Má aj planéta Mars svoj vlastný prstenec?

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Dvaja vedci z indického laboratória Physical Research Laboratory študovali data získané americkou sondou MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), ktorá objavila možné dôkazy vyvíjajúceho sa prstenca okolo Marsu. Je možné, že zrniečka prachu, ktoré obklopujú Mars sa môžu sformovať do podoby prstenca. Zdá sa, že časť prachu pochádza z Marsových mesiacov Phobos a Deimos.

Doposiaľ však nie je jasné, aké veľké častice tvoria tento oblak prachu okolo Marsu. Astronómovia sa domnievajú, že tieto častice sú tak malé, že sú odnášané preč pôsobením slnečného vetra. Nová analýza, ktorú uskutočnil Jayesh Pabari a P. J. Bhalodi naznačuje, že väčšina prachových častíc môže byť medziplanetárneho pôvodu. Podľa tejto analýzy približne 0,6% pochádza zo spomínaných Marsových mesiacov.

Astronómovia upozorňujú, že častice unikajúce zo satelitov Marsu do vonkajšieho atmosférického oblaku síce ešte nie sú dôkazom vznikajúceho prstenca, avšak naznačujú, že možné to je. Zostáva nám len čakať, kým kozmická sonda MAVEN dokončí kompletnú analýzu materiálu v oblaku prachu.

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
Mars
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist