Mimozemšťania by sa mali podobať ľuďom

Podľa konvergentnej evolúcie rôzne druhy dospejú vo svojom vývoji k podobným znakom. 

Evolúcia prináša podobné riešenia rôznymi cestami. Podobný orgán sa môže vyvinúť u dvoch druhov nezávisle rôznymi cestami. Príkladom podporujúcim túto argumentáciu je oko chobotnice, ktoré je podobné tomu ľudskému. Spoločný predok chobotnice a človeka sa na vývojovom strome nachádza hlboko v minulosti, v slimákovi podobnom tvorovi žijúcom pred 550 miliónmi rokov. Ten tento komplexný orgán nemohol mať a tak sa oko chobotnice a človeka vyvinulo nezávisle do veľmi podobnej formy.

Evolúcia vo svojom výsledku preto nie je náhodná, ale vedie k podobným znakom u vyvíjajúcich sa druhov. Podľa paleontológa a evolučného biológa Conwaya Morrisa je evolúcia všadeprítomná a na podobných planétach sa život bude vyvíjať podobne. Tvrdí, že evolúcia na iných planétach dospeje k očiam, končatinám, inteligencii, výrobe nástrojov, ba dokonca k schopnosti mať orgazmus. Vo svojej knihe The Runes Of Evolution: How the Universe became Self-Aware, ktorá práve vyšla obhajuje myšlienku, že história života je omnoho viac predpovedateľná, než sme si kedy mysleli.

O svojej najnovšej knihe hovorí "Odložme celý strom života bokom, dokonca aj medzi cicavcami ľudia reprezentujú len jednominútové zablesknutie v ohromnej (a prevažne fosilizovanej) rozvetvenosti. Každý žijúci druh je priamym potomkom nesmierneho reťazca v súčasnosti už vymretých predkov, ale evolúcia sama o sebe je presným opakom priamosti. Skôr je to nekonečné objavovanie, skúmajúce ohromné priestory biologického hyperpriestoru. Táto kniha je pravdaže oslavou toho ako svet je (a bol) obývaný množstvom foriem, iskrivou tapetou života".

Myšlienku podobnosti mimozemské života životu pozemskému (na iných planétach podobných Zemi), životných foriem s končatinami, mozgom a inteligenciou prezentuje a popularizuje Conway už roky. Tentoraz prichádza s obrazom extraterestrálnych planét, na ktorých sa vyvinuli mnohé druhy a ekosystémy podobne ako na Zemi. Nájdu sa na nich napríklad predátori podobní žralokom, mangrovníky či huby. 

V súčasnosti sa búrlivo rozvíja naše poznanie exoplanét, planét pri iných hviezdnych systémoch. K tomuto momentu je potvrdená existencia 1854 planét mimo Slnečnej sústavy. Medzi nimi je veľký počet tých podobných Zemi, s podobnými podmienkami pre vývoj života. Aj keď úplne nerozumieme ako život vzniká,  je možné, že vzniká všade kde sú vhodné podmienky. Konvergencia potom hovorí, že evolúcia na týchto planétach povedie k vzniku inteligentného života.

Conway dochádza k Fermiho paradoxu, kde zvyšujúca sa istota existencie mimozemských civilizácii vedie k otázke prečo nevidíme príznaky ich existencie. Následne vedie k možnému záveru, že mimozemské civilizácie v určitej fáze svojho vývoja zanikajú. Conway k tomu hovorí "Takmer istota existencie ET-ho niekde tam vo vesmíre znamená, že niečo nevyšlo, a to zlým spôsobom. Nemali by sme byť sami, no sme.".

Neprehliadnite

o Fermiho paradoxe v článku: Interview so Sethom Shostakom o hľadaní mimozemských civilizácií
a o tom čo nám hrozí v článku Veľký filter: čo spôsobuje zánik civilizácii vo vesmíre? Diel 1.
a tiež v článku Stephen Hawking varuje pred technologickou singularitou
a napokon v článku Otvorený list o výskume umelej inteligencie

