EN

VIanočná hviezda v najdlhšiu noc roka

Jupiter a Saturn nám tento rok pripravia vo vianočný čas pekné divadlo. Práve v najdlhšiu noc roka, v deň slnovratu 21. decembra sa ich zdanlivé pozície na oblohe takmer spoja a vytvoria Vianočnú hviezdu.

Ide o úkaz, ktorý nastáva približne každých 20 rokov, no v decembri sa nevyskytol už stáročia. Naposledy sa také niečo stalo v stredoveku pred 800 rokmi. 

Pôjde o najväčšie priblíženie od roku 1623. Pravdaže, obe planéty budú v tento moment stále od seba vzdialené stámilióny kilometrov, no pri pozorovaní zo Zeme sa ich pozície na oblohe budú takmer zhodovať. Konjunkciu Vianočnej hviezdy, ktorú tiež volajú Betlehemská bude možné pozorovať nad juhozápadným horizontom blízko súhvezdia Kozoroha.

Podobné priblíženie nastane aj o 60 rokov v roku 2080. Z globálnejšieho pohľadu bude priblíženie v roku 2020 ôsmym najbližším v prvých troch tisícročiach, obe planéty budú od seba len 6.1 arcminúty. S pomocou teleskopu bude možné ich pozície v tento moment rozoznať. Konjunkcia nastane len šesť týždňov po ich heliocentrickej konjunkcii keď Jupiter a Saturn mali rovnakú heliocentrickú dĺžku. 

Zdroj: phys.org, Wikipedia

Pridať nový komentár
TOPlist