Vedci opisujú jednu z najväčších štruktúr vo vesmíre

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Tím vedcov z Inter University Centre for Astronomy & Astrophysics (IUCAA), and Indian Institute of Science Education and Research (IISER), identifikovali doposiaľ neznámy, extrémne veľký superzhluk galaxií umiestnených v smere k súhvezdiu Rýb. Jedná sa o jednu z najväčších známych štruktúr v blízkom vesmíre a nachádza sa vo vzdialenosti 4000 miliónov svetelných rokov od nás.

Zdá sa, že širokoškálové štruktúry vo vesmíre sú hierarchicky usporiadané, pričom galaxie spolu s plynom a temnou hmotou sa združujú v zhlukoch, ktoré sú organizované s ďalšími zoskupeniami – menšími skupinami, vláknami a veľkými prázdnymi oblasťami v „kozmickej sieti“, ktorá sa rozprestiera naprieč celým pozorovateľným vesmírom. Superzhluky galaxií sú najväčšie štruktúry v tejto kozmickej sieti. Je to reťazec galaxií a zhlukov galaxií, držiaci pohromade vplyvom gravitácie, často sa tiahnúci až niekoľko sto násobkov veľkosti zhlukov galaxií pozostávajúcich z desiatok tisíc galaxií.

Novo objavené supermračno galaxií s názvom "Saraswati" sa napríklad tiahne vzdialenosťou až 600 miliónov svetelných rokov a môže obsahovať hmotnosť ekvivalentnú viac ako 20 miliónov miliárd hmotností Sĺnk. Pojem "Saraswati" má indoeurópske korene – ide o názov, ktorý sa nachádza v starovekých indických textoch a označuje hlavnú rieku, okolo ktorej žili obyvatelia starovekej indickej civilizácie. Je to tiež názov bohyne, ktorá drží nebeské rieky. V dnešnej Indii je Saraswati uctievaná ako bohyňa poznania, hudby, umenia, múdrosti a prírody – múza všetkej tvorivosti.


Saraswati supercluster. Credit: Inter University Centre for Astronomy & Astrophysics (IUCAA)

Populárny model studenej tmavej hmoty vývoja vesmíru predpovedá, že ako prvé sa sformovali malé štruktúry akými sú galaxie, ktoré sa zhromažďujú do väčších štruktúr. Väčšina druhov tohto modelu nepredpokladá existenciu veľkých štruktúr ako je "Saraswati superzhluk galaxií" v súčasnom veku vesmíru. Objav týchto extrémne veľkých štruktúr však núti astronómov k novému premysleniu teórií o tom, ako vesmír nadobudol svoju súčasnú podobu.

Tento superzhluk galaxií je viditeľný vo veľkom prieskume vzdialených galaxií známym pod názvom Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Doposiaľ bolo objavených iba niekoľko pomerne veľkých supermračien galaxií: napríklad "Shapley Concentration" alebo "Sloan Great Wall" v blízkom vesmíre, zatiaľ čo supermračno "Saraswati" je oveľa vzdialenejšie.

 

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
astronómia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Vedci opisujú jednu z najväčších štruktúr vo vesmíre

Nas vesmir funguje ako objekt uzatvoreny do seba s Ciernou dierou v strede,podobne ako nasa galaxia.Ako rotuje,pritahuje vsetku hmotu v podobe podla miesta vyskytu do ciernej diery.Z nasho pohladu sa nam zda,ze sa od nas vsetko vzdaluje,ze sa vesmir rozpina.A ani sa nam to nemoze zdat inak,lebo objekt blizsie k velkemu tresku ma mensiu rychlost od nashomiesta,nakolko,ked sa rutime do Ciernej diery,a sme dalej od velkeho tresku,mame rychlost vacsiu.kedze nevieme urcit miesto inych objektov,vnimame rozdiel rychlosti vplyvu gravitacie Ciernej diery,ako vzdalovanie sa.Objekty,ktore su blizsie k Ciernej diere,maju rychlost padu od nas vyssiu a opat sa nam zda,ze sa od nas vzdaluju.Velky pritahovac,ine velke zoskupena skupin galaxii ako aj cierna rieka su sucastou ramena supervesmiru,ktorych bude v nasom vesmire viac ako v nasej galaxii.Zdanlivo prazdne miesta vo vesmire su lenmiesta odkial velke zoskupenia hmoty odtial hmotu pritiahli k sebe pomocou gravitacie.Velky tresk je sucastou tejtoCiernej diery,je to vytrysk ziarenia,ktory volame kvazar,ak je u obycajnej ciernej diery nasmerovany na nase miesto a je to reliktove ziarenie nasej Ciernej diery,ktore sa uzatvara v casopriestore do seba a preto ho vnimame, ze prichadza k nam zo vsetkych stran.Aj posledne zistenie jednopoloveho systemu pozorovatelneho vesmiru potvrdzuje ze vsetko vychadza aj konci v jednommieste,kde hmota vznika z vytryskov a konci pri zakriveni casopriestoru a po vyvoji castic cez atomy hviezdy,galaxie atd rotacnym gravitacnym posobenimCiernej diery opat konci v Ciernej diere Velky tresk ,da sa povedat ,nieze vznikol ale stale trva.

Poslať nový komentár

TOPlist