Intel vydal Pentium IV 2,2 Ghz s jadrom Northwood

    Intel včera uviedol na procesorový trh nový Pentium IV na 2,2 Ghz. Je postavený na novom jadre (Northwwod) a vyrábaný 0,13 mikr. technológiou. Poďme sa pozrieť, ako vyzerá, čo nového prináša. Tiež si môžete pozrieť Datasheet a tabuľku, ktorá predpokladá výrobu Northwoodov na 1,6 a 1,8 Ghz ....

 

Intel včera uviedol na procesorový trh nový Pentium IV na 2,2 Ghz. Je postavený na novom jadre (Northwwod) na 0,13 mikr. technológii. Dá sa povedať, že veľkou zmenou je použitý materiál na spojenia v jadre. Intel prešiel na medené medzispoje, ktoré pri starom P IV boli hliníkové. Medzispoje sú veľmi malé "drôtiky", ktoré sú použité v jadre. Použitím tejto technológie sa dosiahlo celkové zmenšenie veľkosti jadra. Oproti 0,18 mikr. technológii teda Intel použil 0,13 mikr. štruktúru, ktorá spája 55 mil. tranzistorov. Táto zmena umožnila zväčšiť veľkosť L2 cache na 512 Kb. Menšie medene medzispoje neumožnili len zmenšenie jadra o 30 percent (na 146 mm), ale aj znížiť spotrebu energie. Voltáž sa znížila z 1,7V na 1,475, čo je asi 15 percent. Týmto sa znížila aj produkcia tepla. Tam kde 2GHz Willamette spotreboval 75 wattov, 2,2 GHz Northwood spotrebuje 55 wattov.

Procesor je samozrejme určený pre Socket-478, ktorý by podľa predpokladov mal zvládnuť až 3,5 Ghz hranicu. 

Za obrázky ďakujem serveru www.hardocp.com

Na obrázku je už vyššie spomínaný Pentium IV (Northwood) na 2,2 Ghz. 

Northwood ma jadro ukryté pod tzv. Heatspreaderom, po našom rozptyľovačom tepla. Na jadre by vo vnútri mala byť aplikovaná tepl. pasta a na ňom (na jadre s pastou) sa už nachádza plech, ktorý vidíme z vrchu mi. Táto metóda ma u niekoho podporu, druhí ju odcudzujú. Podľa mňa však má veľkú výhodu v tom, že jadro nepoškodíte. Novinkou je diera, ktorú vidíte na obrázku vpravo. Na nete ju už skúšali aj vyplniť resp. dali do nej pastu a CPU išlo bez problémov.

Čo sa týka pretaktovania prvé reakcie sú viac ako dobré. Síce hodnoty okolo 3 Ghz sú už fakt dielom maniakov, ale hodnoty okolo 2,5 Ghz + sú seriózne. A to je už rozdiel 500 Mhz (ak neriem Northwood 2.0A GHz). Pri lepšom chladení, kvalitných komponentoch by to mohlo ísť aj vyššie.

Na nete som však našiel aj nasledovnú tabuľku, ktorá hovorí že vraj Intel vyrobí aj Northwoody na nižších frekvenciách. To by bol veľmi dobrý ťah Intelu, samozrejme ak by použil kvalitné jadrá, ako v prípade vyšších modelov. Viem si predstaviť cenovo dostupný napr 1,6A GHz Pentium IV a pretaktovať ho na 2,2 - 2,3 Ghz. To by bol fakt výborný výsledok (rozdiel 700 Mhz). To je však zatiaľ v teoretickej úrovni.

Niečo k výkonu. Na nete je fakt neskutočná kopa testov a porovnaní hlavne s konkurenčným AMD Athlonom XP 2000+. Dá sa povedať, že v niektorých testoch je lepší Intel a inde AMD. Nedá sa jednoznačne povedať, že víťazom je XP 2000+ (1,67 Ghz) , alebo Northwood 2,2 Ghz.

Hlavným problémom je však opäť cena. Ta je fakt neskutočná a užívateľ siahne radšej po konkurenčnom AMD Athlone XP , ktorý hoc pri nižšej frekvencii prináša porovnateľný/lepší výkon. Ak však Intel potvrdí to, čo sa nachádza v tabuľke aj tento problém asi zmizne.

Na nete som našiel link na datasheety Northwooda. Ak máte záujem pozrite si ich.

Záver

Čo povedať na záver tejto minirecenzie. Po čase Intel konečne vyšiel s dobrým procesorom , síce zatiaľ za vysokú cenu, ktorá sa však vyrobením "nízkofrekvenčných Northwoodov" môže zmeniť. Som však zvedavý aj na 0,13 mikr. AMD Athlony XP (Thoroughbred), ktoré síce neprinesú nové jadro (čisto len 0,13 mikr.), ale ponesú sa v smere vyšších frekvencií (od 2100+ vyššie) a nižšej spotreby tepla.

Pridať nový komentár
TOPlist