Prvá snímka exoplanéty v röntgenovej oblasti

, Autor: Pavol Bobik

Prináša nové informácie o atmosfére exoplanét kategórie horúci Jupiter.

Planéty kategórie horúci Jupiter sú plynné obry obiehajúce svoju materskú hviezdu dostatočne blízko. Najbližšou takouto planétou je HD 189733 vzdialená 66 svetelných rokov. Röntgenove observatória Chandra a XMM Newton sledovali túto hviezdu zaznamenávajúc prechod planéty HD 189733b obiehajúcej okolo svojej hviezdy s periodicitou 2.2 dňa a je od nej vzdialená 1/30 vzdialeností Zeme od Slnka. 

Pokiaľ pri pozorovaní vo viditeľnej oblasti spektra je pokles svietivosti pri prechode horúceho Jupitera pred HD 189733 približne 2 percentný, pri pozorovaní v röntgenovom svetle Chandra a XMM Newton bol zaznamenaný pokles o 6-8 percent. Najpravdepodobnejším vysvetlením je existencia ďalších vrstiev atmosféry horúceho Jupitera priehľadných pre viditeľné svetlo no nepriehľadných pre röntgenové žiarenie. Planéta HD 189733b stráca vďaka vyparovaniu svojej atmosféry každú sekundu 100 až 600 miliónov kilogramov svojej hmoty. To je o 25 až 60 percent rýchlejšie než keby atmosféra hviezdy bola menšia.

Výsledky výskumu zverejnili autori v odbornom magazíne The Astrophysical Journal.


HD 189733b, precházdajúca pred svojou materskou hviezdou.
Image Credit: X-ray: NASA/CXC/SAO/K.Poppenhaeger et al; Illustration: NASA
 
Kľúčové slová
Chandra - röntgenový teleskop, Misia Kepler
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Tak vzdialena je 30 AU a periodicita je 2,2 dna? Na 100 percent tam nieco nesedi a kedze je to horuci obor, tak to bude asi ta vzdialenost. Ze by 30 x menej? :)
Orbital elements
Semimajor axis (a) 0.03099 ± 0.0006 AU
Bingo!

Poslať nový komentár

TOPlist