Zdroj: phys.org

Komentáre (31)
passco
Také komické niečo také čítať.. Keď nechápeme ani jednu miliontinu. Akurát dobrá scifi poviedka
Pjetro de
Konvergencia evolucie je prazdny pojem. Vsetko sa prirodnym vyberom vyvija tak, aby to bolo schopne prezit vo svojom zivotnom prostredi. Ked to bude potrebovat zrak a zrak sa ukaze ako fajn vec pre dostatocne zlozitu entitu, tak ho bude mat (dazdovka zrak nepotrebuje, jastrab ano). Dalej to konstatovanie v nadpise ze by sa mali podobat ludom .... no. Hovorime o zmysloch ci koncatinach, ale aj ked by mal taky tvor zmysly ako napr. stavovce ci nejake tie koncatiny, tak sa voooooooooooobec nemusi podobat cloveku. Zamyslime sa nad fyziologoiu a telesnou konstrukciou. Clovek ma rovinnu symetriu tela I (velke i). A to prosim pekne kde je napisane ze taku istu symetru musi mat aj ufon? Co ked bude mat symetriu 5-cipej hviezdy jak morska hviezdica s 5 koncatinami, lebo to bolo prave to najvhodnejsie v jeho prostredi? Co ked bude mat symetriu O (velke óó) jak meduza? Ano velmi to laka na symetriu tela I (ktoru maju na Zemi asi vsetky stavovce a nielen tie), ale to vonkoncom nemusi platit. Ked vidim obrazok mimozemskej inteligentnej formy zivota jak takeho ufonca (zeleneho, sedeho ...) a velkymi ocami a gebulou co sa inak podoba cloveku (samozrejme symetria tela je I), tak ma slak trafa od tej primitivity... Nemame ani len sajnu, jak mozu vyzerat !
simona
tak tak a najlepšom prípade sa vyhubili oni sa mi ako to momentálne robíme my...potom je druhá varianta že pôjdu obývať iné svety ako to máme v pláne my ale verím tomu že keby sem prišli asi by nás skôr zničili a mali v pláne to tu obsadiť ako sa mierumilovne baviť...mierumilovní žijú na svojích planétach ktoré neponičili a nemajú dôvod vyhľadávať iné domovy...
Pjetro de
Myslim ze prave tu na tomto portali bol clanok o tom, ze ak uvazujeme o civilizaciach (v celoplaneratnom zmysle) o priatelskych/naivnych/dobrych, neutralnych a agresivnych, tak "prirodnym" ci skor vermirnym vyberom to dospeje tam, ze preziju agresivne civilizacie. Teda najlepsie je byt agresivnou civilizaciou. Teda ak nejaku skontaktujeme, je mensia sanca ze ta civilizacia bude neutralna alebo priatelska. Takze o ten kontakt by sme sa az tak krkolomne pokusat nemuseli, kedze pri ich vyssiej vyspelosti by to pre nas nemuselo dopadnut dobre. Tvoj postreh je tiez zrejme pravdivy, resp. nieco na nom bude. Mozno je vo vesmire trendom, ze prv jak civilizacia (vzdy myslene v celoplaneratnom zmysle) dospeje do isteho stiadia vyvoja (napr. prv jak dosiahne Kardashevov stupen 1), tak sa sama znici.
etpozemstan
Kdesi som čítal vedecký článok, že človek nie je z tejto planéty už len pre to, že na rozdiel od ostatných živočíchov, človek má telo navrhnuté pre prostredie o 6% nižšou gravitáciou a vraj aj preto trpíme na tak veľké množstvo chorôb
elementar
uz clanok je nonsense ale tvoj prispevok to cele prestrelil s prehladom...
elementar
uz clanok je nonsense ale tvoj prispevok to cele prestrelil s prehladom...
passco
K tomu len dodám, že ak by sme boli súčastou evolucie a tejto prírody, tak by sme mali prirodzeného nepriatela a nenarúšali by sme chod ekosystemu. Takže buď sme chyba v evolucií alebo to čo píšeš
Pjetro de
Definuj chybu v evolucii. Aj Tyranosaurus Rex bez prirodzenych nepriatelov bol chybou v evolucii?
jozze
snad si naivne nemyslis, ze ty si prvy koho budu informovat ohladne mimozemstanov.
Nezmar1
