Vedci objavili zvláštny objekt nepravidelne obiehajúci okolo hviezdy vzdialenej 1500 svetelných rokov. Môže to byť prvý náznak existencie vyspelej mimozemskej civilizácie vo vesmíre.
Keplerov teleskop (ďalej len Kepler) od roku 2009 sledoval oblasť medzi súhvezdiami Labuť a Lýra a objavil „nezvyčajnú hviezdu“. Postdoktorandka Tabetha Boyajian z univerzity Yale k tomu hovorí „Nič podobného sme nikdy predtým nevideli. Je to skutočne čudné. Predpokladali sme, že ide o chybné dáta, avšak kontrola chybu neodhalila.“ Kepler vyhľadával drobné poklesy intenzity svetla hviezd. Tie vyvolávajú prechody planét pred objekt hviezdy na jej spojnici s teleskopom. Kepler skúmal súčasne viac než 150 000 hviezd. Poklesy intenzity svetla spôsobené obehom planét okolo svojich hviezd by mali byť periodické. V jednom prípade ale neboli. Pri hviezde KIC 8462852 boli poklesy intenzity rôzne veľké a nenastávali v pravidelných intervaloch.
Na nasledujúcom obrázku je záznam svetelného toku hviezdy s výraznými poklesmi v okolí 800 a 1500 dňa. Červenými čiarkami sú označené štvrťroky Keplerovských meraní.
Čo spôsobuje tieto poklesy intenzity pri hviezde KIC 8462852? Aké sú to objekty? Výskum sa zameral na hľadanie možných kandidátov vysvetľujúcich takéto meranie. Objekty, ktoré spôsobujú svojimi prechodmi pred hviezdu takéto výrazne, 20 percentné poklesy, musia byť obrovské. Postupne sa preverovali všetky známe vysvetlenia, no žiadne neprinieslo konzistentnú odpoveď. Preverovali sa napríklad hypotézy prachového oblaku či protoplanetárneho disku. Tie by však mali byť pozorovateľné v infračervenej oblasti, čo pozorovanie nepotrvdilo. Navyše, tieto oblaky a disk sa vyskytujú okolo mladých hviezd, čo nie je prípad KIC 8462852.
Preverovala sa aj možnosť planetárnej zrážky, kataklizmy pri ktorej sa hviezdna sústava zaplní troskami takejto planetárnej kolízie. No podľa doterajších pozorovaní, je toto extrémne zriedkavý jav a preto je nepravdepodobné, že by toto bolo vysvetlením. Ďalšími preverovanými objektmi boli kométy, respektíve oblaky ich zvyškov. No ani tieto neposkytli úplne uspokojivé vysvetlenie, aj keď je to vysvetlenie asi najbližšie k tomu čo ukazujú namerané dáta.
Doktorka Boyajianje je prvou autorkou vedeckého článku Lovec planét X. KIC 8462852 - Kde je svetlo? (presnejšie, Kde je svetelný tok?, z angl. originálu Planet Hunters X. KIC 8462852 - Where's the Flux?) opisujúceho správanie sa svetla hviezdy. Článok popisuje viacero scenárov, ktoré by mohli vysvetliť túto anomáliu.
Článok zatiaľ zverejnený na arxiv.org je zaslaný do prestížneho vedeckého magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Jeho zaujímavosťou je aj to, že hneď druhý autor je amatérsky astronóm D.M. LaCourse. Ďalší traja sú na konci zoznamu autorov článku. Vysvetlenie je v zapojení verejnosti do analýzy údajov z Keplerovho teleskopu. Kepler snímkuje svojich 150 tisíc hviezd každých 30 minút. To znamená 2 a pol miliardy údajov ročne. Tieto sa spracúvajú automaticky, sofistikovanými algoritmami na rozpoznávanie hľadaných poklesov. Avšak, ľudské oko a schopnosť človeka rozpoznávať obrazy prekonáva aj tieto algoritmy a tak sa verejnosť mohla zapojiť do vyhľadávania, vznikol projekt Lovec planét. Ktokoľvek sa mohol zapojiť a potom hodnotiť 30 dňové priebehy meraní Keplerovho teleskopu. Amatérski pozorovatelia potom identifikovali svetelnú krivku KIC 8462852 ako zvláštnu a bizarnú.
Alteranatívne vysvetlenie
Po vyčerpaní všetkých možností vysvetlenia od chyby meraní po kométy prišla na rad hypotéza, že Kelper pozoroval umelý objekt či objekty. Astronóm Jason Wright z Penn State University vydal alternatívnu prácu s cieľom vysvetliť fenomén. Wright a jeho kolegovia tvrdia, že v okolí hviezdy by mohol byť roj megastavieb. Predstavte si gigantické slnečné kolektory, či elektrárne (viď. napríklad Dysonova sféra). Tie by tak mohli pohlcovať fotóny priamo pri zdroji.
Wright hovorí: „Keď mi Boyajian ukázala dáta bol som fascinovaný, vyzerali úplne šialene. Mimozemšťania by mali byť vždy tou poslednou hypotézou, nad ktorou je nutné uvažovať, ale toto vyzerá ako niečo, čo by ste očakávali, že vybuduje mimozemská civilizácia".
Vedci teraz spojili svoje sily so SETI programom. Rádioteleskopy SETI budú použité na sledovanie tejto hviezdy a pokúsia sa identifikovať rádiové vlny umelého pôvodu. Ak by sa to podarilo, „na pódium“ by prišiel VLA (Very Large Array) v Novom Mexiku, ktorý by mal zistiť či vlny nesú znaky mimozemskej civilizácie. Prvé pozorovania začnú v januári.
Neprehliadnite:Interview so Sethom Shostakom o hľadaní mimozemských civilizáciíAká je najúčinnejšia stratégia kolonizácie vesmíru?Veľký filter: čo spôsobuje zánik civilizácii vo vesmíre? Diel 1. |
Image Credit:
„Dyson Ring“ od Vedexent na projektu Wikipedie v jazyce angličtina. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons – Wiki
Elfwood@Slawek Wojtowicz
"USA.NM.VeryLargeArray.02" by user:Hajor - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons - wiki
dohnalik
johndoe
Pjetro de
Pjetro de
Okolosediaci
Bird
felipe25
Okolosediaci
mano8
zibi
felipe25
Pjetro de
mirko285
milanbaran
asdasdasd
Ján Kisty
Ján Kisty
hadopoloos
Billi
Mučo Mačo
Pavol Filek
lecufer
silence68
FlatEarth