FiiO D3 – kvalitný, cenovo dostupný D/A prevodník

Dnes budem písať nielen pre tých, ktorí si radi vypočujú kvalitnú muzičku na kvalitnom „železe“. Na svoje si prídu aj bežní užívatelia, ktorých už nebaví počúvať zašumený výstup z integrovanej zvukovej karty.


FiiO D3 - Úvod, Technické parametre, Balenie

Známa čínska spoločnosť FiiO prišla so škatuľkou, ktorá by sa mala postarať o kvalitný digitálno-analógový prevod bez šumu, či ostatných nedostatkov, ktorými disponujú integrované zvukové karty už od nepamäti.

FiiO D3 je externý D/A prevodník, ktorý sa pýši dobrou konektivitou. Svojou cenou a ponúkanou funkcionalitou však útočí na ocenenie pomer CENA/VÝKON. Taký lacný D/A prevodník len tak ľahko nenájdete. Môže však niečo tak lacné aj dobre hrať?

V dnešnej recenzii sa pozrieme na produkt ako taký, no porovnám ho aj so známou externou zvukovou kartou od Asusu- Xonar U1 Station. Prajem príjemné čítanie!

 

Technické špecifikácie

Rozlíšenie

24 bit/192 kHz

Kmitočtový rozsah

20-20 000 Hz

Odstup signál/šum (SNR)

>90 dB

Presluchy

75 dB

THD

<0,01% (10 mW)

Výstupná úroveň napätia

1,6V

Napájanie

5V

Rozmery/hmotnosť

61,6x49,1x21 mm/50g

Z technických parametrov možno vyčítať všeličo. Znalcov s určitosťou ihneď zaujme rozlíšenie integrovaného D/A prevodníka. 24 bit/192 kHz je už slušný parameter. Je vysoko pravdepodobné, že v danej cenovej kategórií nenájdete konkurenta s takým kvalitným D/A prevodníkom.

Zariadenie je osadené moderným digitálnym príjmačom od firmy Wolfson s označením WM8805. Ten sa stará o celý príjem digitálneho signálu smerom k D/A prevodníku. (http://www.wolfsonmicro.com/products/spdif_transceivers/WM8805/).

Škatuľka je teda vybavená dvomi digitálnymi vstupmi. Jeden je vyvedený cez klasický koaxiálny konektor, o druhý vstup sa stará optika.

Prevodník sa nezaobíde bez napájania. To je realizované pomocou mini USB konektora. Napájať môžete teda buď cez dodávaný adaptér, ktorý akumuluje sieťových 230 V na 5V jednosmerných, alebo DAC jednoducho zapojíte do najbližšieho USB konektora.

 

Balenie

Výrobca si tentoraz nerobil s balením výrobku ťažkú hlavu. Balenie je veľmi jednoduché, čo sa dá napísať aj o jeho obsahu.

Celý podukt je zabalený v malej kartónovej kocke s potlačou, na ktorej je vyobrazený schematický nákres výrobku. Ten opisuje výrobok z vrchnej časti. Na boku nechýbajú technické špecifikácie výrobku.

Obal pôsobí celkom pevne a trvácne. Človek by naozaj nebol povedal, že sa vo vnútri skrýva len päťdesiatgramová škatuľka.

 

Po roztvorení balenia na vás ihneď vykukne už mnohokrát spomenuté FiiO D3. Pod ním nájdeme zvyšok príslušenstva, a to dodatočnú USB nabíjačku a veľmi stručný manuál. Nič viac v balení nenájdete. Káble na prepojenie si budete musieť zakúpiť samostatne. Osobne by som privítal aspoň dodatočný USB kábel na napájanie, poprípade adaptér s odpojiteľným káblom.

 

