Drone n Base 2.0 – unikátna multiplayer hra s dronmi zo Slovenska (reportáž)

 
Navštívili sme centrálu firmy Anima Technika, ktorá stojí za vývojom unikátnej hry Dron n Base. Nedávno vyšla nová verzia Drone n Base 2.0 a my sme si boli túto hru na vlastnej koži vyskúšať. Pokecali sme aj so šéfom firmy Róbertom Schochmannom, ktorý nám prezradil mnoho detailov a naznačil ďalšie plány firmy.

O nejakom Drone n Base ste asi ešte nepočuli. Ide o (zatiaľ) malý projekt zo Slovenska, ktorý má však veľké plány a v mnohých ohľadoch je prvým na svete. Dron n Base nie je určený na „bezduché“ lietanie s dronom či na natáčanie videa z perspektívy dronu. Ide o prvú hru s dronmi, ktorú môžete hrať aj v obývačke, pričom do hry sa môže zapojiť viac hráčov.
 
Princíp hry je jednoduchý. Dostanete do rúk maličkého drona a základňu a to je v podstate všetko. Na ovládanie nie je potrebný žiadny samostatný ovládač, o riadenie sa postará aplikácia v smartfóne či v tablete. Následne máte na výber niekoľko hier. Môžete trénovať pristávanie, „strieľať“ do základne, hasiť základňu či s ostatnými protihráčmi pretekať alebo sa zostreľovať.
 
Toľkoto v skratke na úvod, princíp hrania a ďalšie možnosti uvidíte neskôr. Anima Technika totiž nedávno oficiálne predstavila novú verziu Drone n Base 2.0, ktorá prináša viaceré vylepšenia pôvodnej verzie a posúva herný zážitok na vyšší level. Ide o neobyčajný koncept a z PC.sk sme sa tak boli pozrieť ako to celé vyzerá v akcii. Nás magazín zatupoval šéfredaktor Vladimír Jančich s kolegom Lukášom Lanczom. Za firmu Anima Technika sa nám venoval priamo jej CEO, Róbert Schochmann.
 
Ten nás uvítal v skromnej centrále firmy v Bratislave. V neveľkých priestoroch firmy boli 3 či 4 miestnosti, z ktorých v jednej bola väčšia časť tímu, ktorý usilovne práve na niečom pracoval. Tím Anima Technika pozostáva z 12 ľudí pričom vo firme sme nevideli snáď nikoho, kto by mal cez 40 rokov. Ide o mladých ľudí, z ktorých niektorí zúročujú svoje vedomosti získané na technicky zameraných školách (FIT, FEI na STU v Bratislave).
 
  
 
 
Pred rozbehnutím Drone n Base sa títo ľudia už „hrali“ s robotickou elektronikou a výsledkom bolo napríklad aj takéto autíčko, ktoré dokáže vyvinúť rýchlosť až 50km/h. Do prednej časti je možné namontovať kameru a streamovať obraz do ovládača v pozadí (áno to veľké čudo pripomínajú tranzistorové rádio :) ).
 
  
 
 
Prvým výrazným dronovým projektom firmy bol tento veľký dron na fotografii. Rozpätie dronu je viac ako pol metra. Ako uvidíte neskôr, drony pre Drone n Base sú neporovnateľne menšie.
 
 
Na obrázku pod týmto odstavcom drží pán Schochmann v ruke už drona pre Drone n Base, ide však o prvú verziu. Nemala sonar pre stabilizovanie polohy, nesvietila, mala iný dizajn a chýbali jej nárazníky pre vrtule.
 
 
Vylepšená verzia, ktorá by mala doraziť na trh tento rok má už výrazne iný dizajn, ktorý ja osobne hodnotím možno ako trochu futuristický v porovnaní s prvou verziou. Subjektívne je však podľa mňa krajší ako Drone n Base 1.0. Lukášovi sa pre zmenu páčil viac predchodca dvojky. Čo je však dôležitejšie je, že dron je veľmi malý a bez problémov sa vám vmestí do dlane. Vrtule a používateľov pred vrtuľami už chránia nárazníky. O tých nám šéf Anima Technika prezradil, že boli precízne navrhnuté a vyrábané tak, aby boli do určite miery flexibilné, odolali nárazu a nezlomili sa a zároveň eliminovali vibrácie, ktoré produkujú 4 malé vrtule. 
 
