EN

Ako zistiť-identifikovať výrobcu matičnej dosky

Poslednú dobu sa dosť stretávam s otázkou "neviem akú mám matičnú dosku , aký je výrobca a pod." Vadí to? Ani nie - až dovtedy , kým nenastanú problémy , pričom chcete informácie, ako daný problém odstrániť. Alebo , chcete urobiť upgrade a potrebujete vedieť niečo špecifické o matičnej doske a manuál nemáte.Ak si kúpite počítač dostanete "väčšinou" k nemu aj poriadny balík manuálov od matičnej dosky , grafickej karty - proste od individuálnych komponentov.Stane sa aj taký prípad , že kúpite používanú matičnú dosku bez manuálu , alebo až pri upgrade Vášho PC zistíte , že ste k matičnej doske manuál nedostali ....a vtedy vznikne problém , pretože potrebujete vedieť rozmiestnenie určitých jumprov , ich nastavenie , nastavenie prípadných DIP-switchov.Existuje však niekoľko alternatív ako výrobcu matičnej dosky zistiť. Záleží aj od použitého Biosu a najpoužívanejšími sú American Megatrends a Award BIOS - na ne sa zameriame - teda na tri metódy zistenia výrobcu matičnej dosky.

Metóda 1 - hľadanie na mať. doske

Každý , kto sa aspoň nejako vyzná v PC , by ihneď začal hľadať - pozerať po výrobcovi mať. dosky - na nej samotnej. Však viete nejaké nápisy , skratky...Veľa výrobcov matičných dosiek , vytisne ID presne na matičnú dosku. Ideálne dané ID je na viditeľnej časti matičnej dosky , ale niekedy - hlavne pri lacnejších doskách je skryté tak , že ho ani nevidno.

Pozerajte poriadne - po celej matičnej doske , vrátane tých miest , ktoré môžu byť skryté za HDD, káblami  alebo zdrojom. Iné bežne miesto je pri CPU Slote/Sockete. Tiež je dobré vedieť ,že nemusí byť uvedený výrobca matičnej dosky , ale len model , alebo číslo.

Obrázky 1 až 4 ilustrujú identifikačné schémy na štyroch rôznych matičných doskách

 

Obrázok 1 - Dva rôzne čísla modelu mať.dosky , na boku ISA slotu

Na obrázku 1 môžeme vidieť označenie matičnej dosky na boku poseldného ISA slotu. No je ja vidno , že sú tu dva rôzne označenia 8500TVX a MBD-5VX2.To je prípad , keď základná doska od jedného výrobcu sa predáva úplne pod iným názvom. Proste je niekoľko dosiek na trhu , s rozdielnym názvom (hoci je to presne ten istý typ) , hoci pochádzajú od jedného výrobcu. Tu je problém , že takýto výrobca niekedy neposkytuje žiadnu technickú podporu. Najlepšie je hľadať cez http://www.google.com/ , kde po zadaní názvu 8500-TVX dostanete pár odkazov na stránky BIOSTARU , naopak po zadaní MBD-5VXA nenájdete nič. Prejdeme teda na stránku BIOSTARU (čo je výrobca mať. dosiek) http://www.biostar-usa.com/ a po menšom hľadaní v archíve nájdete model MB8500TVX-A. A máme výrobcu. 

 

Obrázok 2 - ID matičnej dosky medzi  ISA slotmi

Na obrázku 2, si môžete všimnúť popis na starej 386 doske :)).  Na tejto doske je model a revízia dosky viac ako evidentná , ale výrobca nie je opäť označený. Tu je však problém zistiť cez obyčajné hľadanie vo výhľadávači nejaký odkaz - preto je najlepšie použiť pokročilé hľadanie a zadať reťazec MA013+386DX , kde dostaneme , že táto doska je produktom EDOM International. 

