Prvý skok Lúčneho koníka

Prvý krôčik programu Grasshopper, ktorý možno prinesie revolúciu v kozmonautike.

Jedna z možných ciest k revolúcii v kozmonautike, zosobnenej v projektoch ako je skorší let na Mars je revolúcia v ekonomike prevádzky rakiet. Dostať čosi do vesmíru je veľmi drahé a táto situácia sa napriek mnohým plánom a projektom sľubujúcim zlepšenie už desaťročia v podstate nemení. Cestou ako to zmeniť je mať znovupoužiteľné nosiče. Elon Musk, zakladateľ spoločnosti SpaceX, ktorá ako prvá súkromná spoločnosť vyslala kozmickú loď k medzinárodnej kozmickej stanici ISS, prirovnáva súčasnú situáciu v kozmonautike k letectvu, kde by Boeing 747 mohol letieť len jediný raz. Cena leteniek by potom pravdaže bola rádovo vyššia ako v súčasnosti. Preto chcú v SpaceX vyvinúť úplne znovupoužiteľný nosič. Ten by zahŕňal znovupoužiteľný prvý aj druhý stupeň a viacnásobne použiteľnú kozmickú loď.

Koncept popisuje nasledujúce video. 

Svoju pozornosť zamerajte na 40 sekundu až prvú minútu a desiatu sekundu videa ukazujúceho spôsob pristávania prvého stupňa. A práve predvčerom prebehol prvý test v rámci vývoja tohto prvého stupňa. Program Grasshopper, v preklade Lúčny koník začne vertikálnymi štartmi a následnými pristátiami prvého stupňa. Tie sa budú postupne zvyšovať od pár metrových poskočení, cez stále vyššie lety, až dosiahnu výšku a rýchlosti podobné skutočnému letu do vesmíru. Prvý takýto štart, len malý skok do výšky 2 metrov, no predsa len prvý krok bežiaceho programu prebehol včera na testovacej základni SpaceX v Texase (McGregor). Informáciu o jeho realizácii spolu s krátkym videom zverejnil na svojom Twitter účte Elon Musk.  

 

Ďalší skok, už do výsky 30 metrov by mal Lúčny koník absolvovať v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov.

V minulosti existovalo viacero projektov vertikálne štartujúcich nosičov ako napríklad DC-X. Žiaden z nich sa nedostal príliš ďaleko. Aktívne programy vertikálne štartujúcich kozmických lodí spoločnosti Armadillo Aerospace, Masten či Blue Origin už lietajú do kilometrových výšok, ale ide o relatívne malé stroje určené na suborbitálne lety s malými rozpočtami voči prostriedkom ktorými disponuje SpaceX. Tá vertikálne štartuje a pristáva s 32 metrov vysokým prvým stupňom ťažkého nosiča Falcon 9. Zvládnuť spomalenie a raketové pristátie z rýchlostí aké dosahuje prvý stupeň pri štartoch rakiet je ťažké. Ako priznáva Elon Musk v mnohých médiách je to čertovsky ťažké a nik iný to doteraz nedokázal. Ale chcú sa o to pokúsiť. Tak, prekonaním skoro nemožného sa začínajú revolúcie. Jedna z nich má po minulom piatku možno za sebou prvý krok.  

 

Pridať nový komentár
TOPlist