Rekordný záujem o pozíciu astronauta

Tiež ste chceli byť kozmonautom ked ste mali 6 či 7 rokov? V poslednom konkurze NASA sa na pozíciu astronauta prihlásilo najviac záujemcov za posledné desaťročia.

Chcem byť astronautom

6372 prihlášok, približne dvojnásobne viac než v predchádzajúcich rokoch, obdržala NASA v poslednom vyhlásenom konkurze pre nasledujúcu triedu astronautov. To je historicky druhý najvyšší počet od dôb Apolla, keď v roku 1978 NASA zaznamenala 8 tisíc prihlášok. V roku 2009 sa prihlásilo 3500 záujemcov, z ktorých vybrali len deviatich. Aj z tohtoročných šiestich tisícok sa výcviku zúčastní možno 20, možno menej budúcich astronautov.

Prihlášky NASA príjmala celý december 2011 a január 2012. Viac než rok teraz potrvá kým z nich vyselektujú finálnu skupinku pre výcvik. Po odfiltrovaní tých, ktorí nespĺňajú požiadavky sa vyberie skupina tých najkvalifikovanejších s ktorými začne prvé kolo pohovorov v auguste 2012 a potrvá až do októbra 2012. Druhé kolo pohovorov, zahŕňajúce aj zdravotné vyšetrenia prebehne potom od novembra 2012 do januára 2013. Na jar 2013 sa tí najlepší dozvedia, že im v lete začne dvojročný výcvik po absolvovaní ktorého sa z nich stanú astronauti.

Aké boli požiadavky?

Záujemca musí spĺňať niekoľko základných požiadaviek. Musí byť americkým občanom, mať ukončené vzdelanie minimálne bakalárskeho stupňa v oblasti biologických, fyzikálnych či matematických vied alebo inžinierskom odbore. Zároveň musí mať prax aspoň tri roky s odbore ktorý vyštudoval či súvisiacom odbore. V prípade necivilných záujemcov je podmienkou odlietaných aspoň 1000 hodín na prúdovom lietadle. Spomedzi zdravotných požiadaviek je to dobrý zrak, krvný tlak maximálne 140/90 a výšku od 157 do 190 centimetrov.

A ako pri konkurze na každé pracovné miesta v informáciách pre kandidátov su úvedené aj platové podmienky. Podľa tejto informácie je americký astronaut zaradený do platovej triedy GS11 až GS14, čo po zohľadnení takzvaného miestnej úpravy bude znamenať podľa kvalifikácie od 60 do 130 tisíc dolárov ročne.

Prečo sa tentoraz prihlásilo viac záujemcov ako po minulé roky? Dôvod nie je jasný. Možno je to tým, že minulý rok končili svoju púť raketoplány, čo paradoxne pritiahlo ku kozmonautike zvýšenú pozornosť. Možno je to práve naopak. Konečne sa na obzore objavili vzrušujúce lety za nízku orbitu. Čosi nové, symbolické, v Star Trekovskom duchu ísť tam kde ešte nik nebol. S príchodom Orionu a SLS na scénu sa poletí za nízku orbitu Zeme k Mesiacu, asteroidu a nakoniec aj na Mars. A aj keď sa lety Orionu zdajú ďalekou budúcnosťou, treba uvážiť, že teraz sa hlásiaci kandidáti ukončia výcvik až v roku 2015 a to už bude mať Orion za sebou prvý skúšobný bezpilotný let.

 

Chcem byť kozmonautom

Aj Roskosmos aktuálne dopĺňa rady svojich kozmonautov novou krvou. 27. januára 2012 vyhlásil na svojej web stránke konkurz. Vybraní štastlivci absolvujú výcvik v Centre výcviku kozmonautov Jurija Gagarina.

Európska kozmická agentúra ESA naposledy robila nábor od mája 2008 do mája 2009. Z 8413 aplikácii sa zrodilo 6 nových európskych astronautov.

Komentáre (1)
passco
Hmm skoda vzdy som chcel ist do vesmiru skoda ze ma nikdy nezoberu :(
Pridať nový komentár
TOPlist