Najchladnejšie hviezdy vo vesmíre

Hviezdy ktorých by ste sa naozaj mohli dotknúť. Teleskop WISE detekoval hviezdy s teplotou nižšou ako je teplota ľudského tela.

Ide o hviezdy z kategórie hnedých trpaslíkov patriace do takzvanej triedy Y. Do tej patria len ultrachladní hnedí trpaslíci s teplotou nižšou než 500 stupňov Kelvina. Vzhľadom na ich nízku teplotu, neprebieha v ich jadrách termonukleárna reakcia. Donedávna boli len teoreticky predpovedanými objektmi. Objavenie takýchto hviezd je v optickej oblasti vzhľadom na množstvo viditeľného svetla, ktoré vyžiaria a vzdialenosť od nás mimoriadne ťažké. Do služby preto nastúpili pozorovania  v infračervenej oblasti spektra. 

Pozorovania infračerveného teleskopu WISE priniesli objav stovky nových hnedých trpaslíkov, pričom šesť z nich padlo do triedy Y. Najchladnejší z týchto šiestich trpaslíkov, objekt nazvaný WISE 1828+2650, má povrchovú teplotu len 25 stupňov Celzia. Ide pritom o relatívne blízke hviezdy vzdialené približne len 40 svetelných rokov od Zeme. WISE ich mohol pri skenovaní celej oblohy zo svojej polárnej orbity vo výške 530 kilometrov nad povrchom Zeme vidieť keďže pri pozorovaní vo vesmíre sú takéto objekty 5000 ráz jasnejšie než pri pozorovaní z povrchu Zeme. Výsledky týchto pozorovaní a informácie o stovke objavených hnedých trpaslíkov autorský tím z California Institute of Technology a JPL zverejnil v magazínoch Astrophysical Journal Supplement Series a Astrophysical Journal.

Objav trpaslíkov bol verifikovaný s pomocou Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu a pozemných ďalekohľadov Keckovho Observatória na Havaji. WISE dokáže sledovať veľkú časť oblohy pričom dokáže identifikovať množstvo doteraz neobjavených objektov. Objavené objekty sa potom podrobnejšie skúmajú teleskopmi ako je Spitzerov, ktoré síce vidia menšiu časť oblohy, no omnoho podrobnejšie.

Objav hnedých trpaslíkov tak blízko našej Slnečnej sústavy je veľkým prekvapením. V tejto súvislosti zacitujme špekuláciu člena WISE tímu Michaela Cushinga, že WISE môže objaviť hnedého trpaslíka, ktorý je bližšie než najbližšia hviezda k nám, známa Proxima Centauri.

WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer)

WISE je infračervený teleskop zameraný na snímanie celej oblohy v infračervenej oblasti spektra. Infračervené žiarenie sa v spektre nachádza hneď vedľa viditeľného žiarenia, má nižšie energie a známe je napríklad z tepelných snímok objektov. V infračervenej oblasti spektra žiaria chladnejšie objekty vo vesmíre (chladnejšie než bežné hviezdy).

WISE na rozdiel od iných infračervených teleskopov ako napríklad Spitzer, ktoré môžu pozorovať len malý výsek oblohy, ako hovorí W (wide) v jeho mene postupne sledoval celú oblohu. Pokiaľ teda Spitzer sleduje vybrané objekty v infračervenej oblasti, WISE bude hľadať chladné objekty o ktorých doteraz nevieme, ako sú najchladnejšie hviezdy, tmavé asteroidy a galaxie.


WISE. Credit NASA


Štart NASA misie WISE prebehol zo základne Vandenberg Air Force Base v Kalifornii 14. decembra 2009. Raketa Delta II teleskop WISE úspešne umiestnenila na jeho orbitu 525 kilometrov nad povrchom Zeme. Celý 560 kilogramový satelit bol prvých 10 mesiacov jeho činnosti chladený na teplotu mínus 256 stupňov Celzia (17 kelvinov) aby jeho vlastné žiarenie nenarušovalo snímaný obraz. Vysledky jeho meraní poslúžia v budúcnosti ako základ pre merania jeho nasledovníkov akým bude napríklad James Webb Space Telescope, ktorý je priamym nasledovníkom Hubble-oho vesmírneho teleskopu a bude tiež sledovať oblohu v infračervenej oblasti spektra.

Komentáre (6)
like
Hviezdy ktorých by ste sa naozaj mohli dotknúť WOW, tak to by som si chcel naozaj vyskusat :D Pripadne si aj zobrat nejaku vzorku domov do zbierky :D
AmOK
Myslim, ze skor ako by si sa jej dotkol a odobral vzorku, by ta zrusila gravitacia tej hviezdy.
mapplec
tak tak...
like
Napisali, ze by sa tej hviezdy dalo dotknut... Takze potom sa jej da dotknut nie?
Pavol Bobik
Maju pravdu. Gravitacia by cloveka na takej hviezde rozmliazdila. Dotknutie bolo myslene len z aspektu teploty, nadpis nie je teda celkom korektny.
misog
je to fajne spetrenie si citat o vesmire. dakujem za prinesenie takehoto prispevku a uz teraz sa tesim na buduce len tak dalej
Pridať nový komentár
TOPlist