Ako som sa učil taktovať

Chcel by som sa podeliť o pár zážitkov a následných skúseností, ktoré som nadobudol pri mojich rôznych druhoch pokusov s upgradovaním a taktovaním môjho písacieho stroja. Tento článok nemá slúžiť ako návod, ale skôr ako úsmevná poviedka. Tým, že tento článok dočítate potvrdzujete to, že sa nechcete učiť na vlastných chybách. S odstupom času opisujem moje pionierske začiatky. Neručím za škody spôsobené na Vašom hardvéri pri Vašich pokusoch o pretaktovanie ... Stačili mi tie moje.Dlhšiu dobu som sledoval na internete rôzne články o pretaktovávaní procesorov, pamätí, tunovaní chladenia atď. Po istej dobe sa z toho stal istý druh závislosti. Každé ráno som si poklikal newsky na OC fórach a prestal som s mojimi super kolegami popíjať kávu a diskutovať o práci. Tí začali o mne tvrdiť, že som v poslednej dobe nejaký divný a zamyslený. No mne už v tom čase chodili po hlave dve hlavné myšlienky. Prvá bola, ako môžem zvýšiť výkon môjho domáceho kompu pôvodne určeného na písanie a kompilovanie zdrojákov tak, aby mi plynule bežala aj nejaká tá hra. Ako benchmarky mi poslúžili hry Chicken Invaders, Titan Quest a štart WIN-XP. Však už sú dávno preč časy, kedy v DOS-e útočili štvorčeky na gulôčky a brutálne zvuky príšer „lúdila“ zvukovka typu sieť R2R z paralelného portu. Druhá hlavná myšlienka bola, ako znížiť na minimum hluk produkovaný mojim kompom v obývačke a minimalizovať hanbu spôsobenú fakt škaredým monitorom s ešte škaredším obrazom. Monitor každou sekundou svojho behu neľútostne vraždil moje tyčinky a čapíky. Skôr by som však povedal, že tieto bunky pri pohľade na monitor radšej páchali samovraždu samé.

Pre informácie uvediem moju pôvodnú, „štartovaciu“ zostavu:

Procák: Sempron 2800+ @ 1600MHz
Základňa: MSI K9VGM-V
RAM: 512MB DDR2 @ 533MHz, APACER - single channel
HDD: Maxtor 160GB @ 7200rpm, parallel ATA
VGA: on board
Case & PSU: Mercury
Monitor: CRT, 14 pacov, No-name – odporný vekom zažltnutý kus

Jasnačka, teraz si poviete že tuning tejto zostavy by vyzeral asi nasledovne: Pacnúť všetko z okna a vysoliť asi tak pade na nový komp. Lenže ja, nedočkavý streso, som nevydržal šetriť dlhšie a po mesiaci som bežal do najbližšieho pc shopu. Tu som kúpil za 1500 slovenských „našlapanú“ PCIE 16x kartu s až 512MB grafickej pamäte a čipom EAX550. Z nej som sa radoval asi tak 38 mikrosekúnd po spustení benchmarkov. Hluk, trhanie, a ešte tri-krát toľko. No čo, však Titan Quest v stredno-minimálnych detailoch - čoby pôvodných, mi polotrhano pobeží a Chicken Invaders sme už s mojou polovičkou prešli. Prínos mojej novej „našlapanej“ grafiky bol asi iba vo zvýšení spotreby a hlučnosti celej PC zostavy.
Chladič grafického čipu bol smiešne zohnutý plech s asi milión otáčkovým ventilátoríkom, ktorý do celkovej ventilátorovej kakofónie sadol ako „riť na šerbeľ“. Neskôr som v správcovi hardvéru prišiel na to, že grafický čip na základnej doske je tiež EAX550. Sakra! No nič to.

Pošetril som nejaký ten mesiac-dva a počas toho som sa rozhodol fundovane investovať. No a kam inam ako zasa do zvýšenia rýchlosti môjho kompu.Tento krát to mala byť RAM-ka. A keďže môj „Semprůnek“ nepodporuje 800MHz RAM, rozhodol som sa kúpiť single 1GB @ 667MHz, a ako ináč high-end od A-DATA s časovaním (5-5-5-21). No to (časovanie) som však zistil zasa neskôr. Tým sa iba potvrdilo to, že moje vizionárske a kombinačné schopnosti a výhľad do budúcna sa rovnajú nule. Moje brutal benchmarky, čo by štart systému a trhanie Titan Questu (TQ) prešli na výbornú. Bootovanie kompu bolo zrazu asi o 15 milisekúnd kratšie, no ja som si to všimol! Hra TQ mi „fachala“ so starými nastaveniami o niečo menej trhane. Z 8 fps mi stúpol výkon kompu na všimnuteľných, až priam neuveriteľných 9fps. Spomalený film sa nechytá. Nešlo by ani o to, že som teraz mal 1,5Giga ramky no skôr o to, že celá bežala na 533Mhz s absolútne komediálnymi časovaniami, no hlavne v dvojkanálovom režime. Nárast výkonu o viac ako 10 percent pripisujem obrovskej výkonovej rezerve môjho Semprona, ktorý dovtedy bežal iba na 64b šírke pamäťovej zbernice, takže jeho potenciál nebol využitý.

