, Autor: Broslowski

11. Augusta 2010 predstavil Beyerdynamic vo svojej tlačovej správe novinky zo sveta slúchadiel. Zobrali si na plecia ťažkú úlohu, a to zostrojiť fullsize slúchadlá na von s rovnako kvalitným prednesom, aký majú top modely no zároveň zachovať potrebnú vybuditeľnosť. 

Keď prišiel Mario Gebhardt s modelom T5p, určite nejednému testerovi spadla sánka. Skutočne kvalitné materiály a zároveň extrémne pohodlie, to sú T5p!

Úvod, Tesla

Kto sa v audiotechnike ako tak orientuje vie, že je problém vyrobiť kvalitný elektrodynamický menič s vlastnosťami vhodnými k použitiu v exteriéroch. Do výroby sa dostáva jeden z hlavných parametrov, a to je vybuditeľnosť a citlivosť meničov. Zbytočne budete mať slúchadlá neviem ako zvukovo skvelé, ak vám ich váš prenosný prehrávač nevybudí.

Minulý rok sme si v recenzii predstavili produkt od Beyerdynamicu s označením T1, ktorý ako prvý niesol označenie Tesla technology. V celkovom hodnotení dopadli T1-tky excelentne. Na dostatočne kvalitnej zostave predviedli, že dokážu zahrať nekompromisne lineárne no pri plnom zachovaní dynamiky nahrávky. Krásne podanie priestoru a vytiahnutie každého detailu z nahrávky. Slúchadlá pri tom všetkom vôbec nepôsobili sterilne, práve naopak!

Odporúčame: T1 alebo tesla sa vracia

Tento rok sme si predstavili ďalšieho predstaviteľa Tesla technológie s označením T50p. Zmenšený Tesla menič, uzavretá ľahká konštrukcia, istá miera pohodlia ale najmä portabilita. To boli hlavné konštanty modelu T50p. V celkovom hodnotení nedopadli najhoršie no o veľkom nadšení by som písať nemohol. Slúchadlá boli jednoducho dobré no podľa mojich osobných porovnaní s konkurenciou za ne výrobca pýtal privysokú cenu. Ich portabilita a konštrukcia sú však faktory, vďaka ktorým si nájdu aj T50p svojich zástancov.

Odporúčame: Beyerdynamic T50p- slúchadlá s „tesla“ technológiou na von

Pred prvým stretnutím s T5p som sa mierne obával sklamania. Predsa len...model T50p ma priveľmi neuchvátil. Niekoľkonásobná cena produktu vo mne však vyvolávalá ako taký pocit istoty, že nepôjde iba o obyčajné slúchadlá.
Prvý kontakt so slúchadlami doslova uchvátil ... ale poďme pekne poporiadku...

Pre uvedenie do problematiky si dovolím uverejniť voľne preloženú tlačovú správu. Takto sa Beyerdynamic vyjadruje ku svojim, dovolím si napísať, revolučným prenosným slúchadlám s modelovým označením T5p. Súčasťou tlačovej správy je aj interview s riaditeľom sekcie vývoja audio produktov v Beyerdynamicu Mariom Gebhardtom.

 

TLAČOVÁ SPRÁVA

Kvalitné slúchadlá boli až donedávna niečo, o čom mohli audiofilovia iba snívať. Pre obmedzenia vo veľkosti in-ear slúchadiel a pre hluk v dopravných prostriedkoch nebolo jednoduché dosiahnuť vysokú kvalitu slúchadiel používaných na von.

Beyerdynamic GmbH sú však pripravení toto všetko zmeniť. Špecialisti z Heillbronnu vyvinuli novú radu prenosných highendových slúchadiel, ktoré by sprostredkovali najprirodzenejší a najdetailnejší zvuk. Je to možné kvôli technológii Tesla, vyvíjanej Beyerdynamicom. Pomenovaná je podľa elektrického inžiniera Nikoly Tesly a jeho technológie generácie magnetického poľa. Vytvára silné magnetické pole, ktoré pomáha preniesť energeticky najefektívnejšie audiosignály do meničov slúchadiel.

Keďže Tesla technológia prináša taký čistý a neprifarbený zvuk, netreba využívať iné patenty na súťaženie s väčšími slúchadlami. Nadmerné, explozívne basy a do hlavy režúce výšky u rady T od Beyerdynamicu nenájdete.

Inžinieri vedeli prečo pomenovali technológiu Tesla. Tento priekopník striedavého prúdu a krstný otec moderných zdrojov energie zbožňoval zdanlivo neriešiteľné problémy. Ako prvý robil experimenty s bezdrôtovým prenosom energie a bezdrôtovo prenášal morzeovku na vzdialenosť kilometrov ešte pred tým, ako Marconi a Braun dostali Nobelovu cenu za vynájdenie bezdrôtového telegrafu.

Prenosné Beyerdynamic T50p ocenené cenou EISA 2010-2011 a nové prenosné T5p, udávajú nové štandardy v prenosnej audio reprodukcii. Zaslúžia si niesť teslovo meno. Na ulice prinesú taký hudobný zážitok, aký zákazníci Beyerdynamicu dobre poznajú z modelu T1. Iba s jedným rozdielom- ich vysoká výkonnosť premieňa veľké množstvo magnetickej sily na akustickú energiu, a teda robí slúchadlá ideálne pre mp3 prehrávače, iPody alebo iPady.

Riaditeľ sekcie vývoja audio produktov v Beyerdynamicu Mario Gebhardt vysvetľuje technické aspekty nového typu slúchadiel.

