Nová štatistika poruchovosti diskov. Tiká vám v počítači časovaná bomba?

 
Spoločnosť Backlaze vypustila novú veľkú štatistiku poruchovosti diskov. Seagate sa polepšil, disky Western Digital naopak vykazovali vyššiu mieru poruchovosti.

Ak sledujete pravidelne štatistiky firmy Backlaze, potom viete, že ide o veľkého poskytovateľa zálohovacích a cloudových služieb, ktorý vo svojich datacentrách používa desaťtisíce pevných diskov. Na konci roka 2015 to bolo presne 56 224 klasických platňových diskov a na základe týchto diskov robí spoločnosť pravidelné štatistiky ich poruchovosti.
 
Najčerstvejšie dáta ukazujú, že v období od apríla 2013 do konca minulého roka bol najspoľahlivejším výrobcom pevných diskov HGST. Ich disky vykazujú priemerne niečo cez 1% miery poruchovosti, záleží samozrejme od konkrétneho modelu. Najhoršia miera poruchovosti HGST diskov je však iba 1,8%. Najmenej spoľahlivými diskami sa ukázali tie, ktoré niesli logo Western Digital. Disky od tohto výrobcu zlyhajú v priemere v 7 prípadoch zo 100. Všimnúť si môžeme zlepšenie diskov spoločnosti Seagate, ktorých miera poruchovosti nedosahuje ani 4%. 
 
 
Práve niektoré modely Seagate (konkrétne ST31500341AS a ST3000DM001) trpeli vysokou mierou poruchovosti až okolo 25% za čo bola firma dokonca zažalovaná. Backlaze však v nedávnom období pridával do datacentier nové disky a vymieňal staršie disky za nové. Po problematických 1,5TB a 3TB Seagate diskoch nakúpila spoločnosť hlavne 4TB disky Seagate a tie sa zatiaľ ukazujú ako spoľahlivé.
 
 
Nasledujúci obrázok ukazuje vyradené disky, medzi ktorými sú aj problematické Seagate disky.
 
Backlaze uprednostnila 4TB disky Seagate pred inými kvôli ich výhodnému pomeru cena/kapacita. V minulosti firma spoliehala najmä na 4TB disky od HGST, tie však už nie sú dostupné a výrobca má v ponuke iba výkonnejšie, no drahšie modely, ktoré mali navyše vyššiu spotrebu. Aktuálne zloženie diskov v Backlaze je také, že v najväčšom počte sú zastúpené Seagate disky, vďaka spomínanej obmene starších modelov, no služobne najstaršie sú HGST disky, ktoré sú v prevádzke najdlhšie. Kompletnú štatistiku nájdete na stránkach Backlaze.
 
  
 
 
Zdroj: backlaze
 
Komentáre (6)
subo13
Som rad ze WD Red a Blue 1TB su v tabulke vobec neni :)
Thunderbolt
Ja som zvedavý ako dlho vydržia moje ST3000DM001 a to ich mám 2 kusy :D
rebuz
ale sak v tabulke su len WD RED vsetky.
marfan
3TB Seagate radšej ani neskúšal pretože, tam by tie čísla boli riadne v neprospech Seagate. Kupujem a používam disky WD RED a BLUE a zatiaľ som nemal ani z jedným problém, niektoré majú už aj 4 roky odbehané a sú OK. A jedná sa o kapacity 1 až 4TB. Zaujímavé, že tam nedali výrobcu Samsung, s týmito diskami mám najviac skúsenosť, že sa kazia, či už 2,5" alebo 3,5" disky a je jedno či úsporné alebo rýchle. Po 15000hodinách vykazujú vadné sektory.
m
mam 5x WDgreen 2TB, 1x WDgreen 1 TB, 4x samsung 2TB, okrem 1TB WD vsetky funguju viac ako 3 roky bez problemov. polovica diskov ale nie je v dennom nasadeni ale len ako zaloha ktoru zapinam 1x mesacne. pocas poslednych 10 mesiacov vidim stupajucu hodnotu chyb u 1 samsungu RAW read rate a v dohladnej dobe asi skonci.
Archon
Tak u WD Green/Red sa da vypnuť poruchovosť : IntelliPark IntelliPark je nastavenie v HDD od WD , že po dobe nepouživania sa odstavi čitacia hlava . Green to ma po 8sekundach Red to ma po 5minutach jeden z hlavnych dôvodov prečo WD Green odchadzaju aj na bežnych PC , keď "C1:Load Cycle Count" je pre WD Green 300k +/- , a s IntelliPark to dokaže dať za rok-dva použivania no chcel by som vidieť štatistiku s WD Red + vypnuty IntelliPark
Pridať nový komentár
TOPlist