EN

Chladenie tekutým dusíkom

Chladenie tekutým dusíkom patrí medzi extrémne formy chladenia. Teda ja osobne s takýmto chladením skúsenosti nemám , ale rád hľadám experimenty , ktoré sa objavia na nete. Podľa toho čo som videl z obrázkov je základom zostavenie kvalitného "kontajnera" na tekutý dusík. Sám kontajner je vlastne heatsink, ktorý obsahuje tekutý dusík a procesor doslova podmrazuje. Z rôznych experimentov na nete som vybral dva , ktoré sú nielen zaujímavé samotným spôsobom chladenia , ale aj výsledkami pretaktovania.

Zdvojený Kontajner Pro Dual + AMD Athlon Thunderbird 1333 / ASUS A7M266

Pri tomto dusíkovom chladení zaujme hlavne kontajner , ktorý obsahuje dve komory pre dusík - ide o akési spojené valce , zospodu so základňou , ktorá padne na CPU. Materiál z ktorého je kontajner vyrobený je neznámy , ale podľa farby ide pravdepodobne o Meď (možno). Nevýhodou tohoto typu chladenia je asi teplota , myslím do mínusu , pretože na kontajnery sa začne robiť námraza , ktorá sa pozdejšie chytí aj na kontajneru blízke súčiastky na matičnej doske.

AMD Athlon Thunderbird 1333 / ASUS A7M266 , Pro Dual kontajner sa podarilo pretaktovať s týmto chladením na  189.0*11.5 = 2174MHz !!!

 

Zaujímavé obrázky aj prevedenie.

 

Chladenie s CO2 (-79C) 

Kým v predošlom prípade nebola uvedená teplota procesora pri takomto chladení , tu už hodnotu vieme. Zostava bola s procesorom AMD Athlon 1,3 Ghz s kódom AXIA , ASUS A7V133 a zdroj Fortron 300W. K chladeniu. Opäť je použitý zaujímavý kontajner , so šikovnou "sponou" k Socketu.

Na chladenie bolo použité CO2 s teplotou  -79C. To už musí postačiť každému :)). Vo Fínsku(alebo Švédsku?) to "asi" dostať v takejto krabici.

 

Aj tu je však problém s veľmi nízkou teplotou ....tvorí sa námraza , ktorá sa dostane aj na okolité súčiastky matičnej dosky.

          

Použitý bol 1,3 Ghz Athlon AXIA. Kontajner vyzerá zaujímavo a ako vidno na obrázku , autor experimentu nasypal do kontajnera veľké množstvo CO2 , čím vznikla námraza. Veľké množstvo CO2 sa neosvedčilo (strašne veľa námrazy na kontajnery , na sockete a okolo socketu) a preto sa v ďalšom pokuse použilo už menšie množstvo CO2. Tentoraz už bola námraza primeraná a chytila sa okolo socketu len sem-tam.

Pri tomto spôsobe chladenia pracoval procesor pri teplote -26 C. Pekné..... 

Záver

Napísal som v úvode , že s daným chladením nemám skúsenosti a preto ak sa niekto z Vás vyzná viac , poprípade už vyskúšal niečo podobné , nech nám niečo bližšie o tom napíše - poznatky a pod.

Komentáre (4)
blacknirvana
prečo mám taký pocit že to druhé je chladenie skôr suchým ľadom? a prvé je tam vidno skôr kocky ako nejakú kvapalinu, alebo plyn (čiže zohriaty dusík) a okrem toho aj tá teplota zodpovedá skôr tomu suchému ľadu
blacknirvana
a okrem toho CO2 JE suchy lad, nie dusik!!!
Diabol

CO2 je???... oxid uhličitý!!!

Diabol

A čo je potom "tekutý dusík"??? Všetko je to isté,len to má inú teplotu........ ( ako voda... 3 skupenstvá.. podľa teploty...
Čii???

Pridať nový komentár
TOPlist