John Carmack začína s komerčnými letmi do vesmíru

, Autor: Pavol Bobik

Armadillo Areospace, start-up Johna Carmacka, populárneho tvorcu počítačových hier akou je napríklad herná séria Doom, začína od budúceho mesiaca s letmi do vesmíru.

Armadillo Aerospace získala licenciu na suborbitálne lety pre jej raketu STIG B od (FAA) Federal Aviation Administration. Prvý z letov je naplánovaný na 25. augusta z kozmodrómu Spaceport America, prvého kozmodrómu pre komerčné lety do vesmíru. Pôjde o prvý FAA licencovaný let z tohto kozmodrómu, ktorý bol postavený pre vesmírnu turistiku pripravovanú spoločnosťami ako je Virgin Galactic.

STIG B sa vydá na suborbitálny let do výšky 100 kilometrov, s dvomi experimentmi na palube (od spoločnosti Vega Space Ltd a Purdue University), ktoré využijú 2,5 až 3 minútový bezváhový stav počas zostupnej fázy letu. STIG B dokáže na suborbitálnu dráhu vyniesť 50 kilogramov nákladu a pôvodne bol Armadillom plánovaný ako testovacia platforma pre prístrojové vybavenie, motor a elektroniku jej primárneho projektu, vertikálne štartujúcej a pristávajúcej lode Super Mod. STIG mal otestovať fungovanie systémov Super Modu vo vesmírnych podmienkach, avšak, po jeho úspešnom, celkovo druhom lete začiatkom tohto roku sa zdá, že preň Armadillo našlo omnoho širšie využitie. 

Licencia bola vystavená na nasledujúce dva roky a Armadillo dúfa, že počas tejto periódy realizuje 24 letov. To by znamenalo let raz za mesiac, čo je vysoká frekvencia. Navyše, Armadillo tvrdí, že vďaka znovupoužiteľnosti všetkých komponent rakiet STIG, môže táto raketa opäť letieť už po 24 hodinách od predchádzajúceho štartu.

 


Januárový štart rakety STIG A.


 
 

Kľúčové slová
John Carmack, Vesmírna turistika
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Po 1m 10s neodporucam pozerat ludom s epilepsiou, ani antikolotocarskym typom! Skoro som sa dogrcal. :D

edit: Tak uz mi je to jasne. Je to prvy test pre pripadnych zaujemcov o vylet.

no neviem ci by som mal zaujem o to pristatie :D

inak kolko stoji taky vylet? :)

Poslať nový komentár

TOPlist