Streacom FC5 Evo - snobská HTPC skrinka. Pasívna!

, Autor: Michal Kiradžiev

Po FC8 Evo tu máme ďalšiu úplne pasívnu skrinku z produkcie Streacom, reprezentanta segmentu HTPC skriniek s "Hi-Fi" dizajnom, exkluzívnym spracovaním a veľmi vysokou cenou.

Streacom FC5 Evo - Príslušenstvo, Špecifikácie, Exteriér

Hneď deväť z trinástich skriniek Streacom si hovorí "fanless" a výrobca ich za istých podmienok (ktoré ale presne nešpecifikuje) neváha odporučiť aj pre výkonnejšie zostavy s procesorom s TDP na úrovni 95W. V recenzii FC8 Evo sme sa na vlastnej koži presvedčili, že v miestnosti s izbovou teplotou 23°C a bežnými "poveternostnými" podmienkami skrinka siaha na dno svojich možností už pri použití štvorjadra i5 3570K s TDP 77W.

Streacom FC8 Evo - recenzia pc.zoznam.sk

FC5 Evo je v špecifikáciách rovnako ambiciózna, s dôvetkom, že odporúčané optimum je procesor s TDP 65W, maximum už spomínaných 95W. Z technických príčin, na ktoré som, bohužiaľ, prišiel až pri skladaní zostavy, nebudem môcť použiť rovnaký hardvér ako v teste FC8 Evo. Layout základnej dosky Gigabyte Z77N-WiFi, konkrétne pozícia procesorového socketu, nedovoľuje korektnú montáž heat-pipe trubíc, resp. prepojenie s kostrou skrinky.

Aby ste sa vyhli obdobným peripetiám, preverte si kompatibilitu vašej základnej dosky s konkrétnym modelom vopred. Na stránkach Streacom nájdete prehľadného sprievodcu montážou a všetku potrebnú dokumentáciu týkajúcu sa hardvérových obmedzení. Je na škodu, že naň výrobca vôbec neupozorňuje v popise produktu, resp. špecifikáciách. Na moje odporúčanie výrobca link pridal ku každému relevantnému produktu.

O pomoc pri zhodnotení chladiacich kapacít FC5, resp. FC5 Evo som preto požiadal Gaba Očenáša, ktorý skrinky použil v niekoľkých zostavách pre zákazníkov svojho eshopu tichepc.sk. Jeho komentár nájdete v poslednej kapitole. Poďme sa už venovať samotnej FC5 Evo.

 

Príslušenstvo

Zabalenie príslušenstva je v porovnaní s FC8 Evo jednoznačným krokom vpred. Krabička je vystlaná tvrdou tmavou penou s presne tvarovanými priehradkami na štyri heat-pipes, hliníkové bloky, dve tuby teplo vodivej pasty a vrecká so skrutkami. Veľmi podobne balí Noctua príslušenstvo k NH-L9i.

Čiernu škatuľku s príslušenstvom nájdete v spodnom penovom bloku.

Kompletný obsah balenia.

 

 

Špecifikácie

Streacom FC5 Evo
Materiál
hliník, 10mm predný panel
Základná doska
micro-ATX, mini-ITX
Pozície pre mechaniky/disky
Externé:
1x slim slot-in optická mechanika
Interné:
3x 3,5", za 2x 3,5" alternatívne 4x 2,5" (pri použití mini-ITX dosky)
1x 3,5", 3x 2,5" (pri použití micro-ATX dosky)
Chladenie
Štandardne dodávané ventilátory (0):
-
Voliteľné ventilátory (0):
-
Počet PCI slotov
1 (cez riser kartu, alternatívne 1 nízkoprofilová)
Predný I/O panel
2x USB 2.0 (USB 3.0 ready, káble predávaný separátne)
On/Off tlačidlo
1x Power LED
IR ready (ovládač s prijímačom predávaný separátne)
Rozmery
60mm (výška)
435mm (šírka)
325mm (hĺbka)
Objem8,5l
Hmotnosť
5,2kg
Orientačná cena
~247EUR s DPH (priemerná cena, september 2013)
Stránka produktuStreacom FC5 Evo
Graf ceny produktu Streacom FC5 Evo poskytuje server Heureka.sk

Exteriér

Ako prvá vás pri rozbaľovaní zaskočí hmotnosť, ktorá len mierne prevyšuje päť kilogramov (5,2kg). Pre porovnanie, mini-tower Lian Li PC-V650 s objemom 39 litrov váži rových päť. Obe sú síce celohliníkové, no tajomstvo spočíva v hrúbke materiálu. Kostra FC5 Evo je vyrobená z dvoj a čelo s bokmi dokonca z desať milimetrov hrubých platní hliníka (podobný kúsok si dovolil SilverStone pri SG08 (rovnako ITX)).

Dizajn skriniek Streacom sa dá označiť za minimalistický, čo jednoznačne deklaruje aj model FC8 Evo. Svoje miesto vidí v modernej obývačke, kde pôjde zladiť prakticky k čomukoľvek rovnako placatému. Ak sa vám pod televízorom "povaľuje" zosilňovač v striebornej farbe, aj na to majú Holanďania recept.

Výška FC5 Evo nepresiahne 60mm, široká je 435mm a nábytkovú skrinku musíte mať hlbokú minimálne 325mm + priestor dopojenie kabeláže zozadu.

FC5 Evo len ťažko zaprie rukopis dizajnérov Streacom. Na svoje by si isto prišiel aj nebohý Steve Jobs, známy posadnutosťou obdĺžnikmi so zaoblenými rohmi. :-)

Pridávam aj tradičné porovnanie s ostatnými testovanými ITX a micro-ATX skrinkami z hľadiska vnútorného objemu. Druhá priečka pre FC5 Evo je neodškriepiteľná (fakty nepustia), ale treba priznať, že oba Streacomy sú vyslovené bonbóniky, kde bude akékoľvek porovnanie s ostatným osadenstvom len zrovnávaním hrušiek s jablkami.

Ak sa pokúsime vybrať vyslovene HTPC skrinky, okruh sa nám zúži na dva modely - SilverStone GD06 a SilverStone GD07, obe však určené pre inú cieľovú skupinu či už z pohľadu rozmerov, ceny alebo potenciálneho výkonu zostavy, ktorú do nich viete poskladať.

 

Kľúčové slová
FC5 Evo recenzia, FC5 Evo review, HTPC, ITX, micro-ATX, mini-ITX, počítačové skrinky, Streacom, Streacom FC5 Evo
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

TOPlist