 
Pod kapotu dronu nájdeme malý plošný spoj, ktorý však už oproti prvej verzii má viac vrstiev (presnejšie 4), je tak pevnejší a jednotlivé linky sú lepšie izolované. Na základnej doske je množstvo súčiastok a až 2 procesory. Jeden má na starosti spracovanie infračerveného žiarenia a druhý procesor pomocou sonaru stabilizuje dron. Sonar až 40x za sekundu vysiela signál na zem, ktorý sa následne odrazí a vráti do drona a ten tak vie, ako vysoko je a udržiava tak dron v rovnakej výške. V praxi sa to prejavovalo tak, že ak sme neovládali dron ten levitoval na mieste. Táto vlastnosť sa hodí najmä pre začiatočníkov, no ak chcete mať úplnú voľnosť a kontrolu nad dronom, je ju možné po odohratí zopár levelov vypnúť. Sonar zatiaľ funguje iba v singleplayer hrách nakoľko pri multiplayer hrách by sa sonare dronov vzájomne rušili. Je pravda, že niektoré konkurenčné drony majú ešte lepšiu stabilizáciu ako napríklad Parrot, ktorý používa optickú stabilizáciu a dron je doslova priklincovaný vo vzduchu a nepohne sa. O tomto fakte vedia aj v Anima Technika, pán Schochmann sa však vyjadril, že takúto stabilizáciu zámerne neimplementovali do drona nakoľko by sa vytratila dynamika z hrania. Súhlasíme, dron bol aj tak pokojný a v stabilite sme nevideli najmenší problém.
 
  
 
Dron pôsobil v rukách veľmi ľahkým skoro až krehkým dojmom. Pán Schochmann nás však uistil, že použité plasty sú veľmi odolné a kvalitné, a nejakého poškodenia sa tak báť nemusíte. Spomínal dokonca iných novinárov, ktorí si prišli Drone n Base vyskúšať a niektorým z nich sa nepodarilo celkom dostať drona pod kontrolu a oplieskali ho o steny. Dron to prežil. Mimochodom, dron je naprogramovaný tak, že sa pri kontakte so stenou či iným objektom automaticky vypne. Nie je to ani tak kvôli ochrane dronu, ten má na to nárazníky, ale je to kvôli ochrane používateľa aby sa napríklad nezamotali niekomu do vrtúľ vlasy. 
 
Ďalšie 2 procesory sú aj v základni. Tá vystupuje v rozličných rolách v závislosti od toho akú hru si zvolíte. Na fotke môžete vidieť 3 vývojové štádia základne pričom tá úplne vpravo predstavuje aktuálny model pre Drone n Base 2.0 (ide samozrejme o plošný spoj bez plastového krytu). Základňa má mnoho LED, ktoré svietia čo má nielen efektný význam, ale aj praktický. V jednej zo singleplayer hier totiž môžete „ničiť“ základňu tým, že do nej dronom strieľate. Na základni svietia všetky LED v kruhu a po každom zásahu na základni jedna LED zhasne čo značí úspešný zásah. Ak základňu zničíte, oznámi vám to aj aplikácia v mobile. Pozor však, základňa streľbu opätuje a môže zničiť váš dron takže sa musíte počas strieľania aj uhýbať. Mimochodom, drona nemusíte úplne presne nasmerovať „delom“ na základňu aby ste ju zasiahli. Infračervené pole je relatívne veľké a zachytí vystrelené lúče.
 
 
Iný režim singleplayer hry umožňuje zapojiť do hry viac základni (mimochodom, je možné využiť neobmedzený počet základni s jedným dronom). Ak použijete 2 základne, jedna môže slúžiť pre naberanie vody a druhá pre hasenie. Naletíte s dronom nad prvú základňu (voda), prejdete na druhú (oheň) a tu „strieľaním“ uhasíte. Jednoduché, zábavné. Určite ste si všimli, že základňa na fotke je zavesená na stene. Základňu je naozaj možné používať ako vertikálne tak aj horizontálne. 
 
  
 
 
Základňa obsahuje taktiež infračervené senzory, ktoré vyžarujú neviditeľne pole asi pod 40° uhlom a asi do výšky 2m. Dron tak vie, kedy prelieta ponad základňu čo má hneď niekoľko praktických prínosov. Môžete to využiť napríklad pri multiplayer pretekaní s kamarátmi, kedy základňa označuje štartovaciu/finišovú líniu alebo jednoducho checkpoint. 
 
Ovládanie dronu je jednoduché. Pre iOS a Android bude už čoskoro dostupná aplikácia, ktorú si nainštalujete do smartfónu či tabletu. Jedinou podmienkou je, aby mal tento smartfón či tablet Bluetooth a ste vybavení. Zvolíte hru, naštartujete dron a hráte sa. Aplikácia vás o niektorých udalostiach z hry informuje nielen grafickými prvkami, ale aj automatizovaným ženským hlasom v angličtine. Pán Schochmann sa vyjadril, že pridanie slovenčiny nie je problém a časom sa tak možno stane. V podobnom duchu sa vyjadril aj pre vytvorenie aplikácie pre Windows Phone/Mobile. 
 
