Intel Core i3 530 – najvýhodnejší z najmladších

Prvé 32nm procesory sa nedávno dostali na trh v podobe dvojjadrových Core i3 a i5, ktoré majú namierené do strednej výkonovej triedy. Aby náhodou neboli dve jadrá v niektorých prípadoch málo, Intel pridáva HyperThreading, pod spoločnú strechu tiež umiestňuje vylepšené grafické jadro s vynikajúcimi schopnosťami pre prehrávanie HD videa. Ako obstoja tieto novinky v podaní najlacnejšieho Core i3 – modelu 530, oproti podobne drahej konkurencii od AMD sa pokúsime zistiť v dnešnom teste.

Čo je Clarkdale

Ako je už u Intel-u zvykom, bez kompromisov napreduje vo svojej tick-tock stratégií, ktorej ďalším krokom je prechod rovnakej architektúry z 45nm procesu na 32nm – procesory spoločne známe aj pod menom Westmere. Prvými takýmito produktmi sú dvojjadrové procesory Core i3 a i5, pre desktop aj prenosné počítače (jadrá Clarkdale resp. Arrandale). Pôvodne mali byť tieto procesory kombináciou 45nm x86 jadier a 45nm grafického jadra s pamäťovým a PCIe radičom, veľmi dobrý stav rozbiehajúceho sa 32nm procesu však Intel využil a celý projekt Havendale (45nm CPU + 45nm GPU) zmietol zo stola a pripravil sa na ostrý prechod na 32nm. Kvôli jednoduchšej výrobe však ostáva 45nm výrobný proces pre grafické jadro, pod tepelným rozvádzačom procesora sú teda celkovo dva čipy – dvojjadrový x86 procesor (32nm) a grafické jadro s pamäťovým radičom (45nm):



Takéto riešenie síce nie je moc „elegantné“, má ďaleko od plne integrovaného projektu AMD APU – Fusion, v podstate sa dá na novinky pozerať ako na zmenšené Nehalem dvojjadrá, s 45nm Intel G45 severným mostíkom presunutým pod jednu strechu. Je to tak – pamäťový a PCIe radič aj grafické jadro sú založené z veľkej časti na tom, čo sme videli u LGA775 platformy s čipsetmi G45 (GMA X4500HD). Keďže pamäťový radič nie je teraz pri procesorových jadrách, bude aj priepustnosť a latencia prístupu k pamäti horšia, no na druhej strane dostane priamy prístup k pamäti grafické jadro, čo určite pomôže jeho výkonu. O GPU v samostatnej kapitole tohto testu.
Prepojenie CPU a NorthBridge s grafickým jadrom je realizované rýchlou QPI zbernicou, priepustnosť teda až tak výrazne chýbať nebude, stále však bude cítiť pokles výkonu oproti plne integrovanému radiču u ostatných Core procesorov.

32nm výrobný proces je druhým, kde Intel používa high-k materiály pre hradlá tranzistorov, pre zlepšenie ich elektrických vlastností (hlavne stratový prúd pretekajúci v uzatvorenom stave). Zlepšenie tohto parametra má byť v rozmedí 5 až 10 násobne. Tiež tu Intel po prvý krát používa techniku zvanú immersion lithography, pre lepšie zaostrenie litografického procesu osvetľovania waferu sa využíva tekutina.

Okrem zmeny výrobného procesu sa udiali aj malé zmeny v architektúre, hlavne teda pribudlo niekoľko inštrukcií, ktoré pridávajú „hardvérovú podporu šifrovacieho algoritmu AES“. Ten je v dnešnej dobe považovaný za bezpečný, schválený pre utajovanie dôležitých údajov aj americkými agentúrami. Procesory Core i5 s dvoma jadrami (i5 6xx) podporujú inštrukcie, ktoré urýchľujú prácu s týmto algoritmom. Aby Intel zvýhodnil drahšie modely, v Core i3 5xx podporu AES nenájdeme, všetky výpočty pri šifrovaní/dešifrovaní prebiehajú pomocou tradičných, univerzálnejších SSE inštrukcií.

Samozrejmosťou sú aj technológie HyperThreading a Turbo. Prvá menovaná funkcionalita sa nachádza vo všetkých modeloch, okrem procesora Pentium G6950, dynamické pretaktovanie Turbo však opäť ostávajú iba pre drahšie Core i5 6xx. Pre Core i3 to však neznamená nejakú dôležitú nevýhodu, u dvojjadrových čipov je Turbo viac-menej zbytočné, najviac pomáha štvorjadorvým, a neskôr šesťjadrovým procesorom.



Nových procesorov je celkovo šesť, štyri Core i5 6xx a dva Core i3 5xx. Všetky majú spoločnú podporu funkcie HyperThreading, DDR3 pamätí do 1333MHz a štruktúru cache kapacitou 4MiB cache tretej úrovne. Väčšina má integrované grafické jadro taktované na 733MHz, len model Core i5 661 má vyššiu frekvenciu – 900MHz, a aj zvýšenú hodnotu TDP na 87W. Core i5 6xx procesory majú navyše technológiu Turbo a už spomínané inštrukcie pre prácu s AES algoritmom.

Trocha „divné“ je nastavenie cien, hlavne u Core i5 6xx modelov. Za podobnú cenu ako má najnižší Core i5 650 sa dá kúpiť už plnohodnotné štvorjadro Core i5 750, prípadne najvýkonnejšie štvorjadrové procesory konkurencie. Pokiaľ vám teda nezáleží na urýchlení práce s AES, môžete celú sériu dvojjadrových Core i5 spokojne odignorovať.
Zaujímavejšie sú Core i3, predovšetkým najlacnejší i3 530 (priplácať za 133MHz takmer 20€ sa skutočne neoplatí, hlavne pri pretaktovacom potenciáli, aký tieto procesory majú). Za cenu cca 110€ bude najbližšími konkurentmi od AMD Athlon II X4 635 a 630, prípadne najrýchleší dvojjadrový Phenom II X2 555. Výkon teda porovnáme práve s týmito čipmi.

Komentáre (8)
avixe
ukazal som to spolubyvajucemu a co povedal: "jak to oni ti číňanci mozu kur.a s tymi rucickami robit take male"
kore
Dobra moznost ako zvolit Dvojjadro z HT. Ostatne sa totalne nevyplatia. Ako stvorjadro bez HT je 750. A z HT 860. Kazde sa da dostat cez 4ghz, staci dobry zaklad, a dobre chladenie. ;)
sapiq
Podla mna sa viac oplati Athlon II X3 435
Pe3sko
Porovnať to cenovo je trochu problem keďže je to CPU + GPU z kusom čipsetu v jednom púzdre. Takže rovnaký CPU bez GPU musí biť o niečo lacnejší. Predsa len, ten kus kremíku naviše niečo stojí.
ma3n
MNA BY ZAUJIMALO AKY WYKON MA GPU V TOM PROCESORE V POROVNANI S NORMALNYMI GRAFAMI.PRIBLIZNE S AKOU GARFOU SA TO DA POROVNAT ?
Gudas
Doplnené o výsledky s Radeon HD4350 (80 stream procesorov, 512MB DDR2).
Timmy2k
zdravím, chcem poďakovať za pekný článok, ktorý mi napovedal viac o súčasných i-procesoroch od Intelu. S pozdravom
jk2
Slušné dvojjadro, ale aj ja považujem Athlon II X3 435 za lepšiu voľku. A perspektívnejšiu. HT je dobrá technológia, ale... fyziické jadro je vždy lepšie :-).
Pridať nový komentár
TOPlist