Tyché, nová deviata planéta slnečnej sústavy

Je možné, že dôkaz o jej existencii skrývajú merania NASA misie WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).

Tyché by mal patriť do kategórie tzv. Joválnych planét (plynný obrov). Planét ako sú Jupiter, Saturn, Urán a Neptún, ktoré nemajú pevný povrch, vyznačujú sa nízkou hustotou a pozostávajúc najmä z vodíka a hélia. Hypotetizuje sa, že je súčasťou Oortovho oblaku, mraku komét, ktorý by sa mal nachádzať ďaleko za orbitou už neplanéty Pluto. Pomenovaná je podľa gréckej bohyne šťastnej náhody Tyché.

Autormi hypotézy o existencii planéty Tyché sú astrofyzici John Matese a Daniel Whitmire. S myšlienkou prišiel prvý z nich v roku 1999 na základe vyhodnotenia údajov o trajektóriách komét v slnečnej sústave. Podľa Mateseovej analýzy smerov príchodu dlhoperiodických komét, tieto neprichádzajú z náhodných bodov oblohy, ako by sa dalo intuitívne očakávať, ale prichádzajú zo zhlukov nachádzajúcich sa v páse naklonenom voči ekliptike slnečnej sústavy. Toto by sa dalo vysvetliť existenciou doteraz nepozorovanej planéty veľkosti Jupitera, možno dokonca hnedého trpaslíka. Jeho existencia by podľa Matesea tiež vysvetľovala zvláštnu orbitu Sedny. Hypotéza je posudzovaná ako zatiaľ založená na štatisticky malom súbore údajov, a čaká na svoje potvrdenie či vyvrátenie novými pozorovaniami. Teraz možno prichádza ten čas. 

Misia WISE (info štvorček nižšie) má za sebou viac než rok úspešných meraní a nedávno (17. feruára 2011) ukončil svoju činnosť. Zosnímal viac než 2,7 miliónov snímkov. Doteraz ohlásené výsledky z ich vyhodnocovania zahŕňajú 33500 nových asteroidov a komét. 19 z nich bolo zaradených do kategórie potenciálne nebezpečných objektov pri ktorých potenciálne hrozí kolízia so Zemou. Ďalším zaujímavým objavom WISE teleskopu je ultrachladný hnedý trpaslík WISEPC J045853.90+643451.9 vzdialený približne 10 až 20 svetelných rokov od slnečnej sústavy. Väčšina zo zaregistrovaných 2,7 milióna snímkov WISE misie však zatiaľ čaká na vyhodnotenie. Tieto snímky by mohli obsahovať aj dôkaz o existencii planéty Tyché. Prvé zverejnenie predbežných výsledkov sa očakáva  budúci mesiac (apríl 2011), zverejnenie konečnej spávy, záverečných výsledkov sa očakáva v marci 2012. Dôkaz o existencii Tyché by bol vedeckou senzáciou, budeme teda budúci mesiac a asi aj rok po ňom čakať či sa jej dočkáme.

 

WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer)

WISE je infračervený teleskop zameraný na snímanie celej oblohy v infračervenej oblasti spektra. Infračervené žiarenie sa v spektre nachádza hneď vedľa viditeľného žiarenia, má nižšie energie a známe je napríklad z tepelných snímok objektov. V infračervenej oblasti spektra žiaria chladnejšie objekty vo vesmíre (chladnejšie než bežné hviezdy).

WISE na rozdiel od iných infračervených teleskopov ako napríklad Spitzer, ktoré môžu pozorovať len malý výsek oblohy, ako hovorí W (wide) v jeho mene postupne sledoval celú oblohu. Pokiaľ teda Spitzer sleduje vybrané objekty v infračervenej oblasti, WISE bude hľadať chladné objekty o ktorých doteraz nevieme, ako sú najchladnejšie hviezdy, tmavé asteroidy a galaxie.


WISE. Credit NASA


Štart NASA misie WISE prebehol zo základne Vandenberg Air Force Base v Kalifornii 14. decembra 2009. Raketa Delta II teleskop WISE úspešne umiestnenila na jeho orbitu 525 kilometrov nad povrchom Zeme. Celý 560 kilogramový satelit bol prvých 10 mesiacov jeho činnosti chladený na teplotu mínus 256 stupňov Celzia (17 kelvinov) aby jeho vlastné žiarenie nenarušovalo snímaný obraz. Vysledky jeho meraní poslúžia v budúcnosti ako základ pre merania jeho nasledovníkov akým bude napríklad James Webb Space Telescope, ktorý je priamym nasledovníkom Hubble-oho vesmírneho teleskopu a bude tiež sledovať oblohu v infračervenej oblasti spektra.


 

Komentáre (1)
Ondro1
WISE PC, to sa na pc.sk viac než hodí :)
Pridať nový komentár
TOPlist