  
 
Ovládanie na tablete bolo bezproblémové a v podstate sme sa s Lukášom po spustení hry ani nepozerali na displej ale na dron takže o to, že by vám niečo uniklo nemusíte mať obavy ani s menším smartfónom. Na obrazovke je indikátor stavu batérie, čas či skóre a 2 tlačidlá, ktoré reprezentujú zbrane dronu. Jedna zbraň môže byť napríklad rýchly samopal s menším poškodením, druhá zas silná zbraň, ale s pomalým nabíjaním. Zbrani však bude oveľa viac a budú sa dať cez aplikáciu pred zahájením bitky vylepšovať a dokupovať za virtuálne peniaze. Do boja si však budete môcť vybrať najviac 2 zbrane aby nebolo používateľské prostredie zbytočne zahustené ovládacími prvkami a neprehľadné.
 
  
 
A ako sa vlastne dron ovláda? Intuitívne. Pre pohyb drona netreba nič mačkať, stačí nakláňať smartfón a dron sa podľa toho hýbe. Začiatočníci môžu mať s ovládaním problém, nie je to však vinou aplikácie či dronu, treba to dostať jednoducho do rúk, čo sa po pár minútach podarí určite každému. Lukáš je asi prirodzený talent dron skrotil hneď, ja som sa cítil trošku neisto, ale len prvé sekundy. Ovládanie je pomerne citlivé a stačil menší náklon a dron sa pohol. Treba byť preto opatrný aby ste mame nerozbili porcelánovú vázu :)
 
Aj na prvotné problémy s ovládaním má však Anima Technika riešenie. Aplikácia na začiatku totiž od nového používateľa vyžaduje, aby prešiel akýmsi tutoriálom. Ten obsahuje niekoľko disciplín, ktoré vás oboznámia s ovládaním drona a zabezpečia vám zručnosť v ovládaní. Aby to však nebol iba nudný tréning, za každú zvládnutú úlohu ste oceňovaní hviezdičkami. Spoločnosť dokonca ponúkne aj simulátor, s ktorým najprv môžete ovládať iba virtuálneho drona na obrazovke ak si hneď netrúfate na reálneho. Ocenili sme túto možnosť nakoľko dron na obrazovke sa ovláda rovnako ako skutočný. Citlivosť reakcií na náklony tabletu sme tak mali možnosť preskúmať predtým ako sme sa hrali so skutočným dronom. Túto simuláciu má Anima Technika zrejme jediná na svete a nedisponuje ňou ani napríklad Parrot, ktorého drony sa taktiež ovládajú smartfónom.
 
 
Okrem vypnutia drona pri náraze má ešte jeden bezpečnostný prvok a tým je automatické pristanie pri 5% zostávajúcej kapacity batérie. Zaujímavejšie však je, že dron automaticky zosadne aj keď sa vám náhle vybije smartfón alebo padne aplikácia a nezostane visieť vo vzduchu bez kontroly.
 
Menšie ročníky možno poteší aj hra pripomínajúca staršie arkádové hry, v ktorej lietate s dronom iba rovno a zostreľujete nepriateľské drony. V hre sú tiež základne, ktoré vám môžu pomôcť či uškodiť vám. Akú funkciu vám základňa ponúkne indikuje jej farba.

Viackrát sme už spomínali infračervené žiarenie. To hrá kľúčovú rolu a robí z celej hry väčšiu zábavu. Drony majú niekoľko senzorov a vysielačov pre infračervené žiarenie, vďaka ktorému je možné strieľať súperove drony, hasiť základňu a podobne. Ide v podstate o základnú technológiu pre interakciu s inými objektmi. Anima Technika prezentuje túto hru ako indoor, neznamená to však, že sa nemôžete hrať vonku. Počas pekných slnečných dní aké sú v týchto dňoch by ste však vonku nepochodili a to práve kvôli infračervenému žiareniu. Drony a základňa by jednoducho pri veľkom slnečnom svite neboli schopné identifikovať infračervené žiarenie. Počas oblačných dní, za súmraku či v lese by ste však nemali mať problémy. Ešte zaujímavosť – ak máte dron inej značky a má tiež infračervené senzory nebude ho možné používať s Dron n Base. Infračervené žiarenie totiž vysiela binárny kód, ktorý nie je kompatibilný s inými dronmi.
 
Mimochodom dron aj základňu poháňa malá batéria. Dron vydrží vo vzduchu asi 7 minút kým nebude potrebovať výmenu batérie. To je však otázkou doslova niekoľkých sekúnd nakoľko pre výmenu nie je potrebné nič skrutkovať a otvárať. Batérie sú vyhotovené v podobe malých zasúvacích modulov, ktoré vysuniete a vymeníte. Baterky sa nabíjajú v základni pričom tá dokáže nabíjať 4 batérie naraz. Nabíjanie je navyše inteligentné a ak základňa zistí, že niektorá z vložených batérií je viac plná ako zvyšné, presmeruje energiu najprv do nej aby bola čo najskôr nabitá a mohli ste opäť vyraziť do akcie.
 
Drone n Base 2.0 by sa mal masovo začať vyrábať na jeseň, pričom Anima Technika rozbehne už veľmi čoskoro novú IndieGoGo kampaň. Expedovať by sa produkt mal začať v decembri, takže ak hľadáte pre seba alebo svoje deti vhodný vianočný darček máme pre vás tip. Cena však zaskočí zrejme nejedného Slováka. Základný Dron n Base set s dronom, základňou a 2 batériami bude stať 250€. Budú dostupné aj „party“ balenia či duo balenia s 2 základňami a 2 dronmi, ktorých cena bude výhodnejšia a bude v nich pochopiteľne viac batérií. Cena sa nám zdala dosť vysoká a v porovnaní s konkurenciou ako Parrot či Byrobot, ktorá stojí okolo 100€ aj naozaj je. Žiadna konkurencia však nepoužíva základne a neponúka také hry a strielačky ako Drone n Base. Navyše, ako nás pán Schochmann niekoľkokrát uistil, zameriavajú sa na kvalitu. Všetky súčiastky aj plastové obaly sú prísne kontrolované na kvalitu.
 
Výhodou Drone n Base je tiež modulárnosť. Firma ponúkne nielen viaceré balíčky, ktoré budú obsahovať napr. viac batérii, ale bude ponúkať na predaj samostatne aj batérie (15€ za 1ks) a náhradné diely. Ak sa vám teda stane, že napríklad zlomíte nárazník stačí si objednať tento kus, nemusíte kúpiť celého drona znova. Vymeniť sa bude dať aj plošný spoj pričom celú konštrukciu držia na mieste iba 4 skrutky a kábliky nie sú lepené k plošnému spoju ale zapojené pomocou konektorov takže výmenu zvládne takmer každý. Zakúpiť sa cez eshop firmy bude dať aj samostatná základňa.
 
Naznačíme aj zaujímavé plány firmy. Ak všetko pôjde dobre a predaj sa rozbehne, vybaví firma drony aj fps Wi-Fi kamerou a okuliarmi pre virtuálnu realitu. Do existujúceho dronu sa pridá kamera a krytka, používateľ si nasadí okuliare a môže s dronom lietať aj za rohy. Okuliare bude možno predávať samotná Anima Technika. To je však hudba budúcnosti. Rovnako ako aj drony s umelou inteligenciou, ktoré by tiež firma chcela vyrábať. Drony by automaticky lietali oproti vám ako boti v Counter Strike a vy by ste tak bojovali s nimi. Do úvahy tiež prichádza spolupráca s Microsoft Hololens.
 
Vladimír Jančich o Dron n Base hovorí: zaujímavý a skutočne unikátny koncept. Páčila sa mi možnosť multiplayera a intuitívne ovládanie. Chválim tiež prístup spoločnosti, ktorá sa snaží v projekte presadiť kvalitu spracovania od plastových obalov až po plošné spoje. Ocenil som prítomnosť simulácii a stabilizátora vďaka čomu je ovládanie jednoduchšie. Negatívnym dôsledkom je vyššia cena, o ktorej musím povedať, že odradí asi nejdeného Slováka s priemerným platom. 
 
Lukáš Lancz o Dron n Base hovorí: Singleplayer indoor dron. Asi tak by som štyrmi slovami popísal základnú myšlienku Dron n Base. Zaujímavý nápad, intuitívne a pomerne ľahké ovládanie. Za svoje peniaze zároveň dostanete takmer nezničiteľný dron. Ak sa Vám už niečo podarí zničiť, dokážete vymeniť každú súčiastku zvlášť. Osobne by som si s dronom dokúpil ešte jednu alebo dve základne pre väčšie a zaujímavejšie možnosti hrania. Musím vyzdvihnúť zápal firmy Anima Technika, ktorá to s dronom myslí naozaj vážne a nemal som pocit, že by u drona chceli na niečom šetriť. A presne tento fakt sa premietol aj do ceny, ktorá bude asi pre väčšinu Slovákov pomerne vysoká.
 
 
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist