Planéty bez vlastnej hviezdy ako nositelia života?

V nekonečnej tme, chlade a prázdnote medzihviezdného priestoru, skryté pred našim zrakom sú planéty bez vlastnej hviezdy.

Nekonečne opustené obiehajú jadro našej Galaxie a možno je ich veľa a sú tak šíriteľmi života v Mliečnej dráhe.

Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Astrophysics and Space Science je v našej Galaxii 10^14 (stotisíc miliárd) takýchto voľne putujúcich planét. To znamená, že na jednu hviezdu Mliečnej dráhy, ktorých je viac než 200 miliárd pripadá viac než päťsto planét bez vlastnej hviezdy. Autori článku ukazujú, že pri takejto hustote voľne sa pohybujúcich planét, pretne trajektória jednej z nich priestor našej Slnečnej sústavy v priemere raz za 26 miliónov rokov. Exoplanéta pritom prechádza cez rovinu ekliptiky našej Slnečnej sústavy pričom naráža na medziplanetárny prach. Pri každom prechode nazbiera približne 1000 ton prachového materiálu.

Ak medziplanetárny prach obsahuje mikróby zo Zeme, vyvrhnuté do medziplanetárneho priestoru napríklad pri zrážkach s kométami tak sa jeho zachytením na povrchu voľne putujúcich planét otvára cesta na rozšírenie života v Galaxii. Voľne putujúce planéty potom môžu na svojom povrchu obsahovať mix zárodkov života z mnohých miest našej Galaxie.      

Existencia voľne putujúcich planét sa z roviny hypotézy do roviny experimentálne potvrdeného faktu dostala relatívne nedávno. Ide o mimoriadne ťažko pozorovateľné objekty s vyhľadávacou technikou založenou na mikrošošovkovom gravitačnom efekte. Pri ňom sa pozoruje svetlo vzdialených kvazarov ovplyvnené gravitáciou voľne putujúcej planéty v momente keď pretne spojnicu pozorovateľ kvazar (ilustračné video nižšie). Mikrošošovková pozorovacia technika potvrdzuje existenciu takýchto objektov, no odhad ich počtu uzatvára v rozmedzí od pár voľne putujúcich planét na jednu hviezdu po 100 tisíc voľne putujúcich planét na jednu hviezdu v našej Galaxii. Od tohto čísla sa bude odvíjať aj frekvencia návštev solárnych systémov, a teda pri nižšom čísle než odhaduje práve zverejnená štúdia navštívia voľne putujúce planéty Slnečnú sústavu zriedkavejšie. Mechanizmus možného prenosu zárodkov života potom bude menej pravdepodobný.

Zaujímavým aspektom početnosti voľne putujúcich planét je vplyv na otázku tmavej hmoty. V prípade, že sú čísla bližšie horným odhadom počtu voľne putujúcich planét, môžu tieto tvoriť významnú časť záhadnej tmavej hmoty. Tá je intenzívne hľadaná medzi kandidátmi z mikrosveta, voľne putujúce planéty či hnedí trpaslíci o ktorých sme písali nedávno sú alternatívnou hypotézou v súčasnosti skôr v úzadí hlavného prúdu riešiaceho otázku tmavej hmoty.


Zdroj: Astrophysics and Space Science

Komentáre (6)
16cmfan
Hlavne to pretnutie trajektórie s naším solárnym systémom ma zaujalo. Teoreticky by to mohlo narobiť paseku, že ?
Hrochy
Satatisticky to urcite mozne je ... nejakou velmi velmi malou pravdepodobnostou. Mozno by ta zaujala aj informacia, ze nasu galaxiu, Mliecnu drahu caka "zrazka" resp. skor spojenie s jej najblizsou galaxiou o ....xxx mil rokov. Videl som to v TV, takze zarucene nezarucena informacia z mojej strany, ale myslim si, ze celkom realna.
Spixy
Sanca ze to narazi do nejakej planety je velmi mala, ale svojou gravitaciou by to mohlo nejaku planetu/mesiac odchylit z drahy. Teoreticky by ta planeta mohla zacat obiehat aj Slnko nie?
AmOK
Myslim, ze by mala neporovnatelne vyssiu rychlost, ako ktorakolvek planeta slnecnej sustavy. Teda aj obrovsku kineticku energiu. Tazko by zbrzdila bez toho, aby sa pri tom nerozpadla. Brzdenie narazom neprichadza do uvahy, a ucinne brzdenie, posobenim gravitacie vsetkych telies v slnecnej sustave, to by musela nastat sialene, nepravdepodobna konstelacia. IMO
16cmfan
Veď práve. Nepatrné zmeny v "ekosystéme" nášho solárneho systému by veru nedopadli dobre. Keď už nič iné, mohla by pritiahnuť z kuiperovho pásu kométy a to by bola iná paseka.
HornedR
Paseku? :D toto ma akoze spravit nibiru http://www.youtube.com/watch?v=-bwTD-8DCLU Ci by sa zachytila, tak to teda neviem, zalezi od rychlosti, ale dost pochybujem.
Pridať nový komentár
TOPlist