Nemyslím, že konvergencia evolucie je prazdny pojem. Clanok netvrdi, ze musia byt rovnaki, ale ze by sa mali podobat. Samozrejme zavisi aj, ci sa zivot musí vyvijat nutne ako 3D a na uhlikovej baze, ako je to na Zemi. Zivocichy na Zemi, ktore maju vyvinutu nervovu sustavu, su bud bez symetrie (Hubky), alebo maju lucovitu/radialnu sumernost (spominana hviezdica, ale aj meduza) a potom bilateralnu (velke I). Bilateralna sumernost je vsak evolucne pokrocilejsim typom, pretoze umoznuje cefalizaciu - rozdelenie na "predny" - hlavovy a chvostovy koniec, s koncentraciou mozgovych uzlin a zmyslových receptorov na primarnom pole tela. Toto sa ukazalo z evolucneho hladiska ako vyhodnejsie z hladiska adaptacie na prostredie a primerane reakcie, preto je pravdepodobné, že aj ET na istom stupni rozvoja mozgu by zrejme prekonal podobny vyvoj. S tym nasledne suvisi aj pohyb. Clankovane koncatiny sa tiez ukazuju ako vyhodnejsi typ oproti "bezkostrovym" chapadlam, noham ci inym ustrojom napriklad ostnatokozcov (hviezdice) ci makkyse. Samozrejme to platit nemusi a vynimky su, aj spominane ostnatokozce su fylogeneticky pokrocilejsie oproti bilateralnym makkysom, ale prekonali regresny vyvoj spat k lucovitej sumernosti, cim vsak ostali na danom stupni vyvoja. Mas pravdu, nemame sajnu, ako mozu vyzerat, ale iste zakonitosti mozu napovedat. Variabilitu by som videl asi skor v detailoch (pocet napr. oci, koncatin, ich zakoncenie), nez v zakladnej strukture. Ak teda, pravdaze, su.
Pjetro de
Suhlasim. Su indicie co moze byt vyhodne. Ale to neznamena ze ufon vyzera tak isto jak chlapik v zelenom plysovom kostyme.
Terradyn11
Fesi. Porovnavat jastraba a dazdovku je ako porovnavat auto a motorku... Organizmy zijuce v podobnom prostredi maju aj podobnu stavbu tela. neviem si predstavit rybu bez plutiev ako plava vo vode. Alebo anakondu, ktora sa snazi plazenim dobehnut antilopu, ktora bezi tak 60km/h... Sorry, ale fyzika a chemia plati vsade rovnako, takze spolocne crty tam budu. pretoze na pracu s nastrojmi potrebujes ruky, na prenasanie tazkych telies potrebujes mat kostru, bez nej by si nezdvihol ani sameho seba atd... Ver, ze tvor zo zeme a mimozemstan, ktory ziju v dost podobnych podmienkach budu mat aj nejake spolocne crty... to je ako povedat, ze nemusia poznat elektrinu, kedze su z ineho sveta. Ale bez elektriny niesi schopny sa pohnut dalej vo vyvoji...
roob
presne.. druhy sa prisposobuju prostrediu v ktorom ziju, v lese ked chces chytit mys tak asi s plutvami nepochodis, preto ma had slizku tvrdu kozu a nie ziabre, ze.. Problem je, ze na roznych planetach vobec nemusia byt rovnake podmienky ako tu u nas. Dokazom toho, ze mimici budu s najvacsou pravdepodobnostou absolutne uplne ini ako my je variabilita druhov na Zemi. To co vidis dnes je este prd, za historiu Zeme tu bolo tolko roznych organizmov, ze ich nespocitas na prstoch vsetkych ludi co kedy zili a budu zit... alebo.. ked na Mesiaci spravime zakladnu a prejde tam dostatocny pocet generacii, tych ludi nezaradis do homo sapiens, kedze tam maju napr. cca 20% gravitacie oproti Zemi...
Pjetro de
Suhlasim ze fyzika a chemia platia vsade, ale to opat a raz a zasa neznamena, ze chlapik prezleceny do kostymu bude na nerozoznanie od ufona. Nech maju uhlikovy zaklad, ale ak sa vyvinuli na planete s 200% gravitaciou nasej, inej atmosfere, UV ziarenim (ano, to uz len fotosynteza by tam musela vyrezat uuuuuuuuuuple inak, ak by tam vobec bola) pri velkej horucej hviezde, povrchovou teplotou 70C s povrchom pokrytym horucimi mocariskami, 58-mesacnym rokom a 91-hodinovym dnom, s inym zlozenim planetarnej kory, no asi sa moc nebudu podobat na ludi. Tvoje konstatovanie o elektrine sa sice dnes zda ako jasne, ale z dlhodobeho hladiska moze byt nespravne. V 18 storoci (ked elektrina bola len taka nezname, divotvorna, absolutne neuzitocna hracka) by si povedal: "ale bez pary niesi schopny sa pohnut dalej vo vyvoji" ... a kde je dnes para ... ani v hydraulike ... Eletrina moze byt len prechodove stadium, ktore ako zacalo, tak skonci.
karolína
no jasné =D
Mairiam
Prípadná podoba mimozemšťana na človeka by vyplynula len z dvoch možných dôvodov: - spoločný predok v zabudnutých časových slojoch minulosti - najefektívnejší vývin druhu v daných podmienkach a prostredí
roob
za vyvoj na danej planete vo velkej miere mozu aj nahody.. napr. keby pred 65M rokmi nekolidoval so Zemou veeeelky meteor, tak by tu mozno teraz sefoval Trex... Alebo este davnejsie pred tym, keby nevznikol Mesiac tak to tu vyzera radikalne inak a vysoko pravdepodobne by sme tu nepisali... Proste "nieco ako clovek" nieje nutnym vyvrcholenim vyvoja na danom mieste za danych podmienok. Plus je tu taka malickost, ze vesmir je kuuuuuuuuuuu*va velky, neda sa vnom zmysluplne cestovat...
pe3kx
v prvom rade skusme pouzit logiku kolko je vo vesmire galaxii? kolko je v nich soloarnych systemov? to su take velke cisla ze momentalne pre ne nemame ine meno ako nekonecno. Aka je teda pravdepodobnost ze niekde inde ako na zemi je zivot? bud sa neda vyratat, alebo nekonecna preco nas nekontaktovali? ak su na nasom vyvojovom stupni nemaju na to pravdepodobne prostriedky, rovnako ako my. ak su s vyvojom v predstihu je to ako keby sme davali technologiu urychlovaca castic mravcom. Mravci by ju nevedeli pochpoit, nepotrebuju ju este taky detajl, niekde som cital ze vhodne podmienky pre zivot boli uz ked mal vesmir okolo 20 milionov rokov, takze znova existuje pravdepodobnost, ze najstarsia forma zivota vo vesmire je cca 14mld rokov stara
Shatterhand
Keby si aspoň ty tú logiku používal, že. Pravdepodobnosť sa rovná nekonečno - svedčí za všetko :D A vhodné podmienky pre život keď mal vesmír 20 miliónov rokov...niekde si čítal. Ja som niekde čítal, že vtedy už dinosary cestovali medzihviezdnym priestorom.
pe3kx
gratulujem, tvoje argumentacne prostriedky su pre mna nedostizne
passco
Tomu sa hovorí .. Ludská hlúposť je nekonečná :D
roob
ok, tak argument.. ked mal vesmir 20M rokov, este neobsahoval planetarne systemy a neobsahoval ani chemicke prvky z ktorych by mohli byt zlozene organizmy.. Napr. Slnko je hviezda 3. generacie = hmota Slnka uz boli pred tym 2 ine hviezdy. A to ma nejake 4-5mld rokov. 20M je vo vesmirnom veku menej ako pre teba milisekunda...
pe3kx
uderil si klinec po hlavicke, ale praveze uz vo veku 12-20 milionov rokov bolo vsetko potrebne, (potrebne prostriedky su prostredie, stavebny material a cas?), "tazke" prvky su produktom hviezd, ale nikdo netvrdi ze tam behali ludia na baze uhliku ale je to len teoria, takze to moze byt pravda alebo len teoria
zibi
ty si asi nejaky vsevedko, tak nam povedz vsetkym ako to vo vesmire funguje. Milujem, ked rozne, niekedy aj zaujimave uvahy v diskusiach, pokazia takíto hnidopichovia ako ty....
passco
Najvtipnejšie je na tom to, že hladáme signál, ktorý môže byť miliony rokov starý a tá civilizacia už dávno nemusí existovať. Keby to zoberem po lopate, že niekde vznikol život ako u nás a vývoj bol v podobnom časovom horizonte, len dajme tomu oni boli pred 10 000 rokmi (co je nic z casoveho useku) tam kde sme my teraz. Tak je možné, že už cestujú po vesmíre. Ale aká je šanca, že nájdu nás alebo inú civilizáciu.. Aj keby ti trvalo 24 hodín cestovanie k jednemu systému, tak nemáš šancu ani za milion rokov precestovať väčšinu galaxií a nie to ešte nájsť tú šťastnú planétu s životom
Pjetro de
Clovece musis mat velmi malu abstrakciu na cisla. Tak ja ti prezradim, ze odhadovany pocet galaxii vo VIDITELNOM vesmire je cca 100 miliard (10^11). Vsimas? Aha to cislo ma meno! Ak je v kazdej radovo cca 100 milard hviezd, tak to mame 10^22 hviezd vo viditelnom vesmire. Ale ukazuje sa, ze to moze byt 10x viac, teda 10^23. Pre tvoju info 10^23 je v dlhej nomenklature 100 triliárd, alebo desatina kvadriliónu. To je od nekonecna presne tak isto daleko, ako desatinne cislo 0,0000000......nuly po koniec viditelneho vesmiru teda 14,7 mld ly.......a na konci ..........0000001. https://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_large_numbers kapitola "Extensions of the standard dictionary numbers" druha tabulka v tejto kapitole. Amici pouzivaju short-scale. Proton ma zivotnost min. radovo 10^38 rokov a pocet castic vo viditelnom vesmire je cca 10^79. Obe tieto cisla maju mena, ale je uplne kontraproduktivne ich nazyvat menami. Keby bol cely viditelny vesmir bezo zbytoku vyplneny protonmi, bolo by ich menej ako 10^119. Zhruba za taky cas (10^120 rokov) by sa vyparila aj ta najvacsia ultra-mega-brutal-obria cierna diera s hmotnostou milionov galaxii. No a pocet vsetkych mozny stavov vo vsetkych elementarnych planckovych casoch vo vsetkych moznych elementarnych planckovych priestoroch (nazvime si to ako chceme, napr. superstruny) je mensi ako 10^(10^245). Toto cislo vyjadruje entropiu celeho viditelneho vesmiru. 10^(10^245) = 10^1000000000...(245 nul). Opat k nekonecnu neni nijak blizsie jak desatiine cislo 0,000000000000......vieme co.....00000001. A co tak cislo 10(^10)^10)^10)^10)^10)^10)))))) teda zhora (v zapise sprava) zdruzene asociovane umocnovanie - aby poskytlo co najvacsie vysledky. Taka mocninova vezicka siestich desin. Inak povedane 10 tetrovane na siestu. Vsetky tieco cisla su ale o nicoim v cisto abstraktnych matematickych uvahach o ozaj velkych cislach, kde nasadzujeme operacie tetracia, kvintacia, sextacia, septimacia ...... centacia .... a kde je potrebny sofistikovany zapis tychto cisel (napr. Conwayova sipkova notacia), kedze zhora zdruzena exponencialna veza desin cez celu A4rku, alebo az po koniec vesmiru, je dost NEEFEKTIVNY PRD, kedze na zapis tak "maleho" cisla potrebueje dlzku vesmiru. Nemas predstavu co v daaaaaaavno rozvinutych abstraktnych matematickych uvahach zmenana pojem velke cislo. Avsak nic z toho nie je nekonecno, pretoze nekonecno nie je cislo. No a keby bol vesmir ozaj nekonecny v matematickom zmysle (nekonecny co do objemu a poctu castic/stavov), malo by to aj svoje nasledky. Nekonecny nie v zmysle ze nema hranicu. Aj povrch gule nema hranicu, nikdy nepridem na okraj a nespadnem, ale povrch gule ma konecny plosny obsah.
Pjetro de
Zatvorkova chybycka se vloudila, 10 tetrovane na 6 je 10(^10(^10(^10(^10(^10(^10)))))). Prve zatvorky tam boli opacne. Mozme pouzit zapis 10&6 ako dalsi znak na klavesnici po strieske (kt. predstavuje umocnovanie), kedze tetracia je opakovane umocnovanie, ako nasobenie je opakovane scitanie atd ...
Áno
S prihliadnitím na kozmologické parametre rozsiahlosti vesmíru ku ktorej sme dospeli síce nijak závratne výkonnou pozorovacou technikou , ale už i v tomto meradle je úvaha , že sme sami dosť egoistická . Nechceme si totiž pripustiť existenciu vyspelejšej civilizácie ,pretože jej vtláčame naše technologie , na základe ktorých sme my , Pozemšťania , nič z mimozemského života neobjavili . Je to možno vec svetonázoru , možno viery . Možno budeme prekvapení . loo percentná ostota v zmysle neexistencie niektorej alternatívy neexistuje .
johan_z_marsu
tym ' loo %' si ma uplne zmiatol!
Frgala
Na tému mimozemšťania je ešte zavčasu. Najprv treba poriadne dokončiť tému terorizmu. Potom nastane obdobie strašenia mimozemšťanmi.
Pridať nový komentár
TOPlist