Čo zvoliť pri prechode z analógu na digitál? Terestriál alebo satelit?

Nezvratným faktom je, že analógové vysielanie končí. Digitalizácia sa týka každého z vás. Pripravil som si pre vás teda krátky článok, ktorý vymenúva vaše možnosti pri prestupe z analógu na digitál. Aké sú vlastnosti terestriálneho vysielania? Nie je predsa len satelit lepší? Čítajte ďalej!

Nižšie sú ukázané  výhody a nevýhody jedného aj druhého spôsobu vysielania.

Terestriál – pozemné digitálne vysielanie

Výhody

  • nízka investícia – na pozeranie pozemného digitálneho signálu väčšinou stačí zakúpenie terestriálneho DVB-T prijímača a antény, a potom už neplatíte nič. Prijímače sa pohybujú od 25 do 70 Eur v závislosti od funkcií a vybavenia napr.
  •  možnosť nahrávania na externý alebo interný harddisk
  • USB pripojenie na USB kľúč alebo externý HDD, a z neho prezeranie fotiek, videí a pod. (napr. DI-WAY T-1000E)
  •  zakúpiť sa dá aj prijímač, ktorý dekóduje vysielanie v mpeg-4 (používa to napr. Maďarsko, a dá sa chytiť v niektorých pohraničných oblastiach)
  • jednoduchá inštalácia – najmä pokiaľ sa jedná o izbovú anténu a oblasť s dobrým pokrytím signálu. Vtedy stačí len anténu pripojiť k prijímaču, nájsť pre ňu vhodné miesto a všetko funguje. Pokiaľ je potrebná externá anténa, zručnejší  človek to zvládne aj sám, pri slabšom signáli sa však odporúča vyhľadať služby odborníkov.
  • jednoduché ovládanie a nastavenie

Nevýhody

  • slabá programová štruktúra - na Slovensku sú programy vysielané v troch programových balíkoch (multiplexoch) s rôznym pokrytím. Na niektorom území  je možné prijímať všetky multiplexy, na inom len niektoré.
  •  1. multiplex - STV1, STV2,Markíza, JOJ
  •  2. multiplex -  JOJ, JOJ Plus, Markíza, Doma
  •  3. multiplex – STV1, STV2, STV3
  •  výhodu majú len niektoré pohraničné oblasti, kde môžu tiež prijímať signál zo susedných krajín, a teda majú viac programov.
  • vysielanie len v štandardnej kvalite (mpeg-2), pokiaľ by chceli vysielať v HD (High Definition), muselo by sa zmeniť vysielanie a ľudia by mohli svoj prijímač vyhodiť a kúpiť taký, čo to podporuje (mpeg-4)
  • nie všade sa dá prijímať. Niektoré územia nie sú signálom pokryté vôbec, na iných môže byť signál slabý alebo rušený externými vplyvmi.

 

 

Satelitné digitálne vysielanie

Výhody:

  • veľké množstvo programov. Na satelitoch sa dá okrem slovenských programov pozerať aj veľké množstvo zahraničných voľných programov (napr. na satelitoch Astra 19.2 a Astra 23,5 je to spolu 150 až 200 voľných programov)
  • existuje viacero poskytovateľov slovenských programov (napr. Skylink, CSlink a pod.) s rôznymi ponukami
  • široká ponuka slovenských a českých programov, a tiež zaujímavých platených programov v slovenskom alebo českom jazyku.
  • stále viac sa rozširujúca ponuka HD programov nielen zahraničných, ale aj slovenských a českých
  • široká ponuka satelitných prijímačov, z ktorých mnohé majú rôzne špeciálne alebo multimediálne funkcie (nahrávanie na harddisk, prezeranie fotiek, videí,  prehrávanie hudby, možnosť pripojenia k internetu, k youtube, prezeranie e-mailov, internetový prehliadač, spájanie so svetom, možnosť dohratia viacerých pluginov ako predpoveď počasia, svetový čas a pod.) napr. HD-BOX FS-9105HD
  •  100 % pokrytie signálom

 

Nevýhody:

  • vyššia vstupná investícia*
  • pri platených programoch sa platí mesačný poplatok *
  • zložitejšia montáž – zvládne ju síce aj zručnejší človek, ale pre dobré nastavenie sa odporúča vyhľadať služby montážnikov.

 

*Tieto podmienky sa menia v závislosti od poskytovateľa služby. Niektorí  poskytovatelia umožňujú inštaláciu za minimálny alebo nulový poplatok pod podmienkou viazanosti na určité obdobie, v ktorom platíte mesačný poplatok. Pri iných poskytovateľoch je počiatočná investícia vyššia, ale napr. základné slovenské a české programy vám už zostanú navždy bez poplatku.

Pozn. Televízny príjem je možné okrem pozemného a satelitného vysielania prijímať aj káblovkou alebo cez internet, ale ľudí, ktorí takto signál prijímajú, sa prechod z analógu na digitál netýka, keďže káblovka môže naďalej poskytovať aj analógový aj digitálny príjem a v prípade IPTV je signál prijímaný cez internet.

Ako ste vy riešili prechod na digitálne vysielanie? Zvažujete kúpu set-top boxu? Potrpíte si na rôzne „gadgety“ akými sú Youtube na televízii poprípade internet browsing? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom.



Komentáre (13)
Deerro
Zdravím, ja by som mal otázku ohľadom káblového vysielania. Máme lokálneho providera, odoberáme analógový program a nedávno sme kúpili novú Full HD TV (Panasonic Viera TX-P42S30E). Bude rozdiel v kvalite nie-HD programov, ak prejdeme u toho istého providera na digitálny balík programov? Toto je naša ponuka: http://www.progres-ts.sk/produkty/pokrytie-a-ceny/most-pri-bratislave/#header Momentálne máme Analógový Rozšírený balík. TV máme 42", takže je vidieť horšiu kvalitu. Budú nie-HD programy a relácie pri Digitálnej variante, ktorú ponúka tento provider viditeľne lepšie ako pri analógovej, alebo tam nebude prakticky žiadny rozdiel a týka sa to len programov a relácii vysielaných v HD kvalite? Oplatí sa vôbec meniť na digitálny signál pri káblovom pripojení, alebo by bolo vhodnejšie prejsť napr. na spomínaný Skylink, kde je väčšia dostupnosť HD programov? Podotýkam, že po prípadnej zmene na digitálne vysielanie u toho istého providera by sa mi doma nič nezmenilo, išlo by to po tom istom anténovom kábli (ktorý ide z modemu do TV) do anténového/analógového vstupu v TV - takto mi to opísal provider. Ďakujem
Broslowski
ono to vsetko zalezi na tom ako to dany provider distribuuje do rozvodu pokial je to na optike a su tam eliminovane straty tak bude vidiet zlepsenie... pokial to robia len tak aby to isto tak to mozno ani nezbadas, kazdopadne k zlepseniu dojde urcite u niekoho viac u niekoho menej je to subjektivny pocit, niekto vidi ciernu viac niekto menej, kazdy mame ine oci co sa tyka HD u providera, tak to ani nie je HD, je to len akysi upscaling a prepocitavanie a dopocitavanie datoveho toku aby bol obraz ostrejsi. skutocne HD je mozne zo SAT, kde je mozne sledovat u niektorych prijimacov aj datovy tok, to znamena cim vyssi datovy tok tym lepsi obraz.
undertaker007
Jediný Gadget na televízii, ktorý používam je DLNA, teda prehrávanie videii po sieti... ...Youtube teda nepoužívam takmer vôbec a browsing asi nikdy...
fosilia
Pokiaľ to dovoľujú priestorové podmienky ( orientácia na zvolenú družicu, prekážky v smere prijímania signálu ) je výhodnejšie zvoliť DVB-S teda príjem satelitného vysielania. Deklarované nevýhody sú takmer nepodstatné. Rozdiel je v cene cca 70 €, a takmer doživotný príjem základných programov x-krát viac ako v terestriálnom vysielaní. Montáž je bezpredmetná, lebo v každej rodine sa nájde chlap so šrubovákom a 10 ročné dieťa vám vyčíta manuál z internetu ako nastaviť parabolu. Suma sumárum je DVB-T slepá vetva ktorá nemá budúcnosť. Napríklad nebyť chamtivosti mobilných operátorov tak už dnes telefonujeme cez satelit všetci. A spomínať výhodu pripojenia cez USB v roku 2011 je ako hovoriť o petrolejke na osvetlenie námestia. Práskate tu pojmami ako FULL HD a len zopár programov sa takto vysiela, proste TV predbehla možnosti a čaká za technológiou až ju dobehne. Určite bude veľa takých čo sa pýšia pred susedmi najnovším super TV prijímačom a cez ich obstarožnú konektivitu pozerajú obraz 640 x 480.
patro16
teda neviem ale tento clanok prichadza dost neskoro ale radsej neskoro ako vobec :D
Broslowski
nik ti nebranil ho napisat skor :-)!
maladaptiv
Pre mňa je už v tejto dobe televízne vysielanie, v tej forme v akej teraz funguje, nezaujímavé. Si veľmi dobre pamätám na časy keď som vedel presedieť pred telkou veľmi veľa času. V budúcnosti keď budem riešiť kúpu nového TV (stále mám starý katódový), tak pokiaľ nebude fungovať televízne vysielanie systémom video on demand kde si ja vyberiem aký program a kedy si pozriem, tak vysielanie nebudem vôbec riešiť. Zatiaľ mám predstavu, ktorá zahŕňa domácu sieť- 4pc ktoré už mám + TV + NAS a TV už budem využívať len na prehrávanie obsahu z NAS-u, alebo z PC. Programová štruktúra našich staníc aj tak nestojí za sledovanie a je možnosť si pozerať program z internetu keby ma niečo moc zaujalo.
bledos
mna sa to netyka zatial - mam TV cez net po kabli - VLC rulez :) Inak by som siel urcite do satelitu - tam je buducnost!
MartinNR
Moje skusenosti a poznatky: Rozdiel v zobrazeni analogoveho a digitalneho signalu na plochych je poznatelny, tym viac, cim je analogovy signal horsi. Digitalny signal totiz je bud ziadny alebo bezchybny. Na rozdiel od analogu, kde mohol byt signal zasumeny a pod. Otazka rozlisenia prichadza do uvahy ako pri digitalnom, tak pri analogovom signale do uvahy vtedy, ked na TV pozeras z blizka vzhladom na velkost obrazovky. T.j. ak na 42" pozeras z menej ako 2 metrov, tak mozes vydiet "nekvalitu". Ak chceme prijimat programy v HD, tak si treba pozriet ponuky lokalnych poskytovatelov, ale aj ponuky poskytovatelov satelitneho vysielania (tych je myslim 5 v SR). Nativne v HD vsak myslim nevysiela ziadna nasa TV. Myslim neustale. Jedine obcas STV3, ktora konci, alebo obcas Markiza. Myslim. Za "nekale" praktiky povazujem propagovanie HD vysielanie ktore je len prepocitane upsacalingom z klasickeho rozlisenia. T.j. takmer to iste, ako ked si to prepocita samotny TV prijimac. Aj ked samozrejme zalezi aj na na kvalite televizora. Co je ale nevyhoda digitalneho prijmu, ci uz cez satelit alebo kabel, je spravidla nemoznost distribucie signalu v ramci 1 domacnosti na viac TV. Spravidla je na toto potrebnych viac prijimacov s "vlastnymi pristupovymi pravami". Cim myslim napr. pre satelitny prijem pre kazdy prijimac osobitna karta. Pri analogu sa signal rozviedol rozbocovacom do kolkych TV bolo treba. Pri kablovom prijme, takisto od operatora si musite zaobstarat tolko prijimacov, kolko mate TV prijimacov. Taktiez ak zvolime prijem cez kabel od providera, tak vam spravidla poskytne na vyber velmi male mnozstvo prijimacich zariedeni. Pri porovnani s tym kolko je napr. satelitnych prijimacov na trhu. Pri kupe vlastneho prijimaca vsak jednak zaplatite plnu cenu, ale na druhej strane je prijimac vas, na rozdiel od prenajmu zariadenia od providera, co je lacnejsie, aspon spociatku (postupne prenajmom ten prijimac providerovi urcite zaplatite). Pri vybere vlsatneho prijimca vsak treba davat pozor aj na to, aby bol kompatibilny s dekodovacimi kartami daneho poskytovatela, ktoreho chcete zvolit. Napr. v sucasnosti satelitny provider SKY..k zavadza karty typu Irdeto, s ktorych kompatibilitou su problemy. Na druhej strane ponuka satelitnych prijimacov na trhu je tak siroka, ze si vyberie asi kazdy. V zavislosti od ceny potom jednotlive prijimce poskytuju moznosti, ako multimedialny prehravac, moznost nahravania, internetovy prehliadac, ovladanie cez internet, interny HDD, atd. Ma to ale tiez nevyhody, tychto prijimacov je vela a tiez mnoho z nich je tzv. neodladenych na 100%. Casto prichadza k problemom typu vypadavanie zvuku, zamrzanie apod. Ale daju sa najist aj spolahlive prijimace, bez tychto neduhov za rozumne peniaze. V kazdom pripade by som dnes kupoval uz len HD prijimac. Komplet naklady na takyto prijem v pripade karty "na vzdy" (teda nie mesacny pausal) je okolo 170-200 eur (vratane paraboly, kabla, atd). tk si to kazdy vie zrata, napr. ak mesacne plati poskytovatelovi za kabel okolo 10eur, tak navratnost vlastneho satelitu je do 2 rokov. Nepocitajuc fakt, ze mesacne poplatky sa priebezne zvysuju. Tak som sa nejako rozkecal, ale snad som to boli aspon pre niekoho napomocne info pri rozhodovani.
tasman
Ja preferujem DVB-S (satelitné vysielanie), je tu väčšia podpora, hlavne pri linuxových satelitných prijímačoch, ktoré sú už za dostupné ceny, a Skylink, alebo CSlink, tiež nie je drahá investícia, nakoľko základný balík má vyhovujúci počet programov bez mesačnej investície. Osobne používam Dreambox DM 800 HD, ktorý má neuveriteľnú softwearovú podporu a dá sa ladiť, samozrejme je nutné poznať aspoň základy problematiky HD prijímačov (DVB-S) využívajúcich operačný systém Linux.
dexterm
Chcel by som sa spýtať niekoho kto má prehlad.Aký satelitný prijímač by ste doporučili na irdeto a HD nahravanie? Nakoľko čo som pozeral na google tak som ich veľa nenašiel, presnejšie povedané žiadny. Aby som niečo povedal aj k téme tak digitálny satelit máme zhruba 10r. Pokiaľ niekto býva v rodinnom dome a nemá na ulici prípojku od poskytovateľa tak nie je čo riešiť (čo bol aj náš prípad). Ak sa niekto nevyzná tak mu v rámci akcie dodajú satelit za euro a aj mu ho prídu namontovať, takže spomínané nevýhody v článku by som povedal že nie sú žiadne. Nevýhoda môže byť problematické umiestnenie na panelák a nepriama viditeľnosť na družicu. Pokrokovosť vysielania cez družicu je určite lepšia ako cez našich poskytovateľov ktorí ešte neponúkajú 3D a aj s HD to nie je žiadna sláva.
Broslowski
odporucam kontaktovat http://www.supersat.sk/ . su to profici :-)
DanyellKraemer
Hey there are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!
Pridať nový komentár
TOPlist