 

Obrázok 3 - ID matičnej dosky na jej rohu , neďaleko slotov na pamäť cache

Na obrázku 3 , vidíme číslo modelu AP5C/P. Opäť skúsime zadať cez výhľadávač tento reťazec , ale dostaneme viac ako 102 stránok. Musíme si všimnúť , ktoré sa vyskytujú viackrát. V našom prípade to bol výrobca ACER a AOpen. Potom už len stačilo prehľadať jedného aj druhého výrobcu a nakoniec to bol predsa Aopen.

 

Obrázok 4 - ID matičnej dosky medzi horným a stredným PCI slotom

Aj na takom mieste sa môže nachádzať názov - typ , revízia (možno aj výrobca) matičnej dosky. Proste treba skúšať a hľadať na matičnej doske a potom nájdené zadávať ako reťazec do vyhľadávača napr. www.google.com.

 

Metóda 2 - Hľadanie Biosom

Pri normálnych podmienkach každá matičná doska - model používa špeciálny/unikátny bios. Ak výrobca výrába 15 rozdielnych matičných dosiek je jasné , že každá bude mať svoj vlastný Bios alebo jeho update. Niekedy sa však dá použiť aj jedna verzia Biosu pre viac modelov matičných dosiek - ale z jednej rodiny ( napr. MSI K7TPro , Pro2 , Pro2-A).Stačí však , že design sa zmení minimálne napr. na prvom modeli máme 2 DIMM sloty s max. pamäťou 512 MB SDRAM a na druhom , síce skoro rovnakom, ale s 3 DIMM slotmi a s max. pamäťou 768 MB SDRAM , v tom prípade už bude Bios iný pre každý model z obidvoch.

A prečo to vlastne spomínam ? Ak každý výrobca používa unikátny Bios , núka sa otázka , či by sme nemohli mať. dosku jednoducho identifikovať pomocou identifikovania Biosu , ktorý doska používa. Niektorý výrobcovia to pre Nás robia veľmi dobre - zobrazia verziu Biosu a jeho vydanie pri systémovom štarte. Iní výrobcovia zobrazia identifikačný reťazec pri štarte , ale niektorý neuvedú skoro nič :((.

Obrázok 1

Obrázok 1 zobrazuje ID matičnej dosky pri systémovom štarte - z ľavého horného rohu , keď práve testuje pamäť. Na obrázku 2 je ID reťazec Biosu (pre tú istú matičnú dosku) , ktorý sa zobrazuje spolu s vyššie spomínanými informáciami. Aby ste si informácie mohli ponechať na obrazovke dlhšie , stisnite Pauze , keď sa dané informácie objavia. Všetko si spíšte , stlačte klávesu a pokračuje štart systému.

Z obrázku 1 je matičná doska identifikovaná s reťazcom TRM-P6L40A4-V1.02. Zadáme to opäť do vyhľadávača www.google.com a ten nám vyhodí web stránku s podporou http://support.tekramusa.com/. Výrobca je Tekram Technology. Okrem toho nám ID Biosu hovorí , že aktuálna verzia Biosu je v. 1.02. Je táto informácia potrebná? Tak napr. máte problém s reálnym módom ovládača BTC CD-ROM mechaniky. Niekde sa potom dozviete , že to bol problém s vaším typom matičnej dosky s rannými verziami Biosu - ale chyba sa opravila vo verzii 1.03. Je teda potrebná aj táto informácia? Áno je.

To by aj stačilo pre identifikáciu dosky , ale čo v prípade ak matičná doska pri štarte nezobrazuje  jej ID , ale len Identifikačný reťazec Biosu v spodnej časti obrazovky (obrázok 2). Môžeme použiť aj túto informáciu na identifikáciu našej dosky? Niekedy áno - niekedy nie.

 

Obrázok 2

 

Krátky pohľad na ID reťazec Biosu nám veľa napovie. Prvý je dátum 10/29/97 s podporou pre chipset i440LX/Winbond W877AF. Okrem toho ešte nám napovie veľa , ale to už musíme hľadať. Asi najlepšia stránka na identifikáciu matičnej dosky cez ID reťazec Biosu je Wimova Bios stránka. Na nej nájdete to čo potrebujete - teda popis ID reťazcov Biosov AMI aj AWARD.

Dôležitá časť z reťazca je 2A69JTG9C - tento reťazec zahŕňa v sebe kódy chipsetu , výrobcu a model matičnej dosky. Stačí pozrieť na spomínanej stránke a porovnávať - pozrite obrázky:

Obrázok 3 - Kód chipsetu v ID reťazci 2A69JTG9C

Obrázok 4 - Kód výrobcu v ID reťazci 2A69JTG9C

Obrázok 5 - Výrobca a model mať. dosky v ID reťazci 2A69JTG9C

Takýto ID Bios reťazec je používaný u AMI Biosoch. Ale čo ak budete mať reťazec takýto : 62-0922-009999-00101111-071595-000000-M756LMR-H so zobrazeným dátumom 09/22/2000. Zvyčajne posledné 4 číslice z tretieho radu sú kódom výrobcu matičnej dosky. Pozor "zvyčajne" !!!!. V našom prípade je číslo 9999 zbytočné, pretože sa používa častejšie pri rôznych typoch mať. dosiek. Ešte že máme v tom reťazci aj M756LMR , čo je vlastne model matičnej dosky. Väčšinou je to tak , že ak máte v 3 rade posledné štyri čísla 9999 , tak je uvedený ako v našom prípade model matičnej dosky. 

 

Metóda 3 - softwarová cesta

Niekedy však nemáme nič - žiadne informácie - ani pri boote , nikde. V tejto situácii sa netreba vzdávať. Však sa spýtame matičnej dosky aká je a kto ju vyrobil :))

AMI ponúka freewarovú Bios identifikačnú utilitku , napísanú špeciálne pre AMI Biosy. Tá je prístupná na adrese http://www.ami.com/support/bios.html. Utilitka (Amimbid.exe) je malá (94 Kb) a musí byť spustená z DOS-u. Po spustení prečíta dáta uložené v chipe Biosu a časť z nich zobrazí na obrazovke. No informácie , ktoré sa zobrazia (obrázok 1) sú nielenže iné ako ID reťazec 62-0922-009999-00101111-071595-000000-M756LMR-H pri štarte , ale neponúkajú ani model matičnej dosky - čo je na rovinu povedané bieda.

Obrázok 1

 

Iná utilitka je CTBIOS. Tá už vypíše užitočné dáta aj z AMI aj z AWARD Biosu a poskytuje veľmi pekné informácie o výrobcovi matičnej dosky a jeho web adresu. Obrázok 2 ukazuje výstup z programu - evidentné je , že informácie o výrobcovi neboli v tomto prípade uložené v chipe Biosu. Je to škoda , na druhú stranu je jasné , že to čo nie je uložené , nemôže zobraziť. Sú však zobrazené až dve veci , ktorými výrobcu môžeme zistiť- je to model dosky: 6VIA81 , ktorý , ako som už na začiatku návodu napísal , zadáme do vyhľadávača. Po druhé je užitočná informácia ID výrobcu X3 (v predošlom prípade 2A69JTG9C - pozri obrázok 4 hore), ktorý nájdeme na vyššie spomínanej Wimovej Bios stránke.

CTBIOS sťahujte tu.

Obrázok 2

Záver

Záleží na Vás a na Vašej matičnej doske akú cestu si vyberiete. Podľa tohoto návodu by ste však mali svoju neznámu dosku identifikovať - nehovorím , že na 100% ale podariť by sa to malo. Zdroj článku som bral z viacerých serverov. Tieto rôzne návody mi pomohli identifikovať pár neznámych dosiek a aj kvôli Vaším mailom som všetky typy dal dokopy a napísal recenziu. Dúfam , že Vaša identifikácia bude už teraz ľahšia. Ozvite sa , či to pomohlo.

Výstup z Programu CTBIOS 1.5 z môjho PC :

 

 

 

Pridať nový komentár
TOPlist