Až teraz, s odstupom času som si uvedomil aký brutálny upgrade som spravil. Jeden modul 1GB @ 667MHz a druhý 512Mb @ 533Mhz. Jednoducho radosť časovať a adresovať tieto dva sticky. Byť procákom tak by som mal chuť takéhoto tunera minimálne skopať všetkými nožičkami do zadku. Ja som sa však nedal.

O to viac som sa po tomto upgrade zaťal a našetril som na 17-tku LCD-čko. Však aby monitor nezaostával za grafikou. Túto kúpu si všimla už aj moja manželka – to je však na inú story... :) S odstupom času tento nákup hodnotím ako dovtedajšiu prvú podarenú kúpu. A s istým oneskorením aj moja polovička. Obraz jedna báseň, latencia 8ms, spotreba 27W. No a hlavne, začal som konečne lepšie vidieť. Každá návšteva si konečne začala myslieť že mi to vývojárstvo a občasné programovanie PIC-iek začalo konečne vynášať. Po tejto kúpe som zasa začal uvažovať nad tým, ako ešte vylepšiť komp.

Moja spásonosná myšlienka predať pôvodný HDD 160GB a kúpiť 2 x SATA2 WD 250GB sa stala po niekoľkých mesiacoch skutočnosťou. Zasa s odstupom času jedna dobrá kúpa. Môj pôvodný zámer spraviť RAID0 na nárast výkonu HDD však stroskotal na možnostiach základnej dosky. Tá čoby low-cost high-end poskytovala iba SATA1. RAID0 pole zadefinuješ v BIOSe jedna báseň. Aj ho spravíš, no po niekoľko násobnom inštalovaní WIN-XP (F6...) a následnom niekoľko násobnom nenabootovaní som sa na to vykašľal. Všetko som teda zazálohoval na DVD a poďme na upgrade. Samozrejme keď moja milovaná manželka nebola doma, aby nevidela svojho sfanatizovaného polovičkoša ako sa zasa hrabe v PC. Hlavne mi však išlo o to, aby sa ma nezačala veľmi vypytovať odkiaľ a za koľko. Takže RAID0 sa nekonalo a celkom dobré a moderné HDD som downgradoval na 150Mb/s, teda boli limitované hypermarketovou základnou doskou (toto som si tiež uvedomil neskôr). Tak aspoň sú tiché a moje štandardné benchmarky ostali bezo zmien.

Keďže som mal občas nejaký ten voľný čas a moja manželka nebola doma, spravil som upgrady ventilátorov. Najprv som prasprosto vycvikol sitko za ventilátorom na PSU. Podľahol som svojej autosugescii, že komp je tichší. No nie nadlho. Ventilátor som odpojil, vymontoval a kúpil jeden ultratichý fan12 za akciových 200 kačiek v našom „našlapanom“ pc shope. Trochu som si pocvičil s nožnicami na plech a vrtačkou a razom bol tento fan12 namontovaný na škatuli PSU. Hneď na druhý deň som naň musel spraviť teplotnú reguláciu. Nie ani tak z dôvodu hluku :-), júj však načo by mi bolo 60 kubíkov vzduchu za hoďku.
Taktiež moja grafika sa v tomto období dočkala upgradu. A to v podobe obrovského pasívu z celeronu 700-vky. Ventilátorík som nechal pôvodný - milión otáčkový, no zapojil som ho cez 27 ohmový odpor. Hluk kompu som mal zrazu pod kontrolou. No pri mojom TQ benchmarku mi to občas ešte seklo a tak som zo skrinky vylámal krycie pliešky pre PCI kary a pridal na zadnú stenu ešte jeden 24V ventilátor pripojený tiež na teplotnú reguláciu. Zrazu som si mohol dovoliť v tomto teste už aj rozlíšenie 1024*768. Pozor, a to bez sekania mojich 10fps na nulu.

No a prišlo niečo, na čo som dlho čakal.

