Nový trojrozmerný pohľad na galaxie

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Po mnoho rokov sa astronómovia snažia získať kvalitný 3-D obraz galaxií. Ide o pomalý proces, keďže každá galaxia sa musí pozorovať samostatne. Novinkou pochádzajúcou z Austrálie je v tejto oblasti zaradenie Sydney-AAO Multi-object Integral-field (SAMI) na 3.9m teleskope Anglo-Australian Telescope (AAT). Ten astronómom umožňuje pozorovať viacero galaxií naraz.

Tím vedcov doposiaľ zverejnil pozorovania 772 galaxií ("SAMI Data Release 1", DR1), čo predstavuje 20% z celkového počtu galaxií, ktoré SAMI plánuje pozorovať. Dohromady sa jedná o 3600 galaxií.

13 optických jednotiek SAMI detektora "rozpoznáva" astronomické objekty pomocou spektroskopie a poskytuje unikátne 3-D dáta galaxií. Nová technológia s názvom „hexabundles“ nám umožňuje vidieť galaxie v 3-D. Prostredníctvom týchto 3-D „okuliarov“ môžeme vidieť nielen to, ako vyzerá každá galaxia, ale môžeme podrobne pozorovať, ako sa v nich pohybuje plyn a hviezdy. Vieme odhaliť aj rozmanité dráhy galaxií vrátane toho, kedy a kde sa v nich tvoria hviezdy.

Údaje SAMI sú k dispozícii online na archívnom systéme Data Central archive system Austrálskeho Astronomického Observatória. Jedná sa o nový druh astronomického dátového centra, ktorý nie je len katalógom, ale poskytuje všetky údaje z prieskumov, čím spojí dohromady všetky optické a infračervené pozorovania na jednom mieste. SAMI nám pomôže odpovedať na otázku, ako môže prostredie galaxie napomáhať alebo zabraňovať nárastu hmoty a tvorbe hviezd a sformovať ich to do tvaru, ktorý vidíme dnes.

Zdroj: phys.org

 

 

Kľúčové slová
astronómia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist