Gelid Fourza – keď máte veľa vybitých telefónov naraz

 
Ak ste majiteľom viacerých telefónov alebo máte telefón a tablet možno ste sa už dostali do situácie, kedy boli všetky tieto zariadenia ako naschvál vybité. Dať nabiť každé zvlášť je jedným z riešení, ale čo ak ako naschvál nemáte voľný dostatočný počet zásuviek? Alebo ste stratili či sa vám pokazila nabíjačka na jedno zariadenie a musíte ich tak nabíjať po jednom? Gelid ponúka praktické riešenie v podobe nabíjačky Fourza pre 4 zariadenia naraz.

Gelid Fourza – nabíjanie na jednom mieste

 
Keď sa povie Gelid, napadne väčšine pokročilejších používateľom asi jediné slovo - Tranquillo. Táto firma je známa práve výrobou tohto chladiča procesora, no Gelid to nie sú len chladiče. Trochu pomimo hlavnej produktovej línie, ktorú tvoria chladiče, skrinky a regulátory sú aj nabíjačky a to Zentree a Fourza, ktoré na oficiálnej stránke Gelid ani nenájdete. Tomuto diverzifikovaniu celkom nerozumiem, obe nabíjačky sa pýšia logom Gelid, no na stránke firmy ich nenájdete a majú vlastnú stránku.
 
  
V takomto balení vám dúfajme Fourza nepríde :) Obsah bude totožný, no dizajn bude poriadny ako pre verzie určené pre obchody a bude vyzerať takto.
 
My sme do testu dostali Fourzu, ktorá na mňa pôsobí elegantnejším dizajnom, ktorý ľahšie zapadne do bežnej domácnosti. Čierna nabíjačka má rozmery 190x120x53mm (d x š x v) takže na stole nezaberala mnoho miesta. Rozdelená je na 4 priehradky, do ktorých sa vkladajú zariadenia, ktoré chcete nabíjať. Fourza nie je nijak špecificky limitovaná na smartfóny či tablety a nabíjať môžete akékoľvek zariadenie. 

  

Na určité obmedzenia som však narazil rýchlo. Šírka priehradky je 15mm takže ak sa budete pokúšať do nej vložiť veľmi tučné zariadenie nepochodíte. To sa však moderných smartfónov a tabletov rozhodne netýka a problém nebudete mať ani so staršími telefónmi. Jediný problém so šírkou, na ktorý som narazil bol telefón, ktorý mal na sebe kožený obal. Ten navýšil celovú hrúbku telefónu až natoľko, že som ho do priehradky nevopchal. Mimochodom, Gelid pribaľuje do každej priehradky aj gumené protišmykové podložky, ktoré si môžete do priehradok nalepiť.
 
  
 
Druhý problém nastal pri veľkom 10“ tablete. Priehradky nie sú kolmé, ale šikmé takže zaradenie sa v priehradke dobre oprie, „zasekne“ a nemá tendenciu prevážiť sa a spadnúť. To platilo však len pre tablety do uhlopriečky 7“. Pre veľký 10“ tablet boli priehradky príliš plytké, zariadenie malo ťažisko príliš vzadu a jednoducho sa prevažovalo dozadu. Tento problém by vyriešili hlbšie priehradky. 2 zo 4 mohol výrobca spraviť práve takéto hlbšie aby boli lepšie pripravené pre veľké tablety a tie mali väčšiu oporu v nabíjačke.
 
  
 
Čelnú stranu nabíjačky zdobí pekné logo Gelid Solutions, ktoré pokračuje zelenou linkou, ktorá sa tiahne aj po bokoch nabíjačky. Z hľadiska estetiky hodnotím zvolené farby a dizajn veľmi pozitívne. Zo spodnej strany má Fourza 6 pogumovaných nožičiek, ktoré budú eliminovať šmýkanie. Nabíjačku pokope držia 4 skrutky. Čo sa skrýva v útrobách vám žiaľ neukážem, zo 4 skrutiek sa mi podarilo povoliť iba 1.
 
  
 
Vzadu nájdeme vstup pre prívod elektriny a na jednej z bočných strán nájdeme klasické USB porty typu A, ktorými sa budú zariadenia nabíjať. Výrobca do balenia prihodil 4 USB káble, ktoré sú ukončené micro USB portom, ktorým sa zariadenia pripájajú k nabíjačke. Výrobca priamo na produktovej stránke propaguje túto nabíjačku s iPad tabletom od Apple, ktorý má však Lightning konektor. V mojom prípade iné káble ako microUSB k nabíjačke neboli pribalené a keď som sa na to spýtal zastúpenia firmy dostal som odpoveď, že Fourza môže byť použitá pre Apple zariadenia, no výrobca pribaľuje iba 4 microUSB káble aby udržal náklady čo najnižšie. Tento nedostatok sčasti eliminuje fakt, že k Apple zariadeniam je pribalená nabíjačka, ktorá má oddeliteľný kábel od adaptéru takže vlastne máte hneď k dispozícii USB-Lightning kábel pre Fourzu. To isté však platí pre väčšinu Android zariadení a napriek tomu sú 4 USB káble v balení. Ak teda má ísť o kompletné nabíjacie riešenie mohla mať Fourza vlastné Lightning káble. 
 
  
 
Fourza sa chváli inteligentným regulátorom prúdu, ktorý automaticky deteguje aké parametre napájania vyžaduje vaše zariadenie a podľa toho upraví nabíjanie. Nabíjačka vykazuje 87%-nú efektívnosť a poskytuje celkový výkon 48W čo s prehľadom postačí aj keď zapojíte 4 tablety. Na jeden port poskytuje nabíjačka prúd 2,4A. V pokoji nabíjačka neskonzumuje podľa slov výrobcu viac ako 0,06W, no na zásuvkovom wattmetri som nameral 0,8W. Keď som zapojil do nabíjačky svoj smartfón ASUS ZenFone 2 Laser vyšla spotreba na prilizne 6W. Pre porovnanie som zapojil klasickú nabíjačku pribalenú k smartfónu. Tá mala v pokoji skutočne nulovú spotrebu. Po zapojení mobilu stúpla spotreba asi na 6,2W.
 
To je asi tak všetko čo sa dá o Fouze napísať. Nabíjačka nemá zmysel v prípade, že žijete sám a máte jeden telefón. Pre rodiny však dobre poslúži ako akási „centrála pre nabíjanie“. Nemusíte každý zvlášť používať klasické neestetické nabíjačky so zamotávajúcimi sa káblami. Fourza môže byť permanentne vystavená niekde v obývačke ako doplnok nakoľko jej dizajn nekričí (samozrejme ak nemáte obývačku zariadenú ako Mojsejovci). Taktiež si ju viem predstaviť v kancelárii pre zamestnancov. Fourza sa však žiaľ zatiaľ v našich ani českých obchodoch nepredáva a je otázne či sa niekedy bude. V ponuke ju má napríklad nemecký Amazon za 40€. 
 
Gelid Fourza
Plusy
Mínusy
- atraktívny dizajn zapadne do väčšiny  miestností
 
- možnosť súčasného nabíjania 4 zariadení na  jednom mieste
- úzke priehradky pre telefóny s puzdrom
 
- niektoré veľké tablety sa neudržia v nabíjačke
 
 
Testovaciu vzorku nabíjačky Fourza zaslal Gelid.
 
Pridať nový komentár
TOPlist