WISE na ceste za chladnými hviezdami a neobjavenými galaxiami

Raketa Delta II dnes úspešne vyniesla do vesmíru infračervený teleskop WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer), ktorý bude snímať celú oblohu v infračervenej oblasti spektra.

Na rozdiel od iných infračervených teleskopov ako napríklad Spitzer, ktoré môžu pozorovať len malý výsek oblohy, WISE, ako hovorí W (wide) v jeho mene bude sledovať celú oblohu. Infračervené žiarenie sa v spektre nachádza hneď vedľa viditeľného žiarenia, má nižšie energie a známe je napríklad z tepelných snímok objektov. V infračervenej oblasti spektra žiaria chladnejšie objekty vo vesmíre (chladnejšie než bežné hviezdy).

Pokiaľ teda Spitzer sleduje vybrané objekty v infračervenej oblasti, WISE bude hľadať chladné objekty o ktorých doteraz nevieme ako sú najchladnejšie hviezdy, tmavé asteroidy a galaxie.

Jedným z najsenzačnejších výsledkov aké môže priniesť je objav hviezdy bližšej k Slnku ako je Proxima Centauri. Je možné, že kdesi bližšie než je táto najbližšia známa hviezda je chladná hviezda o ktorej nevieme. WISE by ju mohol nájsť.

 


Credit: NASA


Štart prebehol zo základne Vandenberg Air Force Base v Kalifornii 15:09 stredoeurópskeho času a WISE bol úspešne umiestnený na svoju orbitu 525 kilometrov nad povrchom Zeme. Celý 560 kilogramový satelit je chladený na teplotu mínus 256 stupňov Celzia (17 kelvinov) aby jeho vlastné žiarenie nenarušovalo snímaný obraz. Takto bude chladený nasledujúcich 10 mesiacov, pričom prvý poslúži na kalibáciu a kontrolu inštrumentu a počas šiestich nasledujúcich zosníma celú oblohu. Jeho merania a objavy poslúžia v budúcnosti ako základ pre merania jeho nasledovníkov akým bude napríklad James Webb Space Telescope, ktorý je priamym nasledovníkom Hubble-oho vesmírneho teleskopu a bude tiež sledovať oblohu v infračervenej oblasti spektra.

Komentáre (4)
1adad1
super clanok
bhawk
vdaka moc za info, napriklad ani spaceweather o tom neinformovali. :(
rottenkiwi
Tu http://wise.ssl.berkeley.edu/mission.html pisu, ze je to 15 * nad 0 K, co je cca. -258 *C. Inac vyborne info, mohlo by ich byt aj viac. :)
Pavol Bobik
Tu pisu http://www.nasa.gov/mission_pages/WISE/mission/index.html 17 Kelvinov - mozno bude takychto clankov viac :)
Pridať nový komentár
TOPlist