Miniraketoplán pristál po 15 mesiacoch vo vesmíre

, Autor: Pavol Bobik

Raketoplán X-37B pristál včera na Vanderbergovej vojenskej základni v Kalifornii po 468 dňoch vo vesmíre. 

Pristátie prebehlo úplne hladko, raketoplán dosadol na trojkilometrovú pristávaciu dráhu Vandenbergovej základne včera o 13:48. Orbitálne testovacie vozidlo OTV 2 (Orbital Test Vehicle), raketoplán X-37B počas svojho 468 denného pobytu vo vesmíre obehol Zem približne 7000 krát. Pre porovnanie, raketoplán Discovery počas všetkých svojich 39 letov strávil na orbite dohromady 365 dní počas ktorých obehol Zem 5800 krát. Predchodca OTV 2, prvý miniraketoplán OTV-1 štartoval 22. apríla 2010 a pristál na vojenskej leteckej základni Vandenberg 3. decembera 2010, jeho let trval 220 dní. OTV 2 tak prekonal svojho predchodcu viac ako dvojnásobne. Miniraketoplány X-37B sú navrhnuté pre 270 denný pobyt vo vesmíre. Ukazuje sa, že ich technické hranice sú ďalej.

Miniraketoplán X-37B štartoval 5. marca 2011 z Kennedyho vesmírneho strediska na vrchole rakety Atlas V. Operácie a činnosti, ktoré počas letu vykonával sú tajné. Americká armáda vo svojich vyhláseniach uvádza, že ide o testovaciu platformu pre vyvíjané technológie umožňujúcu ich preskúmanie po návrate na Zem.

Oba lety raketoplánov X-37 dopadli veľmi úspešne. Tretí let by mal byť priniesť návrat prvého OTV na orbitu. Lekcia z prevádzky Space Shuttle raketoplánov ukazuje, že znovupoužiteľnosť, náklady na udržanie raketoplánu v prevádzke, sú kľučovou charakteristikou takýchto programov. Rozpočet projektu X-37B je tajný, no dá sa predpokladať, že ďalší rozvoj konceptu raketoplánov sa bude snažiť poučiť z 30 ročnej prevádzky Space Shuttle raketoplánov a nevytvoriť ďalší projekt, ktorého rozvoj zastavia astronomické náklady na jeho prevádzku.

 

 

 

X-37B, pre americkú armádu vyvíja divízia spoločnosti Boeing Phantom Works.

Parametre X-37B 

Dĺžka: 8.9 m
Rozpätie krídel: 4.5 m
Výška: 2.9 m
Váha s nákladom: 4,990 kg
Energia: Gálium arzenidové solárne články s lítium-iónovými batériami
Nákladový priestor: 2.1 × 1.2 m
Orbitálna rýchlosť: 28,200 km/h 

 

X37-B v nose rakety Atlas V.

 

The x-37B Orbital Test Vehicle is an unmanned space test vehicle for the USAF.
Source Space.com: All about our solar system, outer space and exploration

Kľúčové slová
X-37B
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist