie sa dajú upravovať skrinky , kde je zdroj vo vodorovnej polohe.

Ja osobne mám miditower s 3 pozíciami (dostatočné vysoký a široký) so zdrojom vo zvislej polohe.

Aby som nezabudol ......berte modely , kde sa nezávisle dajú odobrať - jeden aj druhý bočný diel a vrch.

Teplota pred úpravou

V tomto odstavci sa zmienim o výbave stroja + chladenie a jeho výsledkami pred úpravou.

MSI K7TPro 2 - bios V.10B16 , AMD Duron 600@945 Mhz pri 1.88 V (Platinum Cooler), 128 MB 133 Mhz 3-6-3-3 APACER Sdram , 15 Gb Maxtor 7200 rpm 2 Mb Cache , MSI Starforce 817 32 Sdram 215 Core / 203 Mem (Aktívne chladenie GPU + pasívne heatsinky) , Teac 40X Cdrom , CDRW Sony , Sieťovka, Zdroj 200 W :(.

Po kúpe MSI dosky som Durona nataktoval na 850 Mhz , neskôr po vychytaní chýb až na 945 Mhz.Samozrejme voltáž na 1,85 V aj voltáž chipsetu na 3,45 V. Duron síce bootoval až na 980 Mhz ale vo Windowse to už nebolo stabilné. Násobič 10X mí síce fungoval ale len na 2 s. :)).

Durona chladil Platinum Cooler (ružová pasta). Ten som pred použitím trochu upravil....zoškrabal pastu , vyčistil celú spodnú stranu chladiča a jemným šmirgľom (2500 !!! ) ju vyhladil. Opäť naniesol pastu a položil na Durona.

Nasledujúcou úpravou bola grafická karta od MSI. Na pasívny chladič GPU som pridal aktívny Global Win malý vetrák + pamete na karte schladili pasívne heatsinky.

Skrinku som mal po celý čas otvorenú - obidve bočné steny.

Tu je výsledok teploty :

Pri nezaťaženom systéme som mal teplotu 46 C a pri maximálnom zaťažení teplota stúpla až na 51 C. To síce nie je až tak veľa , ale už som myslel dopredu na leto a vysoké teploty v izbe :(.

Na výber boli dve možnosti : kúpa nového chladiča Global Win FOP 38 alebo modifikácia Case (rozumné pridanie vetrákov). Global WIn FOP 38 je síce veľmi dobrý chladič , ale jeho hluk je neznesiteľný , rozhodol som sa pre druhú možnosť.

Predpríprava

Je rozhodne dobré pred úpravou premyslieť si, ako usporiadate vetráky vo vnútri skrinky. Ako som už spomínal záleží aký typ Casu ste si vybrali , či zo zdrojom situovaným vodorovne alebo zvislo.

U mňa prichádzali do úvahy kombinácie 2 + 2 vetráky alebo 1+1 vetrák, pretože mám zdroj zvislo. Ak by som mal zdroj vodorovne pridal by som ešte jeden vetrák zo zadu Casu pri CPU.

Tento obrázok predstavuje :) môj Case. Rozhodol som sa pre 1+1vetrák , kvôli hluku. Červenou farbou sú naznačené pozície (3 veľké - pod nimi malé) , zelenou farbou matičná doska , čiernou farbou zvislo !! situovaný zdroj a modrými vetráky , ktoré sme pridali. Vrchný vetrák fúka chladný vzduch dovnútra , pričom bočný (upevnený na bočnej stene) vyfukuje vzduch von.

Ako si teda správne naznačiť kde sa majú vetráky nachádzať? Je potrebné nechať vrchnú časť Case na svojom mieste , ľavú stranu Case zavrieť tiež a nechať otvorenú iba pravú časť (zo zadnej strany mať. dosky). Zahrajte si poriadne QuakeIII asi 15 minút a strčte ruku do vrchnej časti Case a zistíte , kde sa nachádza najviac horúceho vzduchu (a že to nebude nad CPU :)). Toto miesto si na vrchnej časti Case naznačte. Zaujímavé zistenie pre mňa bolo , že teplo sa nesituovalo presne nad CPU , ale trošku napravo.