Po niekoľkomesačnom odkladaní peňazí som sa zmohol na vtedy dosť drahý procák X2 5200+ (cena 8000+). Razom moje štandardizované benchmarky dostali pohyb a privítal som medzi ne „prográmek“ Super PI a to hneď dvakrát. Jednoducho nádhera. Všetko zrazu šlo. A to sakra rýchlo. Normálne ma ten komp začal celkom baviť. Teraz bol limitujúci faktor výkonu môjho kompu už len PSU, RAM chladenie a grafika. Zabudol som však pripomenúť, že som si stihol medzičasom (cca 2 mesiace) našetriť na základnú dosku. Kúpil som si ASUS M2N SLI DELUXE. V testoch dopadla dobre, komplet pasívne chladenie, moderné rozhrania 6x SATA2... Však čo keby som chcel náhodou ešte druhú grafiku. Zabudol som spomenúť, že na základni od MSI som v pohode nataktil Semprona na 232 MHz FSB a RAM-ke som dal 1,9V namiesto 1,8V a všetko šlo. Týmito zmenami som však vyčerpal neuveriteľné taktovacie možnosti tejto dosky. S X2-jkou som to však radšej neskúšal.
Boxové chladenie overclocknutého CPU nie je vraj najlepšia voľba. Kúpil som teda AC Alpine 64. Celkom tichý a účinný, ale iba s dobre vetranou skriňou. Jeho dosť hrubý povrch som zalapoval do skoro zrkadla, aby som znížil tepelný odpor vplyvom zle dosadajúcich chladiacich plôch (teda skôr nerovnosti).
Pokračoval som však stále v kolotoči myšlienok na lepšie a čo najtichšie chladenie. Nedalo mi to a vypočítal som si vodný pasívny chladič na overclocknuté CPU + nejakých cca 200W navyše – to kvôli zámeru kúpiť novú grafiku. Takže to bolo jednoduché: 300 l/h čerpadlo 2 metre štvorcové medeného plechu, nejaké tri metre medených rúrok a ešte všeličo iné. Tieto veci mi mali zaručiť pasívne (bez ventilátora na výmenníku) vodné chladenie s brutálnym výkonom. A keby dačo, fuknem pod výmenník niekoľko pomalobežných ventilátorov a uchladím aj 2kW. Kamaráti v nástrojárni sa divili mojej požiadavke na medený vodný blok na CPU, ale spravili mi ho. Hurá, takže vodu mám skoro hotovú, stačí to už len dať dokopy a komp bude tichý a hlavne nebudem sa ho báť overclocknúť... :-)

No, a prišlo obdobie kedy som si na nete prečítal niekoľko recenzií na sňatie integrovaného heatspreadera z CPU. Moje predošlé výpočty boli správne, hoši udávali zníženie teploty CPU o cca 20 stupňov pri vodnom chladení, nie však pri vzduchu. Mne moja štrúdľa vypľula výsledok 14 kelvinov delta t na prechode čip – pasta – integrated heat spreader (IHS). Priznám sa, že údaje o hrúbke pasty na čipe som si domyslel na 0,2mm a teplotnú vodivosť som dosadil 1W/Km, takže teplotný spád môhol byť aj viac aj menej. V jeden večer som sa definitívne rozhodol. Dám dole ten plech zo Semprona a potom sa uvidí. Prikladám aj fotky ako sa to podarilo. Na samostatné sňatie IHS postačí ostrý nôž a hlavne túžba posunúť sa vpred. Mne sa to podarilo asi za 10 minút. Trochu rezania, potom cmuk čipu a teplovodivej pasty pri oddeľovaní. Heatspreader (IHS) je dolu bez ujmy, čip čistulinký. Plošák a SMD-čka nepoškodené. Teplovodivá pasta ostala vo vnútri heatspreadera a mala fakt cca 0,2mm. Podobala sa viac plastickej gume ako silikónovej paste s prímesou medi, striebra alebo platiny. Vravím si parádička, podarilo sa mi toto. Podarí sa mi aj to... Predpokladám, že viete na čo myslím.
V ten deň, keď som prišiel z práce bol ako každý iný. Akurát som sa nevedel dočkať, kedy dáme deti spať. Spia. Fajn, takže rýchlo dole PC dekel, CPU chladič a CPU von. Začal som obriezku mojej drahej X2-jky. Podľa skúseností na Sempronom, od kraja IHS by som nemal rezať hlbšie ako 4mm – meral som to šublerou. Takže ak sa pre to rozhodnete, nechoďte hlbšie. V cca 5,5mm hĺbke sú na x2-jke SMD-čka. Značka 4mm na noži isto pomôže. IHS som mal úspešne odrezaný a tak som trochu jemnejšie zapáčil nožom. Cmuk sa nekonalo. Znelo to skôr ako škvrk.

