Miniatúrny počítač Intel NUC bude stáť 400 USD

, Autor: Gudas

Výkonný počítač v skrinke o veľkosti 10x10cm ponesie 40GB SSD, Core i3 procesor.

Na nedávno konanej výstave Computex Intel ukázal aj svoju predstavu o miniatúrnom počítači určenom predovšetkým pre malé obchody - kiosky či iné nenáročné aplikácie. Koncept však vyvolal veľký záujem, a tak sa podľa Techreport rozhodol Intel uviesť NUC (Next Unit of Computing) počítač aj do bežného predaja koncovým zákazníkom.

Intel NUC bude možné kúpiť ako kompletný systém, barebone konfiguráciu (s možnosťou doplnenia vlastných komponentov) alebo len samostatnú základnú dosku. Samotný prototyp bol osadený v skrinke o rozmere 10x10 cm (o niečo menej ako dávnejšie testovaný Zotac VD01), pričom do tohto malého priestoru výrobca vtesnal všetky potrebné komponenty vrátane výkonného Core i5 procesora na báze architektúry Ivy Bridge.

Na začiatok bude ale dostupná len verzia s čipmi predošlej generácie Sandy Bridge. Na výber bude buď Core i3 procesor, alebo lacnejšie verzie s Celeronmi. Doska poskytne trojicu USB 2.0 konektorov, dva HDMI výstupy, integrované WiFi a BlueTooth. Štandardne by mala byť osadená DDR3 operačná pamäť o kapacite 4GB a 40GB mS-ATA SSD. Neskôr je na pláne aj aktualizácia na Ivy Bridge platformu, ktorá prinesie okrem vyššieho výkonu a menšej spotreby aj USB 3.0 či Thunderbolt.

V súčasnosti má Intel pracovať s výrobcami skriniek na vyladení systému chladenia.

Očakávaná cena za takýto kompletný mini-PC je okolo 400 amerických dolárov, čo sa môže premietnuť do obdobnej sumy v Eurách u nás.


Koncept Intel NUC v porovnaní s Apple iPhone 4. Foto: Techreport

Foto titulka: Sweclockers

 

Kľúčové slová
Intel, Ivy Bridge, NUC, Sandy Bridge
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

a chladenie ? VRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR... subaru :D

Poslať nový komentár

TOPlist