EN

Raketový Lúčny koník vyletel do výšky 1000 metrov

Nástupca prvej verzie Lúčneho koníka, aktuálne nazývaný Falcon 9-R Dev1, prekonal maximálnu dosiahnutú výšku svojho predchodcu a pri svojom druhom lete dosiahol výšku jeden kilometer.

O novinke sme sa, ako zvyčajne, dozvedeli z tweetu Elona Muska. Let prebehol na Texaskej základni SpaceX pri mestečku McGregor. Texas vo videu sa pripomína aj kravkami utekajúcimi pred zvukom raketových motorov Merlin 1D Falconu 9-R. Najväčším rozdielom oproti predchádzajúcej verzii Lúčneho koníka sú nové pristávacie nohy a použitie už trojice raketových motorov Merlin 1D. Let trval podľa videa skoro 120 sekúnd, čo je takmer dvojnásobok dĺžky letov Grashopperu.

Po úspešnom pristáti prvého stupňa Falconu 9 na vodu pri poslednom lete Dragonu k ISS, je to ďalší krôčik k úspešnému zavŕšeniu tohto projektu. Jeho cieľom je znovupoužiteľnosť prvého stupňa nosiča, rezultátom čoho bude lacnejší prístup do vesmíru. Najbližší štart Falconu 9 pri ktorom sa opäť počíta s pristátim prvého stupňa na hladinu Atlantiku je naplánovaný už čoskoro, na 10. mája 2014. Falcon 9 pri ňom na geostacionárnu orbitu vynesie telekomunikačný satelit Orbcomm.

 

 

Video na youtube:



 

Projekt Grasshopper / Falcon 9-R

Grasshopper je projektom spoločnosti SpaceX pre vývoj plne znovupoužiteľných verzií rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy. Koncept názorne popisuje toto video. Prvý testovací let, presnejšie skok do výšky 1,8 metra sa uskutočnil v septembri 2012. Nasledovali ďalšie, stále vyššie a dlhšie lety. Celkovo Grashopper absolvoval osem letov medzi septembrom 2012 a októbrom 2013. Nová verzia s označením Falcon 9 Reusable Development Vehicle testing absolvovala svoj prvý let 17. apríla 2014. Koncom tohto roku (2014) by mal Falcon 9-R prekonať rýchlosť zvuku. Počíta sa s jeho letmi až do výšky 91 kilometrov. Falcon 9-R je v podstate 32 metrov vysoký prvý stupeň nosiča Falcon 9 s motorom Merlin-1D. 

Projekt púta pozornosť verejnosti a médií, pretože koncept mnohonásobne použiteľného nosiča je naozaj odvážny. To aby sa prvý aj druhý stupeň rakety po úspešnom štarte vedúcom k vyneseniu nákladu na orbitu Zeme podarilo dostať na zem bez poškodenia a to mnohokrát po sebe sa doteraz nikomu nepodarilo. Úspešná realizácia projektu by viedla k výraznému zlacneniu letov do vesmíru.

Komentáre (1)
CU
vizera to ako fotomontaz - moc ostre to je :D ale teraz vaznejsie - dufam ze sa im tento krat nepokazi kamera na prvom stupni lebo by to mohlo byt vcelku zaujimave video :)
Pridať nový komentár
TOPlist