Zlomil som mu väz. Čip spolu aj so zdrapom niekoľkých vrstiev plošáku ostali na IHS v jednej ruke, plošák s nepoškodenými SMD-čkami v druhej. Sakra! Hodil som ho do tašky a dlho, predlho som ešte nemohol zaspať...

Na druhý deň som v práci IHS nahrial teplovzdušnou pištoľou a čip som sňal. Zobral som so sebou aj kvapku spájky ktorá kvapla na dlážku. Zistil som že spájka sa topí @ 170-tich stupňoch. Keby som to bol vedel, tak IHS za mierneho páčenia niekoľkých nožov nahrejem a mohol som byť v suchu. Lepšie by však bolo, keby som sa procáku nechytal, iba dal odbrúsiť cca 1mm z hrúbky IHS a urobil si priamo obramok na vodu na IHS z medi. Ten by som potom epoxidom nalepil na procák, dal by som tam dekel s vstupom a výstupom na vodu a bolo by hotovo. Keby som bol vedel, že čip je naspájkovaný. Však teplotná vodivosť takejto spájky je niekoľko násobne lepšia ako tej najlepšej teplovodivej pasty. Takže by sa mi určite viacej oplatilo nechať nacínovaný čip na IHS, teda kompletný procák a priamo vodou chladiť obrúsený IHS. Najväčšia sranda je, že som ten obramok na vodu dal medzičasom robiť.

Mohol som byť za vodou a na vodu, no teraz som na prášky. Fachám na Semprone bez IHS s lešteným AC Alpine 64. Zatiaľ sa mi ho podarilo nataktiť na 2080MHz@1,375V. Test teploty po hodine 100 percentného zaťaženia CPU ukazuje 54 stupňov. Ramka mi beží po odňatí 512MB modulu na cca 850Mhz @ 1,9V (5-5-5-21) s pôvodným deličom. A RAID0 vyskladám až keď prejdem Titan Quest upgradnutý medzičasom na TQ Immortal Throne. Vodu dám dokopy v priebehu 1-2 týždňov. Prerobím na vodu aj PSU. Život ide ďalej. Ďalej budem pokračovať v upgradoch kompu. Šetrím na RAM, CPU a hlavne grafiku. Potom zistím, že je to aj tak staré. Ale „našláplá“ voda mi ostane.

Prosím nezničte si drahý hardware v ošiali upgradu ako ja.

Zostávam s pozdravom.