K situovaniu bočného vetráku , ktorý vyfukuje vzduch von iba toľko , že najlepšie je ak bude niekde nad gr. kartou, prípadne aj nižšie. To však záleží od toho , či neskôr plánujete pridať aj nejaké iné vetráky , alebo si chcete časť bočného plechu vyrezať a nahradiť napr. modrým plexisklom :) (to potom vyzerá na jednotku).

Ak ste si naznačili vrchný aj bočný vetrák , môžeme ísť do práce.

Montáž

Montáž je však problémom ak nemáte potrebné vybavenie. Bez chlapcov z Atomu , ktorí mi túto modifikáciu previedli , by som toho veľa nezrobil.

Prvou vecou pred ktorou sa zastavíte je vyrezanie pekného kruhu v plechu. Je pravda , že je to možné urobiť celkom ľahko (napr. vyvŕtať) , ale následné upravovanie je hrozné. Je na to potrebná špec. násadka na vrtáčku :

Neviem , či sa táto vec dá u nás zohnať ale ak to máte je to rýchle a bez problémov.

Ak ste si vyvŕtali diery je potrebné zo spodnej strany nalepiť vetráky sekundovým lepidlom. Predtým sa ešte nezabudnite pozrieť či máte správne otočený vetrák.

Ak sa Vám vetráky dobre prichytili, zoberte vŕtačku a vrták takých rozmerov , aby Vám prešiel cez dierky vo vetrákoch. Každú dierku na rohoch vetrákov prevŕtate tak , aby ste prešli až na druhú stranu plechu. To bola príprava pre mriežky , ktoré sa primontujú na vrch , z vonkajšej strany plechu. Aby som nezabudol môžete pridať aj prachové filtre - zachytávače.

Vo finále bude Váš Case vyzerať asi takto :

Pre upresnenie len dodám , že to nie je fotka z môjho Case , ale výsledok je veľmi podobný , len si odmyslite jeden vetrák z bočnej steny (zatiaľ nemám mriežky).

Pridávam ešte jeden obrázok k tomu , čo som spomínal s tým plexisklom :)

Teplota po úprave

Po úprave som bol mimoriadne prekvapený účinnosťou tejto metódy. Duron mi prešiel zo stabilných 945 na 963 Mhz. Po úprave tiež 963 Mhz stabilných. Niektorý z Vás určite videli moje výsledky na Fóre , ale pre istotu :

Teplota pri úplnom kľude je 36 C , pričom maximálna nie je 39 C ako som písal na fóre , ale 40C. To však je v izbe už dosť dusno , proste som skúšal nevetrať a poriadne zaťažiť CPU. Ak však v izbe vetrám maximum je spomínaných 39 C.

Pri normálnej práci (mp3, inet .....) je teplota takáto:

Oproti pôvodným teplotám 46 - 51 C je to riadny pokles. K obrázku o teplote by som chcel pripomenúť , že sa jedná o Duron 963 Mhz nie 975 Mhz. Fuzzy Logic 3 občas píše niečo iné :(.

Záver

Celkovo vidím v tejto metóde chladenia , alebo lepšie povedané v modifikácii Case samé plusy. Systém chladí vynikajúco , kombinácia 2 vetrákov je oveľa menej hlučná ako Global Win FOP38 a cenovo to vychádza tiež dobre ( 2 ks vetrákov + 2 Ks mriežok ).

Momentálne ešte čakám na mriežky a prachové filtre , ktoré majú dôjsť čo nevidieť.

Ďakujem aj chlapcom z Atomu za rady a montáž.

 

Pridať nový komentár
TOPlist