Asus Maximus III Gene – microATX bohyňa

Áno, nadpis možno znie tak trocha teatrálne, no nič iné ma pri testovaní tejto základnej dosky nenapadlo – Asus doslova „napakoval“ túto microATX dosku pre socket LGA1156 funkciami a technológiami. Oplatí sa zainvestovať? Zistíme v recenzii...

Úvod

Že je Republic Of Gamers séria základných dosiek pre Asus akousi „výkladnou skriňou“ som spomínal už pri dávnejšej recenzii Crosshair III Formula. V podstate je to séria dosiek, kde sa výrobca vybláznil na funkciách a dizajne, pričom takmer vždy prihodí aj nejakú tú novú vychytávku. V skratke – kopa srandy za dosť peňazí :) .
Asus samozrejme nemohol zanevrieť na túto sériu aj pri novej platforme od Intel-u, o to dôležitejšie sú tieto dosky keďže LGA1156 procesory smerujú konečne do normálnejších cenových hladín. A už vopred môžem povedať, že na ROG pre LGA1156 si dal výrobca skutočne záležať a opäť sa podarila.

Už niekedy pri prvej vlne dosiek s Intel P45 čipsetom sa začali objavovať celkom nové druhy – high-end vo formáte microATX. Dovtedy bol tento zmenšený formát zväčša synonymom lacných dosiek. Asus má v ROG sérii dosky s prívlastkom GENE, ktoré sú práve vo veľkosti 244x244mm. Malé nadupadné dosky? Prečo nie!?



Už len zoznam a popis všetkých špeciálnych funkcií Maximus III Gene by si zaslúžil pár vlastných kapitol v recenzii, tu v úvode spomeniem iba tie najzaujímavejšie. Niektoré spomenieme ešte aj v nasledujúcej kapitole a kapitole o pretaktovaní.

ROG Connect – veľmi zaujímavá, a tuším aj celkom unikátna funkcia iba pre ROG P55 dosky. V skratke – ide o pretaktovanie cez druhý počítač. Možno to vyznelo zvláštne, preto hneď vysvetlím.
Na zadnom paneli sa nachádza pootočený USB konektor a tlačidlo, tu sa pripojí pribalený USB kábel, ktorého druhý koniec sa zapojí do nejakého iného počítača či notebooku. Na ňom sa potom nainštaluje softvér RC TweakIt, ktorý poskytuje detailné nastavenia frekvencie, napätí a tiež dovoľuje ukladanie profilov. Doplnkovou funkciou je zobrazovanie POST kódov – ak sa vyskytne problém pri štartovaní dosky, dá sa zistiť kde to viazne – podobnú funkciu plnia debug - displeje integrované priamo na PCB.

Reálne využitie? Nuž, ak chcete taktovať tak, že sa dosky ani nedotknete, napríklad :) . Svoj význam to má určite pre extrémnych overclocekrov, ktorí vedia pomocou tohto ladiť frekvencie aj počas behu benchmarkov a podobne. Ja osobne som na ďalšie využitie už neprišiel, ak vás niečo napadne, sem s tým do diskusie...

ROG Connect so softvérom RC TweakIt funguje skvele a 100%-ne, k tomu niet čo vytknúť.








Ukladanie profilov a zobrazovanie POST kódov.


GameFirst – ide o akýsi optimalizátor pripojenia na internet, ktorý by mal podľa slov Asus-u dovoliť „dať viac fragov a byť menej fragovaný“. Slovo frag je známe asi len fanúšikom on-line hier, preto trocha inak – GameFirst by mal upravovať prioritu dátových prenosov na rozhraní RJ45 (ethernet) s ohľadom na nižšiu latenciu pre interaktívne aplikácie, ako sú hry. Dá sa povedať že by malo ísť o akési QoS na úrovni sieťovej karty, s možnosťou manuálnej voľby aplikácií. Reálny účinok softvéru potvrdiť však neviem.

MemOK! – Funkcia, vďaka ktorej by mala byť zabezpečená lepšia kompatibilita s RAM pamäťami. Na doske sa nachádza samostatný mikrospínač, po ktorého stlačení sa automaticky nastavia bezpečné hodnoty pre DDR3 pamäte (väčšinou 1066MHz, 1,5V). Ak máte teda problém s naštartovaním dosky s novými pamäťami, môže MemOK pomôcť.



ProbeIt – pre extrémnych ladičov užitočná pomôcka – namiesto prácneho hľadania, kde na doske sa dajú odmerať napätia komponentov, sú na okraji PCB vyvedené samostatné pocínované body pre každý dôležitý prvok. Sledovať možno napätie procesora, jeho UnCore, CPU Pll, P55 čipu a RAM pamätí.



Voltiminder LED – ako pripomenutie nastavených napätí pre CPU, P55 čip a RAM pamäte slúžia LED diódy integrované na doske. Pri vyššom napätí sa rozsvieti ďalšia z troch LED pre každý prvok. Užitočné len pri prevádzkovaní mimo skrinky, alebo pre vysvietenie dosky na vianočné sviatky.



Onboard Switch – Asus nezabudol ani na už tradičné tlačidlá pre zapnutie a reštart systému, plus na zadnom paneli sa nachádza tlačidlo pre vymazanie nastavení BIOS-u (reset CMOS).



Komentáre (2)
mirke
Velmi pekny test zaujimavej dosky. :) Ja uz pomaly pol roka pouzivam jej velmi podobnu este vybavenejsiu mATX sestru na socket 1366 RAPMAGE II GENE v desktope a nemozem na nu povedat ani jedno krive slovo.
rottenkiwi
To je tak tazko urobit BIOS, ktory zisti max. limit dosky, CPU, RAM a GPU a zvoli po par pokusoch max. stabilne nastavenie, pripadne po zvoleni dlhsieho cas. limitu aj 24/7 stabilne nastavenie ?
Pridať nový komentár
TOPlist