Mimozemšťania by sa mali podobať ľuďom

, Autor: Pavol Bobik

Podľa konvergentnej evolúcie rôzne druhy dospejú vo svojom vývoji k podobným znakom. 

Evolúcia prináša podobné riešenia rôznymi cestami. Podobný orgán sa môže vyvinúť u dvoch druhov nezávisle rôznymi cestami. Príkladom podporujúcim túto argumentáciu je oko chobotnice, ktoré je podobné tomu ľudskému. Spoločný predok chobotnice a človeka sa na vývojovom strome nachádza hlboko v minulosti, v slimákovi podobnom tvorovi žijúcom pred 550 miliónmi rokov. Ten tento komplexný orgán nemohol mať a tak sa oko chobotnice a človeka vyvinulo nezávisle do veľmi podobnej formy.

Evolúcia vo svojom výsledku preto nie je náhodná, ale vedie k podobným znakom u vyvíjajúcich sa druhov. Podľa paleontológa a evolučného biológa Conwaya Morrisa je evolúcia všadeprítomná a na podobných planétach sa život bude vyvíjať podobne. Tvrdí, že evolúcia na iných planétach dospeje k očiam, končatinám, inteligencii, výrobe nástrojov, ba dokonca k schopnosti mať orgazmus. Vo svojej knihe The Runes Of Evolution: How the Universe became Self-Aware, ktorá práve vyšla obhajuje myšlienku, že história života je omnoho viac predpovedateľná, než sme si kedy mysleli.

O svojej najnovšej knihe hovorí "Odložme celý strom života bokom, dokonca aj medzi cicavcami ľudia reprezentujú len jednominútové zablesknutie v ohromnej (a prevažne fosilizovanej) rozvetvenosti. Každý žijúci druh je priamym potomkom nesmierneho reťazca v súčasnosti už vymretých predkov, ale evolúcia sama o sebe je presným opakom priamosti. Skôr je to nekonečné objavovanie, skúmajúce ohromné priestory biologického hyperpriestoru. Táto kniha je pravdaže oslavou toho ako svet je (a bol) obývaný množstvom foriem, iskrivou tapetou života".

Myšlienku podobnosti mimozemské života životu pozemskému (na iných planétach podobných Zemi), životných foriem s končatinami, mozgom a inteligenciou prezentuje a popularizuje Conway už roky. Tentoraz prichádza s obrazom extraterestrálnych planét, na ktorých sa vyvinuli mnohé druhy a ekosystémy podobne ako na Zemi. Nájdu sa na nich napríklad predátori podobní žralokom, mangrovníky či huby. 

V súčasnosti sa búrlivo rozvíja naše poznanie exoplanét, planét pri iných hviezdnych systémoch. K tomuto momentu je potvrdená existencia 1854 planét mimo Slnečnej sústavy. Medzi nimi je veľký počet tých podobných Zemi, s podobnými podmienkami pre vývoj života. Aj keď úplne nerozumieme ako život vzniká,  je možné, že vzniká všade kde sú vhodné podmienky. Konvergencia potom hovorí, že evolúcia na týchto planétach povedie k vzniku inteligentného života.

Conway dochádza k Fermiho paradoxu, kde zvyšujúca sa istota existencie mimozemských civilizácii vedie k otázke prečo nevidíme príznaky ich existencie. Následne vedie k možnému záveru, že mimozemské civilizácie v určitej fáze svojho vývoja zanikajú. Conway k tomu hovorí "Takmer istota existencie ET-ho niekde tam vo vesmíre znamená, že niečo nevyšlo, a to zlým spôsobom. Nemali by sme byť sami, no sme.".

Neprehliadnite

o Fermiho paradoxe v článku: Interview so Sethom Shostakom o hľadaní mimozemských civilizácií
a o tom čo nám hrozí v článku Veľký filter: čo spôsobuje zánik civilizácii vo vesmíre? Diel 1.
a tiež v článku Stephen Hawking varuje pred technologickou singularitou
a napokon v článku Otvorený list o výskume umelej inteligencie

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
Mimozemský život
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

presne.. druhy sa prisposobuju prostrediu v ktorom ziju, v lese ked chces chytit mys tak asi s plutvami nepochodis, preto ma had slizku tvrdu kozu a nie ziabre, ze.. Problem je, ze na roznych planetach vobec nemusia byt rovnake podmienky ako tu u nas. Dokazom toho, ze mimici budu s najvacsou pravdepodobnostou absolutne uplne ini ako my je variabilita druhov na Zemi. To co vidis dnes je este prd, za historiu Zeme tu bolo tolko roznych organizmov, ze ich nespocitas na prstoch vsetkych ludi co kedy zili a budu zit...

alebo.. ked na Mesiaci spravime zakladnu a prejde tam dostatocny pocet generacii, tych ludi nezaradis do homo sapiens, kedze tam maju napr. cca 20% gravitacie oproti Zemi...

za vyvoj na danej planete vo velkej miere mozu aj nahody.. napr. keby pred 65M rokmi nekolidoval so Zemou veeeelky meteor, tak by tu mozno teraz sefoval Trex... Alebo este davnejsie pred tym, keby nevznikol Mesiac tak to tu vyzera radikalne inak a vysoko pravdepodobne by sme tu nepisali... Proste "nieco ako clovek" nieje nutnym vyvrcholenim vyvoja na danom mieste za danych podmienok. Plus je tu taka malickost, ze vesmir je kuuuuuuuuuuu*va velky, neda sa vnom zmysluplne cestovat...

ok, tak argument.. ked mal vesmir 20M rokov, este neobsahoval planetarne systemy a neobsahoval ani chemicke prvky z ktorych by mohli byt zlozene organizmy.. Napr. Slnko je hviezda 3. generacie = hmota Slnka uz boli pred tym 2 ine hviezdy. A to ma nejake 4-5mld rokov. 20M je vo vesmirnom veku menej ako pre teba milisekunda...

Poslať nový komentár

TOPlist