Millenniata predstavuje optické disky ktoré vydržia večne

Nová technológia má zaručiť životnosť zapísaných dát až 1000 rokov, médiá budú vedieť prečítať bežné DVD mechaniky.

Napriek tomu, že výrobcovia klasických CD a DVD diskov sľubujú životnosť desiatky rokov, skutočnosť je mnohokrát diametrálne odlišná. Priehľadný plastový materiál a odrazivá vrstva, z ktorých sa tieto disky skladajú, sa postupom času pod vplyvom tepla, vlhkosti a okolitého prostredia od seba odlupujú a vzniká oxidácia, čo v konečnom dôsledku znemožňuje ich čítanie.

Tento problém má údajne vyriešený spoločnosť Millenniata, ktorá sa v spolupráci so spoločnosťou Hitachi-LG Data Storage chystá v najbližšej dobe uviesť na trh nové optické médiá M-Disc. O nich tvrdí, že ich môžeme ponoriť do tekutého dusíka a následne do vriacej vody a aj tak im neuškodíme, zapísané dáta majú ostať nepoškodené. Aký materiál zaručuje takéto vlastnosti spoločnosť neprezradila, hovorí však že je "ako kameň". Web stránka prezrádza len to, že sa skladá z anorganických materiálov a zlúčenín s prímesami kovov a polokovov. Tepelná odolnosť má byť až do 500°C, na disky nemajú mať negatívny vplyv látky ako kyslík, dusík voda a iné chemické látky bežne sa vyskytujúce v prostrediach na ukladanie dát.

Médiá M-Disc majú byť čitateľné všetkými mechanikami, ktoré zvládajú bežné DVD, na zápis však bude potrebná špeciálna mechanika. Millenniata však tvrdí, že ktorýkoľvek výrobca môže vytvoriť vlastnú kompatibilnú mechaniku iba aktualizáciou firmware. Zmena sa týka zrejme predovšetkým intenzity laserového lúča, keďže M-Disc médiá potrebujú na zápis 5-násobne viac energie.

Disky majú podobné zloženie ako CD či DVD, taktiež sa skladajú z viacerých vrstiev materiálu. Na rozdiel od nich však neobsahujú reflexnú vrstvu, dáta sa do materiálu "leptajú". Vrstvy majú byť spojené nie lepidlom, ale tepelnou úpravou, čo napomáha ich odolnosti. Čítanie médií má zvládnuť každá bežná mechanika.


Mechanika s logom M-Disc ktorá vie na médiá zapisovať. Osotní výrobcovia môžu upraviť svoje mechaniky aktualizáciou firmware


Tzv "pity" vypálené v špeciálne navrhnutej vrstve pod mikroskopom. Spoločnosť sľubuje dlhovekosť takto zapísaných dát.

Spoločnosť sa pochválila aj testom Amerického ministerstva obrany, ktoré porovnávalo niekoľko optických diskov pri 85°C, 85% vlhkosti svetle s plným spektrom. Simulovať sa tak mal stav v boji alebo na mori. Výsledok testu bol veľmi pozitívny pre M-Disc od Millenniata, žiadne z ich médií sa nepoškodilo tak, aby nebolo čitateľné, zatiaľ čo všetky ostatné od iných výrobcov zlyhali.
 

76 stranový dokument s podrobnosťami testu sa dá stiahnuť z tohto odkazu (PDF, 4,5MB). Treba poznamenať, že testovaciu metodiku vymyslela práve spoločnosť Millenniata.

Millenniata chce s novými optickými médiami preraziť hlavne na trh profesionálneho zálohovania, ale taktiež chce distribuovať aj bežným koncovým zákazníkom pre domáce zálohovanie.

Prvé médiá majú mať rovnakú kapacitu ako jednovrstvové DVD - teda 4,7GB. Rýchlosť zápisu je nateraz len 4x, čo predstavuje 5,28MB/s, inžinieri však údajne už pracujú na zvýšení rýchlosti. Prvá kompatibilná zapisovacia mechanika má byť uvedená na trh v priebehu októbra pod značkou Hitachi-LG. M-Dics majú byť dostupné po baleniach jedného, dvoch alebo troch médií, každý kus v cene okolo troch amerických dolárov.

Komentáre (6)
jk2
Veľmi dobrá technológia. Niečo odolnejšie, ako súčastný stav ochrany médií, by sa určite šiklo, hlavne pre jedincov, ktorý s tým manipulujú neopatrne a neodborne, alebo pre potreby outdooru :-) a dlhodobej archivácie. Akurát by to chcelo aplikovať na média Blu-ray, ktoré sú kapacitne aspoň ako-tak vyhovujúce.
Archon
Nieje už takato podobna firma v Čechach ? kde tiež vyraba taketo kovove "DVD" , kde sa to použiva vo firmach a mam pocit že aj na listinu uloženie ložisk atomoveho odpadu ?
Nameless
skor by to chcelo nieco proti poskriabaniu
passco
Take uz su len je to drahe :D
Ondro1
:D:D:D
mman
pamätám si výstavu v Brne keď som mal asi 12 rokov. Nejaký taliansky pánko tam predvádzal novú technológiu pre reprodukciu zvuku. Boli to CD nosiče a "mega-veža" na ktorej ich prehrával. CD nosiče boli celokovové. Po prehratí nosič poprehýbal, na gumenej podložke vytrieskal kladivom a vložil naspäť do veže. Reprodukcia už pripomínala klasickú gramoplatňu - s pukaním. Ale médium hralo... Upodozrievali sme ho že to nie je reprodukcia daného CD. Všetky káble teda poodpájal, nechal ich zapojiť jedného z obecenstva, ten skontroloval aj vežu a naozaj žiadny podvod nenašiel. Keď som o pár rokov (asi o ďalších 12) prišiel do styku s predávaným CD nosičom, nestačil som sa čudovať, niekoľko mikrónová fólia zaliata v plaste...
Pridať nový komentár
TOPlist