Ľubo

Komentáre (32)
lil_b
teda pekne si dopadol ja som dopadol podobne ked som chcel dať dole heat spreader z môjho s754 semprona 3100+ ale fotky z netu "how to" som mal na athlona 3000+ a ten ma SMDčka zo spodu, kdež to môj sempík mal zvruchu... (to som nevedel) zobral som tenký nôž, šmik a už sa tešim že jéééj, a v tom sa mi SMDčka vyspali z HS... :( 754 sa nedala zohnať... kupil som MB939 + ath32+
Scorp
Krasny clanok...taka necakana prijemna zmena oproti tabulkam :)
gabriel
No v minulosti posielali citatelia kopec takych clankov staci skusit pozrier 2-3 roky dozadu :).
Pavel Čech
Clanok je naozaj prijemnou zmenou vo vodach pretaktovania :) Scorp: na ake tabulky narazas? Dufam, ze nie na tie moje :D
AmOK
Celkom som to nepochopil, to jadro bolo na IHS pripajkovane? Bola tam pajka namiesto pasty?? A64/754 som uz orezaval a bola tam biela pasta. Cin & kremik, to mi nejak nesedi. Ale nechcem sa hadat, Ty si rezal, nie ja. :) Clanok (skor poviedka) trosku dlhy, ale OK.
Michal Kiradžiev
proste spica... vyborne som sa zasmial. velmi pekny "clanok".
stanlord
to moze 1GB Ram + 512MB Ram bezat v dual channele? nemali by to byt nahodou rovnake moduly?
lkuzman
Ďakujem za pekné hodnotenie. článok je trochu dlhý, no nechcel som ho orezať o dôležité míľniky :) 2 AmOK: IHS na mojej x2 5200+ bol na sto pro pricínovaný. v technológii polovodičovej výroby sa na zadnú stenu waferu zvykne naprašovať (FVD) Au, Ag, Al, Pt... kvôli zlepšenému odvodu tepla z čipu.
W1dowM4k3r
Fakt super clanok... Som sa fajn pobavil hned z rana.. Treba castejsie nieco podobne :D potom sa lahsie pracuje cely den :P PS: Ak este nieco popachas na tom svojom kompe tak urcite zasa napis, aj ked to bude PRO (som zvedavy ako to dopadne) GL and Have a nice day!
KikoKK
... ako keby som cital vo svojej autobiografii obdobie 1992- sucasnost (1991 - pretakt 386SX33@40) ... nech je kremikove nebo zhovievave vsetkym mojim procakom a oroduju za odpustenie mojej pretaktovanej dusi
port77
pekne fotecky.. mam rad nahe cpu:)
palio
ucime sa na vlastnych chybach.
A2C
No tak zničiť si X2 5200+ tak to by som sa na to mohol vy*rať aby som mal o 3°C dole ale neva aspoň si sa poučil :-D
ondja
naozaj je lepsie ucit sa na chybach tych druhych ele nie vzdy to ide.pekny clanok
lkuzman
Keď už chudáčik dodýchal v mojich paprčiach, tak som mu aspon napísal kondolenciu v podobe tohoto článku.
palo1129
no dobrý clanok na pobavenie, poucenie, ale ja som sa aj tak dobre pobavil na 1 prispevku: ... nech je kremikove nebo zhovievave vsetkym mojim procakom a oroduju za odpustenie mojej pretaktovanej dusi
bubo47
super clanok, s peknymi fotkami, dobra zmena oproti recenziam a tabulkam :)
subz3ro
Velmi pekný a veľmi zábavný fejtón... len tak ďalej, udržať si tento štýl písania a určite privítam(e) častejšiu publikáciu tvojich výtvorov :) Good work!
lkuzman
Sranda musí byť aj keď vzduchu do vzduchovky nebude. Predpokladám, že sa mi budú hrnúť ponuky :D
gabriel
Ja som už chválil keď mi to bolo poslane :) fakt fajn.
Bdurex
Tak toto vsetko patri k poriademu overklokerovi..... : DD stava sa no ale sa mi pacilo na tom toto, ze si fakt na ten komp sporil!!!!
lkuzman
čaves, keďže mám doma rodinu a som obyčajný smrteľník, ostáva mi iba šetrenei. Však čo, pár mesiacov sa nenažereš :) (pivo...) a (ne)-máš :)
habr100
velmo dobre, potesia vzdy taketo skusenosti z "praxe"
mirrco
Ale nerozumiem preco is chcel dat dole ten krit z procaku alebo brusit tu kritku?Ta kritka je z mede a je postirebrena takze ju mozes dat celu do vody a nebude ti oxidovat, kiez ju obrusis obruzis aj striebro a po case ti ta med zhnedne nie?A uz nebude mat taku tepelnu vodivost
lkuzman
Mirrco, najprv som sňal IHS zo Sempronu kde bola medzi čipom a IHS teplovodivá pasta. Takisto som si myslel, že to bude takto vyriešené aj na X2-jke. Lenže nebolo. IHS je poniklovaná meď. Meď po čase nezhnedne keď použiješ správne aditíva do chladiacej vody.
DiwaSwina
mne sa paci part " ked sli deti spat" :-)) Pocuj a zena ti ako toleruje tuto tvoju maniu?? moja ma ide zozrat.. btw. pekny clanok vo vela veciach som sa nasiel :-)
l0k2
Odkedy si moja kupila bednu chieftec a zdedila moj predchadzajuci comp, tak to s nou ide dolu vodou :))) obrazne samozrejme. Tiez je rada ked tam ma nieco pekne, nebodaj svetielkujuce. Takze nejake to pochopenie pre moje utracanie obcas prezije.
lkuzman
Hlavne, že jej ide ten TQ a keď má rapel kúpi si nejaké háby. S mojou polovičkou sme skoro rovnakí... :)
DiwaSwina
tak to ste teda lucky, guys.. :-)) tato moja pc ani bohovi, tak solitaire a bleskovky na pol hodinu a dost
andydul
Tak sa mi zdá, že niektorí jedinci nemajú genetické predpoklady na upgradovanie kompov a tobôž nie na úpravy HW, na druhú stranu sú z nich možno vynikajúci rodičia - partneri, takže hlavu hore a skrinku od PC zaskrutkovať všetkými skrutkami a nakoniec skrutkám zrezať hlavy, keby náhodou... :)
lkuzman
Tieto múdrosti si isto pobral z vlastných skúseností, však?
gabriel
No sliapol si teda riadne vedla :), ale fakt riadne...
Pridať nový komentár
TOPlist