Lynnfield – Nehalem pre masy. Aj takto pomenovali mnohí nové procesory od Intel-u pre socket LGA1156. Procesory s nižšou cenou a novou architektúrou už na trhu máme, alebo sa v blízkej dobe plánujú ďalšie, no k tomu určite neodmysliteľne patria aj „rozumne drahé“ základné dosky. Na jednu takú, takmer najlacnejšiu, sa dnes pozrieme bližšie – Gigabyte P55M-UD2.
Intel P55
Architektúrou Lynnfield procesorov a celej platforme sa budeme venovať v neskoršom článku, momentálne ešte prebiehajú testy niektorých funkcií a pod. V krátkosti si však zhrnieme, čo sa zmení na základných doskách pre nový socket od Intel-u.
Intel pokračuje vo svojom pláne postupnej integrácie väčšiny súčastí priamo na čip procesora, po pamäťovom radiči (Nehalem) teraz pribúda v jadre aj PCIexpress radič. Z funkcionality čipsetu tak ubudla ďalšia dôležitá položka a v podstate už neostalo veľa, čo by mal čip na základnej doske obhospodarovať. Zrejmé to je už z pohľadu na blokové schémy systému s čipsetom Intel X58 verzus nový Intel P55:
Z dvoch čipov na LGA1366 doske ostal na novej LGA1156 platforme iba jeden. Keďže sa PCiexpress radič presunul do procesora, nie je nutné žiadne vysokorýchlostné prepojenie medzi CPU a čipom na doske – QPI nahradila zbernica DMI s priepustnosťou viac ako 10x nižšou. Intel P55 sa niekedy aj „urážlivo“ nazýva ako ICH10,5, pretože sa vlastne jedná iba o južný mostík – zabezpečuje USB, S-ATA, LAN a prídavnú PCIexpress konektivitu pre periférne zariadenia. Oproti ICH10R má P55 v podstate iba dva USB porty navyše (celkovo 14) a dve PCiexpress linky k dobru (celkovo 8).
Intel P55 PCH (PCH = Platform Controller Hub) je vyrábaný 65nm procesom, rovnako ako napríklad Intel P45. Jeho udávané TDP je skutočne nízke – chladiče musia uchladiť iba niečo málo pod 5W, v stave bez záťaže necelé 2W. Jeho nápájacie napätie je 1,05V.
Je jasné, že na doskách už nebudú nutné žiadne monštruózne hliníkové pasívy spájané pomocou heat-pipe. Výrobcovia sa však tohto určite nevzdajú u vyšších, drahších modelov, a to už len z jediného dôvodu – viac kovu vyzerá jednoducho „výkonnejšie“. Potvrdil to aj zástupca firmy výrobcu základných dosiek – užívatelia si stále myslia, že ak je nejaký čip „žravý“ a má chladič, bude aj výkonný. Nečudujte sa preto ak narazíte na dosky, ktoré chladia aj prídavné S-ATA radiče.
Dámy a páni, Intel P55 PCH:
To je všetko, viac kovu pre chladenie na základných doskách netreba.
Že to nevyzerá „sexi“? To nevadí, výkon je vynikajúci a zahrievanie minimálne.
Vďaka nutnosti osadiť iba jeden jediný čip a aj to ešte taký, ktorý ma minimálne nároky na chladenie, umožňuje výrobcom vyhrať sa s rozložením komponentov na svojich doskách a uspôsobiť takmer k dokonalosti. Jeden čip s malým chladičom sa dá umiestniť kdekoľvek, zvyšok ATX (prípadne uATX) formátu ostáva na sloty, napájacie obvody a pod. Zároveň môžeme očakávať novú záplavu uATX dosiek a s príchodom 32nm procesorov Clarkdale s prekopaným
grafickým jadrom aj nové odporúčania pre HTPC počítače. Na základe doterajších informácií a môjho odhadu si dovolím tvrdiť, že 32nm dvojjadrá s grafikou uspôsobenou práve pre dekóding videa budú veľkým predajným hitom. Pre ne ale budeme musieť počkať aj na základné dosky s H55 čipsetom, ktoré budú mať aj video výstupy.
Presuňme sa ale k hlavnej hviezde dneška - Gigabyte P55M-UD2...
canopus
AmOK
canopus
AmOK
canopus
AmOK
canopus