Čo Tesla technológia znamená?
Je to technológia, ktorá sa vyznačuje silnou magetickou silou a reprodukciou zvuku bez zafarbenia s malým skreslením.

Aké výhody prináša táto sila v prípade prenosných slúchadiel?
Prídavná magnetická sila sa môže premeniť na akustickú energiu. Prenosné Tesla modely majú veľmi nízku impedanciu (32 Ohmov) a môžu hrať obzvlášť nahlas. Z tohoto pohľadu sú T5p veľmi nenáročné na vybudenie a teda ideálne pre použitie s mobilnými zariadeniami, ktoré disponujú malým výstupným výkonom.

Ako ste dosiahli vyššiu magnetickú silu?
V podstate to bolo o tom, nájsť taký systém, ktorý by dovoľoval najmenšie možné straty v magnetickom poli. Dosiahli sme to geometriou, ktorá nám dovolí preniesť magnetickú silu do cievky. Predtým sa v centre systému používal neodymiový magnet a jeho veľkosť bola vo vnútri slúchadiel, prirodzene, limitovaná. Pri systéme Tesla je však magnet primontovaný ako prstenec okolo cievky. Toto nám umožní priviesť väčšie množstvo energie tam, kde je to potrebné, a teda ku membráne.

Spôsobuje vysoká hlasitosť poškodenie sluchu?

Pravdaže, ale každé zariadenie obsahuje ovládanie hlasitosti a u slúchadiel Tesla nemusíte mať ani nastavenú vysokú hlasitosť. Na vysokej výkonnosti je dobré to, že sa prejavuje už pri nízkych hlasitostiach. Preto sme mohli nastaviť prenosné Tesla modely lineárne. Nemajú “bathtub” zvuk ako ostatné prenosné slúchadlá ale reprodukujú všetky frekvencie rovnako nahlas. Dôležité stredné pásmo môžete počuť so všetkými detailami aj pri nízkych hlasitostiach.

Môže silné magnetické pole škodiť zdraviu?
Určite nie. Sila magnetického poľa by sa nemala mýliť s elektromagnetickou radiáciou. Vo vnútri slúchadiel je statické magnetické pole podobné magnetickému poľu Zeme a tiež sa sústreďuje iba v obmedzenom priestore- vo vzduchovej medzere s cievkou.

Neprenikne toto magnetické pole von?
Systém Tesla je optimalizovaný tak, aby unikalo čo možno najmenej magnetického poľa von, pretože by to spôsobilo stratu vo výkone. Audiosignály v cievke vyžarujú malé množstvo elektromagnetického žiarenia (ako aj vo všetkých slúchadlách). Tu je to však ešte menšie množstvo ako u iných slúchadiel pretože vysoký výkon vyžaduje iba málo energie.

Čomu vďačíme za taký čistý zvuk?
Je to výsledok viacerých detailov. Mali by sme však spomenúť prstencový magnet, ktorý umožňuje umiestniť CENTRAL DRILLING bezprostredne za stredovú časť membrány aby sa minimalizovali rezonancie. Okrem toho sme použili špeciálnu viacstupňovú membránu, ktorá efektívne potláča nechcené vibrácie a skreslenie.

Prečo Tesla slúchadlá nevyužívajú “noise cancelling”? (potlačenie okolitého hluku)
Hluk sa dá odstrániť viacerými spôsobmi. Nevybrali sme si elektronickú metódu, pretože naše náušníky, vyrobené zo špeciálnej akustickej peny, izolujú perfektne. S pasívnym poláčaním hluku sú slúchadlá ľahšie a nemusíte si robiť starosti s batériami.

Existuje pre takéto nekompromisné prenosné slúchadlá trh?
Prezentovať slúchadlá ako sú T5p chce odvahu. Takéto slúchadlá nie sú pre každého ale sú určené tým, ktorí nechcú robiť žiadne kompromisy v kvalite zvuku ani vonku mimo domu. Hudba sa počúva zväčša doma a ľudia znížili svoje nároky čo sa týka počúvania mimo domu. Ale časy sa menia. Ľudia strávia veľa času cestovaním a prenosné zariadenia postupne nahrádzajú domáci stereo systém. Na audiofilské požiadavky by sa nemalo zabúdať. Tieto výnimočné slúchadlá prinesú nezabudnuteľný zážitok z domáceho počúvania von na ulicu – prinesú pravý high-endový zvuk kdekoľvek sa nachádzate.

KONIEC TLAČOVEJ SPRÁVY.

Už z tlačovej správy je jasné , že Beyerdynamic technicky prepracoval svoje slúchadlá absolútne do detailu a nenechal nič na náhodu. Ako však fungujú všetky technologické vychytávky v praxi?

Pridať komentár

Posledné komentáre

Predmet Autor Dátum
Re: Beyerdynamic T5p Broslowski 12. marec 2011 - 15:55
Re: Beyerdynamic T5p fakovnik 12. marec 2011 - 15:08
Re: Beyerdynamic T5p Broslowski 9. marec 2011 - 15:57
Re: Beyerdynamic T5p Odar 9. marec 2011 - 15:46
Re: Beyerdynamic T5p newmi 9. marec 2011 - 10:05
Re: Beyerdynamic T5p Broslowski 7. marec 2011 - 21:03
Re: Beyerdynamic T5p V1CTORY 7. marec 2011 - 20:33
Re: Beyerdynamic T5p Broslowski 7. marec 2011 - 19:15
Re: Beyerdynamic T5p Broslowski 7. marec 2011 - 19:13
Re: Beyerdynamic T5p Jan1k 7. marec 2011 - 17:36
TOPlist