Komentáre (18)
Nameless
mne okrem absencie USB modulu chyba aj sluchadlovy vystup :( ale za tu cenu velmi pekna masinka
Broslowski
no kedze je vystupna uroven az 1,6 V, nvm nvm co by ti povedali sluchadla keby ich tam tresnes napriamo :D
stevo891
Co sa stane ked na ne priamo pripojis sluchadla?
Broslowski
kedze nemam doma sluchadla na znicenie, neskusim to, zapajal som to cez sluchadlovy zosilnovac, tam broblem nebol. Ten mal vsak zisk 1 a nemohol som vytocit potak na 100% teda urovne signalu(napatova)sa rovnala vystupu, uz pri 70% to bolo neznesitelne.
petrisimo
vstup musi byt teda vzdy stereo? hw downmix to asi nerobi, ci?
Broslowski
toto som neskumal, zistim
stanomx
1,6V (rms) to je celkom slušná hodnota pre ďalšie zariadenia... čo sa týka slúchadiel.... do 16Ohm by to bolo 160mW (dufam že dobre počítam), avšak výstup bude výrazne prúdovo obmedzený.... a to naozaj výrazne.... povedal by som že to bude horšie ako nejaký lacný mp3 prehrávač. Teoreticky by sa mohol pripojením tak nízkej záťaže zničiť OZ. Ale pravdepodobne to tam bude vyriešené prúdovým obmedzením. Skôr by si zničil to FiiO. Avšak obávam sa že maximálne výstupne napetie bude veľmi malé (voči tým 1,6V) takže to nedbude až taká sláva. Inak pozor niektoré zariadenie by 1,6V nízkoúrovňový výstup z toho FiiO dosť prebudil vstup na opačnej strane. (kadejake domace kina apod.)
Broslowski
Analogovy vystup mozno bezpecne pouzivat so sluchadlovym zosilnovacom, popripade s aktivnymi reproduktormi, alebo do AVRka ci ineho zariadenia. Samostatnu zataz (sluchadla, hole bedne) by som tam nepchal. prudove obmedzenie je samozrejme jasne, nikde sa nepise, ze sa to da pouzit bez dodatocneho zosilenia. Aj v teste som pouzival prudovy zosilnovač, a ver mi, že zých 1,6 V je na slúchadlá veľmi vela. Take napätia zežerú jedine orthodynamické meniče. 1,6V taketo zariadenie s vyoskou pravedepodobnostou neprebudi. Lepšie zariadenia umožnujú reguláciu úrovne digitálneho výstupu, čo prispeje k zníženému výstupu na analógovej strane D/A prevodníka.
Mučo Mačo
kazda zvukova karta obsahuje d/a prevodnik nie? inak by to asi neslo...Aky maju vyhodu zvukovky a aku maju vyhodu tieto samostatne prevodniky ? Musi sa to nejak lisit
Broslowski
Je to prakticky to iste ale... Integrovana zvukovka je vsadena vacsinou do MOBO a ta v sebe obsahuje nepsocetne vela suciastok, ktore siria do svojho okolia ruchy, ktore v konecnom dosledku pripsievaju k zasumeniu vystupu integrovanej zvukovej karty. Jakmile sa signal postiahne digitalnou cestou von z pc, signal prejde bez sumu do samotneho prevodnika, kde sa prevadza na signal analogovy, ktory uz nie je v poli elektromagnetickeho rusenia (ano je, ale nie tak bezprostredne blizko, ako je tomu pri osadeni na mobo). Tienenie to moze do urcitej mieri riesit. Teoria AČ/DČ prevodníkov možno naštudovať z vysokoškolských skrípt napr FEI STU - predmet Meracia Technika. Skusom cosi spracovat, a uvidime :) Ďakujem za precitanie.
Odar
Vzdy ide o kvalitu reprodukcie. Nie je D/A prevodnik, ako D/A prevodnik. Respektive, aby som bol presnejsi - camotny D/A prevodnik (cip) nie je v zasade draha zalezitost. Skor ide o to, aby konstrukter zo zariadenia, ktore prevadza digitalny signal na analogovy "vytrieskal" maximum. To zavisi samozrejme primarne od pouziteho cipu, ale aj od analogoveho riesenia "celej skatule". Dost zasadny vplyv ma na konecny vystup kvalita transportu - hlavne casovanie (clock) dat, ktore lezu do prevodnika. Je nutne si uvedomit, ze tu neplati nic ako TCP/IP protokol, kde sa vie, co odislo a na druhe strane sa vie, co prislo a ci je to v poriadku. Dalsie "malickosti" je zvolena metoda regulacie hlasitosti (diskretne suciastky VS operacne zosilnovace), napajanie, vplyv umiestnenia jednotlivych komponentov v skatuli atd. Spominane veci sa riesia samozrejme v najdrahsich pristrojoch, ale pre pochopenie podstaty "ci je to to iste" to hadam staci.
haselhof
pekna recenzia, az na to, ze neviem o co sa jedna. bol by som celkom poteseny keby ste pridali clanok nieco ako uvod do zvukovej techniky. verim tomu, ze nemaly pocet navstevnikov taketo recenzie rovno preskakuje. konkretne ja som sa nikdy nezaujimal o zvukove karty, neviem naco je opticky vystup, prevodnik, atd., ale rad by som sa nieco nove z tejto oblasti naucil. vysvetlenie pojmov, obrazky, pouzitie, ... btw poprosim chytrakov aby si kometare typu 'najdi si na webe (googli)' nechali pre seba
Broslowski
skvely navrh! pisem si do kalendara :)
petrisimo
kde sa daju na slovensku kupit fiio produkty, zatial mi vychadza najlacnejsie headphones.cz
Broslowski
lacnejsie to asi nepojde + su ofiko distributor cize ani RMA problem nebude.
NoXal
Ja by som odporucil http://www.mp4nation.net Super ceny, uz som odtial parkrat bral, plus sa neplati postovne. Prave som si odtial objednal Fiio E10, vychadza to nejakych 55E.
miso2911
da sa toto pouzit pri prepojeni tv ktora ma opticky vystup s tymito repro http://www.mall.sk/regalove-reprosustavy/heco-victa-301?v=463229001 + filmy z notebooku ktory ma digitalny vystup na 3.5jacku alebo hdmi ktore sa zapaja do tv, ....ako by sa to mohlo zapojit? dakujem
DanyellKraemer
Please tell me it worked rectify? I dont want to sumit it one more time if i would not have to! Both the blog glitced out or i'm an idiot, the instant decision doesnt shock me lol. thanks for a superb weblog!
Pridať nový komentár
TOPlist