Inauguračný štart rakety Vega

, Autor: Pavol Bobik

Štart úplne novej rakety sa neprihodí každý deň. Práve naopak, je to dosť zriedkavá udalosť. Dnes štartuje na svoj prvý let ľahký nosič Vega.

Európska vesmírna agentúra ESA raketou Vega doplní svoj rad nosičov o ľahký lacný nosič schopný umiestniť na nízku orbitu Zeme náklady s hmotnosťou od jedna a pol do dvoch ton. Celkovo jej vývoj, ktorý žačal v roku 1998 stál ESA 710 miliónov EUR. Tieto si rozdelilo sedem členských krajín ESA, najväčším dielom prispelo Taliansko (58.4% nákladov) a Francúzsko (25.3%).

Mať vo svojej flotile viacero nosičov rôznych nosností je dôležité z ekonomického hľadiska. Agentúra vlastniaca škálu nosičov od ľahších po najťažšie dokáže vyniesť do vesmíru náklady za optimálnu cenu. Európska vesmírna agentúra okrem svojho ťažkého nosiča Ariane 5 najnovšie do svojej flotily zaradila ruské Sojuzy štartujúce z Francúzskej Guayany, ktoré pokrývajú rozpätie nákladov medzi Ariane 5 a Vegou.

Jedným z najzaujímavejších budúcich plánovaných nákladov, ktoré ma Vega vyniesť do vesmíru je testovací model európskeho miniraketoplánu pravdepodobne ešte v roku 2013.

Prvý štart rakety Vega môžete v priamom prenose sledovať dnes od 10:40 stredoeurópskeho času na tejto stránke ESA.

 

Aktualizácia 12:12 : Vega v plánovaný čas úspešne odštartovala z kozmodrómu ESA vo Francúzskej Guayane. Od štartu až po vypustenie dvoch talianskych satelitov a siedmich pikosatelitov (CubeSat) prebehlo všetko hladko bez najmenších problémov. Ostáva pogratulovať ESA k úspešnému štartu a k dokončeniu kompletizácie jej flotily raketových nosičov.

 

Vega pripravená na štart. Credit: ESA

 

 

Zdroj: esa.int

Kľúčové slová
ESA, Vega
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist